Když cestujete, nechte papírové mapy, zastaralé cestovní průvodce a tlusté slovníky doma – vše, co potřebujete, je chytrý telefon se systémem Android. Vše můžete dělat offline s funkcemi zabudovanými do Androidu a bezplatnými aplikacemi.

Využijte tyto triky a můžete cestovat bez použití datového připojení, možná ušetříte tisíce dolarů za přehnaně drahé poplatky za roamingová data, aniž byste se vzdali pohodlí svého smartphonu.

Offline mapy

Mapy Google pro Android mají podporu offline. Tato funkce byla dříve považována za experimentální, ale nyní je stabilní. Oblasti mapy si můžete stáhnout do telefonu a zobrazit je offline. Když jste v oblasti, můžete otevřít Mapy Google a pomocí GPS svého smartphonu i uložených map zobrazit, kde se nacházíte. Nemusíte klopýtat s tradiční papírovou mapou.

Mapy Google neposkytují offline navigaci, což znamená, že se jich nemůžete zeptat na cestu – ale na mapě můžete vidět, kde jste. Pokud požádáte Mapy Google o trasu, když jste připojeni k Wi-Fi, a poté přejdete do režimu offline, můžete pokračovat podle pokynů a zobrazit svou polohu na mapě zcela offline. Pouze vyhledávání tras vyžaduje připojení Wi-Fi.

Chcete-li stáhnout mapy pro použití offline, otevřete Mapy Google, klepněte na tlačítko Nabídka a vyberte možnost Zpřístupnit offline. Vyberte oblast mapy a klepněte na Hotovo – váš telefon si ji stáhne pro použití offline.

reklama

Offline mapy můžete spravovat v části Moje místa. Oblasti offline map jsou uvedeny v kategorii Offline.

Offline překlad, rozpoznávání hlasu a řeč

Překladač Google nyní podporuje offline překlad. Můžete si stáhnout slovníky a pomocí aplikace Překladač Google překládat slova a fráze mezi jazyky stejně jako ve webovém prohlížeči.

Ještě lepší je, že Android 4.2 obsahuje offline funkce převodu řeči na text a převodu textu na řeč. Pokud máte smartphone se systémem Android 4.2, můžete si také stáhnout příslušnou jazykovou podporu pro použití offline. To vám umožní mluvit slova do telefonu a nechat si je přeložit v Překladači Google. Můžete také použít Překladač Google, aby vám smartphone řekl cizojazyčné slovo zpět – to vše offline.

Chcete-li začít, stáhněte si oficiální aplikaci Překladač Google pro Android. Otevřete jej, klepněte na tlačítko nabídky a vyberte možnost Offline jazyky. Stáhněte si jazyky, které chcete používat offline. Aplikace Překladač Google bude nyní pro tyto jazyky normálně fungovat, i když jste offline.

V systému Android 4.2 si můžete nainstalovat offline hlasovou podporu tak, že otevřete obrazovku Nastavení telefonu, klepnete na položku Jazyk a vstup a poté na tlačítko Nastavení napravo od hlasového zadávání Google.

Klepněte na Stáhnout offline rozpoznávání řeči a stáhněte si jazyky, které chcete používat offline. Tyto jazyky pak můžete mluvit do svého telefonu nebo si je nechat namluvit zpět ve všech aplikacích, včetně aplikace Překlad Google.

Cestovní průvodci

V době před internetem si lidé kupovali papírové cestovní průvodce. Tyto cestovní průvodce obsahovaly mapy, seznamy zajímavostí, informace o místních zvycích a další informace, které by mohly být užitečné pro cestovatele v této oblasti. S internetem už takové cestovní průvodce nepotřebujeme — ale co když jste offline?

reklama

Několik různých organizací vyrábí bezplatné aplikace pro cestovní průvodce pro Android, ale zjistili jsme, že aplikace TripAdvisoru jsou nejlepší. TripAdvisor nabízí aplikace cestovního průvodce specifické pro města pro místa, jako je New York, Paříž, Řím, Londýn a další. Nainstalujte si jednu z aplikací a získáte řadu užitečných offline funkcí, jako je například možnost najít restaurace a atrakce v okolí, zobrazit offline recenze a nasměrovat se tam pomocí GPS vašeho zařízení. Můžete také vyhledat stanice veřejné dopravy v okolí, zobrazit nedaleké bankomaty a dokonce použít offline mapu – pro případ, že by Mapy Google nefungovaly správně.

Chcete-li použít jednoho z cestovních průvodců TripAdvisor, nejprve si jej stáhněte z Google Play. Než bude aplikace fungovat offline, musíte ji spustit a stáhnout její obsah.

Hledání hotspotů Wi-Fi

Offline aplikace jsou skvělé, ale pravděpodobně se občas budete chtít připojit k internetu. Chcete-li to provést, budete muset najít hotspot Wi-Fi. Wi-Fi hotspoty však nejsou dostupné všude – najít je může být někdy problém. JiWire’s WiFi Finder je bezplatná aplikace, která si do telefonu může stáhnout databázi Wi-Fi hotspotů. Poté můžete otevřít aplikaci, zobrazit, jak daleko jste od těchto známých Wi-Fi hotspotů, a vydat se k nim.

Po instalaci aplikace ji otevřete, klepněte na tlačítko Nabídka a klepnutím na Stáhnout databázi stáhněte její databázi hotspotů Wi-Fi do zařízení.

Aplikaci pak můžete použít k vyhledání blízkých Wi-Fi hotspotů – bezplatných i placených.

Další aplikace

Aplikace pro mnoho dalších věcí, které byste mohli chtít dělat offline, jsou k dispozici na Google Play, ať už hledáte možnost rychle provádět převody jednotek a měn offline, nebo chcete offline mapu městské hromadné dopravy.

reklama

Pokud řídíte a chcete offline navigační řešení, vyzkoušejte OsmAnd. Je zdarma, využívá data OpenStreetMap a poskytne vám trasy jízdy (a chůze) offline.


Tyto aplikace mohou být samozřejmě také užitečné pro používání map offline a vyhledání hotspotů Wi-Fi ve vašem domovském městě, pokud se snažíte ušetřit peníze tím, že nebudete mít datové připojení nebo snížíte množství dat, která používáte.

Obrazový kredit: Kuster & Wildhaber Photography na Flickru

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak rychle začít s poznámkami ke schůzce v Dokumentech Google
  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?
  • › Co je to trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?
  • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?