Moderní smartphony a další zařízení, od telefonů iPhone po telefony Android, propagují podporu pro „Bluetooth 5.0“ ve svém seznamu specifikací. Zde je to, co je nového v nejnovější a nejlepší verzi Bluetooth.

Co je to Bluetooth?

Bluetooth 5.0 je nejnovější verze standardu bezdrátové komunikace Bluetooth. Běžně se používá pro bezdrátová sluchátka a další audio hardware, stejně jako bezdrátové klávesnice, myši, reproduktory, trackery a herní ovladače. Bluetooth se také používá pro komunikaci mezi různými chytrými domácnostmi a zařízeními internetu věcí (IoT).

PŘÍBUZNÝ: Jak spárovat zařízení Bluetooth s počítačem, tabletem nebo telefonem

Nová verze standardu Bluetooth znamená různá vylepšení, ale pouze při použití s ​​kompatibilními periferiemi. Jinými slovy, neuvidíte žádné okamžité výhody z upgradu na telefon s Bluetooth 5.0, pokud bylo veškeré vaše příslušenství Bluetooth navrženo pro starší verzi Bluetooth. Bluetooth je však zpětně kompatibilní, takže můžete nadále používat svá stávající zařízení Bluetooth 4.2 a starší s telefonem Bluetooth 5.0. A když si koupíte nová periferní zařízení s podporou Bluetooth 5.0, budou díky vašemu telefonu Bluetooth 5.0 fungovat lépe.

Bluetooth Low Energy pro bezdrátová sluchátka (a další)

Důležité je, že všechna vylepšení Bluetooth se týkají specifikace Bluetooth Low Energy, která byla představena zpět s Bluetooth 4.0, a nikoli klasického rádia Bluetooth, které využívá více energie. Bluetooth Low Energy je navržen tak, aby snížil spotřebu energie periferií Bluetooth. Původně se používal pro nositelná zařízení, majáky, Bluetooth trackery a další nízkoenergetická zařízení, ale měl některá vážná omezení.

PŘÍBUZNÝ: Bezdrátová sluchátka dříve cucala, ale už jsou dobrá

Bezdrátová sluchátka například nedokázala komunikovat přes Bluetooth Low Energy, takže musela místo toho použít klasický standard Bluetooth, který je náročnější na spotřebu. S Bluetooth 5.0 komunikují všechna zvuková zařízení přes Bluetooth Low Energy, což znamená nižší spotřebu energie a delší životnost baterie. Přes Bluetooth Low Energy bude v budoucnu moci komunikovat mnohem více typů zařízení.

reklama

Je pozoruhodné, že AirPods společnosti Apple nepoužívají Bluetooth 5.0. Pro vylepšené připojení využívají Bluetooth 4.2 a speciální čip Apple W1. Na Androidu by měl Bluetooth 5.0 pomoci udělat ze sluchátek Bluetooth něco, co byste chtěli používat.

Duální zvuk

Bluetooth 5.0 také nabízí skvělou novou funkci, která vám umožní přehrávat zvuk na dvou připojených zařízeních současně. Jinými slovy, k telefonu můžete mít připojeny dva páry bezdrátových sluchátek a do obou z nich streamovat zvuk najednou, to vše přes standardní Bluetooth. Nebo můžete přehrávat zvuk na dvou různých reproduktorech v různých místnostech. Můžete dokonce streamovat dva různé zdroje zvuku do dvou různých zvukových zařízení současně, takže dva lidé mohou poslouchat dvě různé skladby, ale streamovat je ze stejného telefonu.

Tato funkce je na Samsung Galaxy známá jako „Dual Audio“. Stačí k telefonu připojit dvě zvuková zařízení Bluetooth, zapnout funkci Dual Audio a můžete vyrazit. Nemělo by to však být pouze funkcí Samsungu. Je podporován Bluetooth 5.0 a doufejme, že se objeví i na zařízeních jiných výrobců.

PŘÍBUZNÝ: Nejlepší Bluetooth reproduktory pro dovolenou 2021: Zvuk pro každou příležitost

Více rychlosti, vzdálenosti a propustnosti

Primárními výhodami Bluetooth 5.0 jsou vyšší rychlost a větší dosah. Jinými slovy, je rychlejší a může pracovat na větší vzdálenosti než starší verze Bluetooth.

