Microsoft

Microsoft vydal Windows 1.0 20. listopadu 1985. Počínaje prostředím, které běželo nad MS-DOS, se Windows stalo nejoblíbenějším desktopovým operačním systémem na světě. Vraťme se v čase a podívejme se, jak vypadal původní Windows 1.0.

Když GUI byla nová žhavost

Na začátku 80. let považoval technický tisk grafická uživatelská rozhraní (GUI) založená na myši a multitasking za žhavou novinku. Bylo to podobné jako současné šílenství po rozšířené realitě a neuronových sítích.

V té době si byl celý průmysl vědom práce Xeroxu na počítači Alto v PARC v 70. letech. Komerční verze této technologie, Xerox Star, byla dodána v roce 1981.

S tím, jak se osobní počítače zlepšily v rychlosti procesoru a kapacitě paměti, bylo možné pro levnější stroje provozovat GUI, což výrazně zlepšilo uživatelskou přívětivost. V roce 1983 Apple vydal svůj počítač Apple Lisa s myší za 10 000 dolarů. Mezitím se začala objevovat levnější GUI založená na IBM PC (jako je Visi-On).

Otevřená plocha Windows 1.0 s mnoha dlaždicovými aplikacemi.
Plocha Windows 1.01 s dlaždicovými okny aplikací (nemohly se překrývat).

Obecný trend směrem k GUI v tomto odvětví přiměl Microsoft, aby začal pracovat na experimentálním předchůdci Windows již v roce 1981. Projekt byl však formálně zahájen o několik let později, v roce 1983, a Windows byl oznámen tisku.

reklama

Trvalo další dva roky a nový projektový manažer (Tandy Trower), než byl vytvořen dodávaný produkt. Windows 1.01 byl uveden na trh v roce 1985, ale když byl konečně dodán, způsobil v průmyslu několik vln. Tato první verze však položila základy budoucnosti Microsoftu.

Používání systému Windows 1.0

Chcete-li používat systém Windows 1.0 v minulosti, zakoupili jste krabicovou kopii softwaru. Poté jste jej buď nainstalovali na pevný disk v počítači, nebo jej spustili ze dvou disket. Windows 1.0 nebyl samostatný operační systém. Spíše se jednalo o grafické aplikační prostředí, které běželo nad MS-DOSem.

Windows 1.0 podporoval grafiku CGA, Hercules nebo EGA. Můžete také použít řadu myší, které byly v té době na trhu, včetně Microsoftu. Myš však nebyla potřeba. Stejně jako dnes můžete ovládat Windows zcela pomocí příkazů klávesnice.

Pokud jste po nabootování chtěli spustit Windows, prostě jste do příkazového řádku MS-DOS napsali „win“.

Logo Microsoft Windows 1.01 na starém počítači.
Úvodní obrazovka Windows 1.01 (všimněte si starého loga Microsoftu).

Windows 1.01 byla první veřejná verze systému Windows. Ve srovnání s verzemi, které následovaly, představoval Windows 1.01 poměrně primitivní grafické prostředí. Zahrnoval jednoduchý spouštěč programů a správce souborů s názvem MS-DOS Executive. Toto byl úplný seznam názvů souborů s žádnou ikonou, která by byla vidět.

Seznam souborů v "MS-DOS Executive" ve Windows 1.01.
MS-DOS Executive na Windows 1.01.

Pokud klepnete na soubor EXE v MS-DOS Executive, program se otevře jako okno aplikace. Můžete jej maximalizovat nebo minimalizovat pomocí funkcí Zoom nebo Icon.

reklama

Po minimalizaci byla aplikace reprezentována ikonou na jednoduchém hlavním panelu, který se táhl přes spodní část obrazovky. Toto okno můžete kdykoli znovu otevřít poklepáním na ikonu na hlavním panelu.

Zpráva napsaná v "Poznámkovém bloku" ve Windows 1.0.
Poznámkový blok a hlavní panel ve Windows 1.01.

Windows 1.0 také obsahoval několik základních aplikací, včetně Kalendář, Hodiny, Schránka, Cardfile, Terminál, Poznámkový blok, Zápis a Malování. Poznámkový blok měl vhodnou funkci Spartan a Malování podporovalo pouze monochromatickou grafiku.

Software také spouštěl programy MS-DOS v okně, ale jen málo jednoúlohových DOS aplikací se v tomto novém multitaskovém prostředí chovalo správně.

Grafický výkres v "Paint" na Windows 1.0.

Na rozdíl od pozdějších verzí Windows (a OS Macintosh) Windows 1.0 nepodporoval překrývající se okna. Místo toho mohla být okna na obrazovce umístěna pouze vedle sebe a jejich obsah by se automaticky přizpůsobil dostupnému prostoru.

Podle mnoha webů s historií Windows učinil Microsoft toto rozhodnutí, aby se vyhnul podobnosti s MacOS. Podle Trowera to však mohla být jen preference dřívějšího projektového manažera a nebyl čas to před odesláním změnit.

