Astronomové při výstupu z naší galaxie zaznamenali jeden z nejrychleji se pohybujících úlomků hvězdy

Seznamte se / Shutterstock.com

Víme, že hvězdy se rodí z násilí a chaosu a smrt supernov může být také stejně extrémní. Víme také, že tyto typy explozí je mohou tlačit na rychlou trajektorii vesmírem, což je přesně to, co se právě teď děje s úlomkem hvězdy.

Vědci z Bostonské univerzity tento fragment studují a zaznamenali, že se zrychluje na cestě z galaxie Mléčná dráha rychlostí dosahující 2 milionů mil za hodinu. Fragment pocházel ze supernovy, s největší pravděpodobností bílého trpaslíka, pojmenované LP 40-365, která pohlcovala svou partnerskou hvězdu v binárním systému. Tyto dvě hvězdy se pravděpodobně otáčely extrémně rychle (a extrémně blízko u sebe) a v důsledku toho byly obě vymrštěny ven, jakmile LP 40-365 explodoval.

Co je zde pozoruhodné, nejsou jen vysoké rychlosti zbytku, které jsou poměrně vzácné; u tohoto typu střepů se také točí neuvěřitelně pomalu. Úplná rotace trvá 8,9 hodiny.

Složení hvězdného fragmentu také poskytne vědcům cenné poznatky. Neporušené hvězdy mají primární složení plynů, jako je vodík a helium. Tento fragment však přežil částečnou detonaci a je většinou složen z kovu. JJ Hermes, Boston University College of Arts & Sciences odborný asistent astronomie, řekl„To, co vidíme, jsou vedlejší produkty prudkých jaderných reakcí, ke kterým dochází, když hvězda vybuchne.“

Šrapnel dává vědcům vzácnou příležitost studovat hvězdný kus, který přežil hvězdnou explozi. Pomůže jim to také lépe porozumět ostatním hvězdám, které měly podobnou katastrofickou událost.

přes Engadget

Leave a Comment