Ain’t No Mountain High Enough: Celeste je 2D plošinovka se srdcem

Hodnocení:9/10?

 • 1 – Absolutně horký odpad
 • 2 – Třídění vlažných odpadků
 • 3 – Silně vadný design
 • 4 – Některé výhody, spousta nevýhod
 • 5 – Přijatelně nedokonalé
 • 6 – Dost dobré na nákup ve výprodeji
 • 7 – Skvělé, ale ne nejlepší ve své třídě
 • 8 – Fantastické, s několika poznámkami pod čarou
 • 9 – Drž hubu a vezmi si moje peníze
 • 10 – Absolutní designová Nirvana

Cena: 20 dolarůKoupit na Amazonu

Zde je to, co máme rádi

 • Skvělý příběh a hratelnost
 • Barevné vizuály
 • Fantastická hudba

A co my ne

 • Uzamyká prvky příběhu za obtížnými úrovněmi

Celester byl vydán s čistým ohlasem kritiky, dokonce byl nominován na několik cen „Hra roku“ v roce 2018. Ale na povrchu Celeste vypadá jako jakákoli jiná 2D plošinovka, tak proč se jí dostalo zvláštního zacházení?

Tolik dnes vydaných 2D plošinovek má pocit, že minuly cíl. Obvykle závisí na jedinečných jednonotových herních mechanismech, aby si jich všimli, aniž by ostatním částem hry věnovali lesk nebo pozornost, kterou potřebují. Celeste se této chybě vyhýbá – její hra působí trochu utlumeně, je to prostě jednoduchá plošinovka, kde můžete skákat, skákat a šplhat. Celesteina hra je však dobře navržena a má v sobě hodně skryté hloubky. Ale to není ani největší síla hry. Na rozdíl od většiny plošinovek je na Celeste nejzajímavější její příběh.

Celeste vypráví příběh mladé dívky jménem Madeline, která se rozhodne vylézt na Celeste Mountain. To je přímá dějová premisa, ale stejně jako hratelnost má skrytou a nečekanou hloubku. Jak se příběh vyvíjí, dozvíte se více o Madeline, většinou v jejích interakcích s ostatními postavami, které potkáte na hoře. Celeste tak řeší poměrně vážné problémy duševního zdraví, jako je deprese a úzkost, přičemž středem všeho je Madeline.

Zahájení Cutscene

Ale zatímco deprese je místo, kde Celeste odvozuje většinu svých témat, nedovoluje to, aby byla hra depresivní. Hra si po celou dobu udržuje odlehčený tón, zvýrazněný emotivnějšími momenty. Scénář je vtipný a okouzlující, díky čemuž se každý člen relativně malého obsazení cítí jeden od druhého zcela jedinečný.

Jak hratelnost, tak příběh Celeste jsou odborně navrženy tak, aby byly klamavě jednoduché, s několika vrstvami skryté hloubky za nimi. To samo o sobě by stačilo k tomu, aby byla Celeste dobrá hra, ale to, co ji povyšuje na skvělou hru, je to, jak hratelnost a příběh spolupracují. Oba si navzájem přidávají význam.

Celeste je náročná hra. I když to není o pixel-perfect platforming (alespoň v primárních úrovních), uvidíte Madeline umírat více, než byste chtěli. To by mohlo snadno způsobit frustraci, ale hra to minimalizuje pomocí dvou metod. Jedním z nich je systém kontrolních bodů (když zemřete, je nepravděpodobné, že ztratíte více než 30 sekund postupu), který je doplněn o chybějící systém životů ve hře. Druhým je propojení hry s příběhem. Celeste se zaměřuje na to, aby se Madeline vyrovnala se svými problémy a překonala je. Je to pěkná paralela k tomu, že hráč překoná obtížnost hry a stokrát umírá.

Pokud se ale těžší úrovně hry ukážou jako příliš velká výzva, pak Celeste nabízí alternativní způsob hraní. Toto se nazývá „Assist Mode“, což je jednodušší nastavení obtížnosti, aby byla hra přístupnější. Umožňuje hráči vyladit základní mechaniku hry, včetně větší výdrže pro lezení, několika vzdušných úletů po skoku a nezranitelnosti. To je skvělý doplněk. Umožňuje těm, kteří nejsou schopni překonat obtížnost hry, zažít všechny úrovně – aniž by to snižovalo zážitek pro ty, kteří milují výzvy.

Pixel art se používá jako styl volby pro úrovně a postavy. Práce skřítka je detailní a nedovolí, aby ho nastavení hory odradilo od pumpování obrazovky plné barev. Prvky GUI jsou vzácné, ale většina z nich používá ostrý vizuální styl, který vyčnívá z pixelové povahy hry.

Vynikající je i Celestein soundtrack, který obsahuje přes 20 unikátních hudebních skladeb. V cutscénách se nepoužívá hlasové hraní, ale postavy spíše používají titulky pro dialogy a vydávají zvláštní, ale okouzlující zvuky

Celeste má však jednu zásadní designovou chybu. Chcete-li odemknout poslední dvě bonusové úrovně hry, musíte dokončit některé úrovně B-Side hry – remixované verze normálních úrovní. Tyto fáze mohou být trochu frustrující a pro některé hráče mohou být příliš velké.

Navzdory této konstrukční chybě je Celeste stále hodna vašeho času a peněz. Aktuálně stojí 20 dolarů a je k dispozici na všech moderních konzolích a PC. Ať už jste fanouškem žánru plošinovek nebo ne, dlužíte si to sami sobě.

Hodnocení: 9/10Cena: 20 dolarůKoupit na Amazonu

Tady檚 Co se nám líbí

 • Skvělý příběh a hratelnost
 • Barevné vizuály
 • Fantastická hudba

A co my ne

 • Uzamyká prvky příběhu za obtížnými úrovněmi

Leave a Comment