Rawpixel.com/Shutterstock

Vzhledem k tomu, že globální pracovní síla přechází na model práce z domova, schůzky v konferenčních místnostech se přesunuly do aplikací pro online videohovory. Pokud s videokonferencemi teprve začínáte, jsme tu, abychom vám pomohli!

Zavřete ostatní aplikace pro nejlepší výkon

Než zahájíte videokonferenci, uložte si práci a zavřete všechny aplikace, které nebudete potřebovat. Zejména chcete zavřít všechny programy, které obsahují osobní data nebo využívají příliš mnoho výkonu procesoru.

Příliš mnoho otevřených aplikací zpomalí váš počítač během videohovoru. Důvodem je, že samotný hovor vyžaduje spoustu prostředků, zvláště pokud používáte lehký notebook. Pokud během hovoru uslyšíte, jak se ventilátory točí nebo se aplikace pro videokonference začne zpožďovat, ukončete všechny ostatní otevřené aplikace.

Před sdílením obrazovky proveďte preventivní opatření

Přepínač „Nerušit“ na Macu.

Pokud se chystáte sdílet svou obrazovku během videohovoru, je dobré přijmout zvláštní opatření, aby lidé neviděli nic soukromého nebo potenciálně trapného. Nejprve přejděte do prohlížeče a zavřete všechny karty, zejména vše, co nechcete, aby viděl někdo jiný.

Dále povolte režim Nerušit na počítači Mac nebo Windows. To zajišťuje, že ostatní náhodně neuvidí zprávy ze soukromých konverzací, když sdílíte svou obrazovku.

PŘÍBUZNÝ: Jak sdílet svou obrazovku bez prozrazení soukromých informací

Zkontrolujte připojení k internetu

Test rychlosti internetu na webu Fast.com.

Před hovorem použijte nástroj na testování rychlosti, jako je Fast.com nebo Speedtest.net, k otestování rychlosti internetu. Pokud nedosahujete dostatečné rychlosti, přesuňte se blíže k routeru Wi-Fi nebo vyzkoušejte jiné tipy, jak zesílit signál Wi-Fi. Pomocí jednoho z těchto nástrojů můžete také zrychlit připojení k internetu.

PŘÍBUZNÝ: Jak získat lepší bezdrátový signál a snížit rušení bezdrátové sítě

Vyberte si světlé místo a neutrální pozadí

Muž nosí sluchátka a mává na svůj laptop.
djile/Shutterstock

Videohovor je nejlepší uskutečnit na místě s dostatkem přirozeného světla. Tímto způsobem bude vaše tvář jasná. Pokud však váš pokoj nemá dostatek slunečního světla, zkuste se posadit pod nějaké měkké fluorescenční osvětlení (nic příliš ostrého).

Nejlepší je vybrat také místo s neutrálním pozadím – nic moc rušného. Pokud budete jen sedět před zdí, mělo by to být v pořádku.

Pokud nemůžete najít vhodné pozadí, můžete zkusit pozadí rozmazat na Skype. Pokud používáte Zoom, můžete dokonce přepnout na virtuální pozadí.

PŘÍBUZNÝ: Jak skrýt pozadí během videohovorů v Zoomu

Otestujte video a zvuk

Nabídka Skype „Audio a video“.

Před zahájením videohovoru se ujistěte, že jsou vaše video i zvuková zařízení připojena a správně fungují. Většina nástrojů pro videokonference má službu testovacího hovoru. Podívejte se do nabídky možností nebo nastavení v aplikaci pro videokonference.

reklama

Například ve Skype můžete přejít do části „Audio a video“ v „Předvolby“ a provést zkušební hovor.

Umístěte fotoaparát do úrovně očí

Je důležité, abyste kameru umístili na optimální úroveň. Pokuste se jej umístit přímo do úrovně očí, abyste se nedívali nahoru nebo dolů. Přece nechcete, aby vám kolegové při důležité schůzce koukali do nosu.

Když mluvíte, také se nedívejte na sebe ani do okna chatu – dívejte se přímo do kamery. Tímto způsobem se ostatní nebudou cítit jako rozptýlení.