I když je podle dnešních standardů primitivní, Windows 1.0 byl stále působivým začátkem, vezmeme-li v úvahu počítače s nízkou spotřebou, na kterých byl v té době možné pracovat. To položilo základy pro budoucí rozšíření konceptu. Kromě toho některé z jeho inovací přinesly později úspěšné nové funkce systému Windows, včetně hlavního panelu představeného ve Windows 95.

PŘÍBUZNÝ: Windows 95 slaví 25. narozeniny: Když se Windows staly mainstreamem

Reversi: První hra pro Windows

Hra "Reversi" na Windows 1.0.

Windows 1.0 se dodává s vůbec první komerčně publikovanou hrou pro Windows:Reversi. Tuto strategickou deskovou hru naprogramoval Chris Petersat Microsoft jen jako experimentální cvičení. Později však byl zahrnut do verze Windows 1.0 jako součást sady vestavěných aplikací.

Reversi je založeno na Othelloa má čtyři úrovně. Bohužel je to také brutálně těžké. Nezískalo si tolik fanoušků jako pozdější herní stálice Windows, jakoSolitaire a Minolovka. Nicméně, Reversi dodáno s Windows až do verze 3.0 v roce 1990.

PŘÍBUZNÝ: 30 let ‘Minesweeper’ (sudoku s explozemi)

Pro Windows 1.0 bylo vydáno jen velmi málo komerčních her. Ve skutečnosti jediný, o kterém víme, je Rovnováha sil, geopolitická strategická hra vytvořená legendárním designérem Chrisem Crawfordem. To může znamenat Rovnováha sil oficiální druhá Windows hra, pokud nepočítáte ty interní vyvinuté v Microsoftu, jako Hádanka a Šachy.

"Balance of Power" v systému Windows 1.0.
Jediná známá komerční hra pro Windows 1.0: Rovnováha sil.

Během několika příštích let vývojáři vydali několik sharewarových her pro Windows, ale celkový počet můžete spočítat na dvou rukou. Je možné, že systém Windows nezaznamenal další maloobchodní vydání hry až do roku 1991 (Bojové šachypro Windows 3.0).

Recepce a dědictví

Windows 1.0 obdržel při svém spuštění vlažnou odezvu tisku. Poté, co byl poprvé oznámen v roce 1983, většina to považovala za dvouleté zpoždění. Navíc, jiné okenní systémy pro PC a Macintosh OS jej předčily ve stylu a schopnostech.

V roce 1985 byly PC myši také drahým příslušenstvím. Vzhledem k nedostatku aplikací dostupných pro Windows v té době také neexistovala žádná vražedná aplikace, která by podpořila přijetí. Dokonce ani programy Word a Excel od Microsoftu by se s Windows nedostaly ještě rok.

reklama

Než by k tomu mohlo dojít, musely by se snížit náklady a musely by se zvýšit základní možnosti počítačového systému.

Balíček softwaru Microsoft Windows.
Krabicová maloobchodní kopie systému Windows 1.0. Microsoft

Přesto byl Windows 1.0 velkým prvním krokem k obrovské nové produktové řadě, i když si to Microsoft v té době neuvědomoval. Od té doby jsme viděli minimálně tucet hlavních verzí Windows, od Windows 2.0 po Windows 10. A to nepočítám odnože, jako je Windows XP Tablet Edition a Windows Phone.

Windows jsou pro Microsoft stále velkým byznysem a vše začalo před 35 lety s Windows 1.01. Věřte tomu nebo ne, Microsoft pokračoval v podpoře Windows 1.0 Standard Edition až do 31. prosince 2001 – celých 16 let po jeho vydání, což z něj dělá dosud nejdéle podporovanou verzi Windows.

PŘÍBUZNÝ: Windows 3.0 je 30 let starý: Zde je to, čím byl výjimečný

Jak spustit Windows 1.0 ve vašem prohlížeči

Chcete si Windows 1.0 sami vyzkoušet? Je to stejně snadné jako navštívit stránky PCjs Machines, kde najdete plnou emulaci IBM PC se systémem Windows 1.0 v JavaScriptu.

Za zmínku stojí, že PCjs simulace Windows 1.0 má na moderních obrazovkách squatový vzhled. Je to proto, že zobrazuje 640 x 350 EGA okno se čtvercovými pixely. Kdysi by to bylo roztaženo na poměr obrazovky 4:3, jako tradiční CRT monitor. Všechny naše obrázky Windows 1.0 výše byly upraveny tak, aby odpovídaly způsobu, jakým by se původně objevily na starém hardwaru.

Když používáte simulaci Windows, zkuste spustit Malování nebo si nějakou přehrátReversi. Uvidíte, jak daleko jsme se dostali.

Všechno nejlepší k narozeninám, Windows!

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Co je to trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?
  • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?
  • › Jak zobrazit historii sledování produktů na Amazonu
  • › Jak se přihlásit na Facebooku