Pokud jste někdy nainstalovali program a najednou zjistili, že se s ním otevírají určité typy souborů namísto toho, co jste měli dříve, může to být matoucí a otravné. Dnes se podíváme na to, jak můžete ovládat, které aplikace otevírají určité typy souborů na vašem počítači.

Problém

Konečně přicházíte na Windows 7 a posloucháte své oblíbené skladby v programu Windows Media Player a vše je skvělé. Poté se rozhodnete nainstalovat iTunes, protože jste právě dostali iPod jako dárek. Po instalaci si uvědomujete, že ikony ve vaší hudební složce vypadají jinak a ve výchozím nastavení se otevírají s iTunes namísto WMPco se stalo?

Když jste instalovali iTunes, možná jste si nevšimli, že se nainstaluje jako výchozí přehrávač pro všechny zvukové soubory, pokud nezrušíte zaškrtnutí této možnosti. Tato situace může nastat často u všech různých programů a typů souborů. Pomocí funkce Nastavit výchozí programy ve Windows 7 a Vista můžete získat kontrolu nad tím, které aplikace jsou přidruženy ke každému typu souboru.

Nastavit výchozí programy

Chcete-li získat přístup k funkci Nastavit výchozí programy, klepněte na Start a klepněte na Výchozí programy.

Klikněte na Nastavte své výchozí programy.

Projděte si každý program a rozhodněte se, zda jej chcete nastavit tak, aby výchozí program otevíral všechny typy souborů, které je schopen otevřít.

reklama

Nebo si můžete vybrat, ke kterým typům souborů chcete jednotlivé programy přiřadit. Jako v tomto příkladu vybíráme Foobar2000 jako výchozí programy pouze pro určité typy zvukových souborů, zatímco VLC a WMP otevírají jiné.

Můžete také vstoupit a přidružit typy souborů k různým programům, jako v tomto příkladu VLC otevírá soubory WMV a my to chceme změnit na Windows Media Player. Můžete zvýraznit typ souboru a kliknout na Změna programu nebo na něj jednoduše dvakrát klikněte.

Vyberte program ze seznamu v části Doporučené nebo Jiné programy nebo můžete procházet umístěním konkrétní aplikace, pokud není v seznamu. Všimněte si K otevření tohoto typu souboru vždy použijte vybraný program políčko je zaškrtnuté a zašedlé, protože procházíme nastavením výchozích programů, abychom se dostali na obrazovku Otevřít pomocí. Systém Windows předpokládá, že změny jsou trvalé kvůli cestě, kterou jsme se sem dostali, a ztmaví ji.

Pokud kliknete pravým tlačítkem na soubor a přejdete na Otevřít s prostřednictvím kontextového menu?/p>

Pole není zašedlé a můžete se rozhodnout, zda bude tento typ programu vždy otevřen nebo ne.

V části Nastavit výchozí programy můžete také změnit nastavení automatického přehrávání, když vložíte médium nebo zařízení, jako je flash disk. Můžete například nastavit, aby se disky DVD vždy otevíraly v přehrávači médií a hudební disky CD se vás pokaždé zeptaly. Můžete jej také vypnout zrušením zaškrtnutí Používejte automatické přehrávání pro všechna média a zařízení.

reklama

Pokud máte nastaveno, aby se vás při vložení zeptalo, řekněme, že se spustí DVDutoPlay, a můžete si vybrat, čím jej chcete otevřít. K výše uvedenému nastavení se dostanete také kliknutím Zobrazit další možnosti automatického přehrávání v Ovládacích panelech.

Dalším skvělým nástrojem pro ovládání přidružení souborů je Editor výchozích programů, který jsme probrali dříve. To vám poskytne všechny možnosti, na které jsme se právě podívali, a mnohem více.

To by vám mělo pomoci začít při rozhodování, jaké programy chcete používat s různými typy souborů. V tomto tutoriálu jsme se zaměřili na hudební a filmové soubory, ale funguje to stejně pro jakýkoli typ souboru.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak přidat, zobrazit a odebrat konce stránek a oddílů v Dokumentech Google
  • › Jak někoho odblokovat na Facebook Messengeru
  • › Jak obnovit smazané soubory a složky v Microsoft OneDrive
  • › Jak omezit váš Chromebook na určité uživatele
  • › Jak změnit svůj Yahoo! Heslo k účtu