PŘÍBUZNÝ: 4 způsoby, jak vypadat lépe při konferenčních hovorech a streamovaném videu

Získejte lepší mikrofon nebo kameru

Webová kamera Razer
Amazonka

Pro příležitostné hovory by měl vestavěný mikrofon a kamera na vašem notebooku stačit. Ale pokud je váš notebook pár let starý, můžete si všimnout, že video není ani tak čisté jako fotoaparát vašeho smartphonu.

Pokud se budete každý den účastnit online schůzek, možná budete chtít zvážit nákup lepší kamery a/nebo náhlavní soupravy.

Dále zkuste při videohovoru použít sluchátka nebo špunty. Díky těsné blízkosti vašich úst to bude znít lépe než pomocí vestavěného mikrofonu vašeho notebooku. Chcete-li se vyhnout latenci, použijte kabelová sluchátka.

Zorganizujte předem

Pokud vedete schůzku, snažte se mít předem připraveny všechny body k rozhovoru a dokumenty. Pokud vaši kolegové potřebují vidět dokument, odešlete jej před hovorem a před videokonferencí se ujistěte, že má každý přístup ke všem nezbytným datům.

reklama

Díky tomu nebudete muset prvních pár minut hovoru strávit čekáním, až se všichni dostanou do tempa.

Oblečte se vhodně

Oblečení pro videokonference
Andrey_Popov/Shutterstock

To, že pracujete z domova, ještě neznamená, že můžete chodit na schůzky v pyžamu. Samozřejmě to také není potřeba přehánět s celoobsazeným, třídílným oblekem. Najděte střední cestu a oblékněte se v business casual nebo formálním, nebo podle jakéhokoli dress code na vašem pracovišti.

Ano, kalhoty jsou volitelné, ale proč to riskovat? Pokud zapomenete vypnout fotoaparát, než se v určité chvíli postavíte, může to mít katastrofální následky.

Ztlumte se, když nemluvíte

Když se účastníte videokonference s mnoha účastníky, když jste doma, je nejlepší mít většinu času ztlumený. Zapněte si zvuk pouze tehdy, když potřebujete mluvit.

Tím se na vaší straně eliminuje jakýkoli hluk na pozadí. Také, pokud někdo vejde do místnosti a začne mluvit, zatímco vy právě telefonujete (velmi reálná možnost, protože jste doma), nebudete muset spěchat, abyste našli tlačítko ztlumení.

Soustřeďte se, jako byste se osobně účastnili

I když je lákavé využít čas videokonferencí k prohlížení doručené pošty nebo čtení článků, pravděpodobně byste to dělat neměli. Snažte se dávat pozor, když někdo mluví, a mějte oči na kameře.

reklama

V zásadě s tím zacházejte stejně jako se schůzkou v reálném životě. Procházeli byste kočičí memy na Redditu, kdybyste byli právě teď v konferenční místnosti? Pokud ne, nedělejte to ani při videohovoru.

Pokud něco píšete nebo se na něco díváte, vaši kolegové budou schopni říct, že nedáváte pozor.

Snažte se držet domácí mazlíčky a děti mimo dosah, ale nestresujte se

Pokud máte děti nebo domácí mazlíčky, je nejlepší požádat někoho, aby se o ně během videohovoru postaral. Pokud v okolí není nikdo, kdo by je sledoval, zkuste je zapojit do činnosti, která je baví, jako je sledování kreslených filmů.

I když uděláte tyto kroky, vaše děti mohou vtrhnout do místnosti, ale příliš se tím nestresujte. Vzhledem k současné situaci by měl být každý docela chápavý.

Pokud k tomu dojde, zdvořile požádejte své kolegy, zda můžete na chvíli odejít, a oni to jistě pochopí.

Pokud s prací z domova teprve začínáte, podívejte se na několik tipů a triků, jak tuto práci zlepšit.

PŘÍBUZNÝ: Tipy pro práci z domova (od chlapa, který to dělá už deset let)

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?
  • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?
  • › Jak zobrazit historii sledování produktů na Amazonu
  • › Jak se přihlásit na Facebooku
  • › Jak smazat aplikace na iPhone a iPad