Oficiální marketingový materiál Bluetooth od standardní organizace Bluetooth inzeruje, že Bluetooth 5.0 má čtyřnásobný dosah, dvojnásobnou rychlost a osmkrát větší kapacitu vysílacích zpráv než starší verze Bluetooth. Opět platí, že tato vylepšení platí pro Bluetooth Low Energy, což zajišťuje, že je zařízení mohou využívat a zároveň šetřit energii.

S Bluetooth 5.0 mohou zařízení využívat rychlost přenosu dat až 2 Mbps, což je dvojnásobek toho, co Bluetooth 4.2 podporuje. Zařízení mohou také komunikovat na vzdálenost až 800 stop (nebo 240 metrů), což je čtyřnásobek 200 stop (nebo 60 metrů) povolených technologií Bluetooth 4.2. Zdi a další překážky však signál oslabí, stejně jako u Wi-Fi (ačkoli lepší bezdrátový router pomůže věci).

PŘÍBUZNÝ: Jaký je rozdíl mezi Bluetooth A2DP a aptX?

Kompresní standard aptX již slibuje zvuk v CD kvalitě přes nižší rychlosti 1 Mbps, takže rychlost 2 Mbps by měla umožnit ještě lepší kvalitu bezdrátového zvuku.

reklama

Technicky si zařízení skutečně mohou vybrat mezi vyšší rychlostí nebo delším dosahem. Tato výhoda „dvojnásobné rychlosti“ je užitečná při provozu na krátkou vzdálenost a odesílání dat tam a zpět. Zvýšený dosah by byl optimální pro Bluetooth majáky a další zařízení, která potřebují posílat pouze malé množství dat nebo mohou data odesílat pomalu, ale chtějí komunikovat na větší vzdálenosti. Oba jsou nízkoenergetické.

Zařízení si mohou vybrat, co dává největší smysl. Například bezdrátová sluchátka by mohla využívat zvýšenou rychlost pro streamování zvuku s vysokou přenosovou rychlostí, zatímco bezdrátová čidla a zařízení pro chytré domácnosti, která potřebují pouze hlásit své stavové informace, by si mohla zvolit větší vzdálenost, aby mohla komunikovat na delší vzdálenosti. A protože mohou používat Bluetooth Low Energy a přesto získat tyto výhody, mohou pracovat na baterie mnohem déle, než by tomu bylo s energeticky náročnějším klasickým standardem Bluetooth.

Pokud vás zajímají technické detaily, můžete si online prohlédnout oficiální specifikace Bluetooth 5.0. Android Authority má také dobrý technický přehled o tom, jak přesně se Bluetooth 5.0 liší od Bluetooth 4.2.

Kdy to dostanete?

PŘÍBUZNÝ: Pět funkcí, které chceme, aby tento rok měl každý vlajkový telefon Android

Již dnes můžete získat zařízení, která podporují Bluetooth 5.0, jako jsou iPhone, Samsung Galaxy a jakýkoli jiný telefon Android. Budete však také potřebovat periferní zařízení Bluetooth 5.0. Zatím nejsou rozšířené, ale mnoho výrobců slibuje vydání zařízení Bluetooth 5.0.

Protože je Bluetooth zpětně kompatibilní, vaše Bluetooth 5.0 a starší zařízení Bluetooth budou spolupracovat. Je to trochu jako upgrade na nový, rychlejší standard Wi-Fi. I poté, co si pořídíte nový router, který podporuje rychlejší Wi-Fi, musíte upgradovat i všechna svá ostatní zařízení. Vaše starší zařízení s podporou Wi-Fi se však mohou stále připojit k vašemu novému bezdrátovému směrovači, jen pomaleji, než podporuje směrovač.

reklama

Pokud se vám dostane do rukou telefon Android se sluchátky Bluetooth 5.0 a Bluetooth 5.0, pravděpodobně budete mít mnohem lepší bezdrátový zvukový zážitek než se starším standardem Bluetooth.

Uživatelé iPhonů mohou získat dobré zkušenosti s vlastními sluchátky AirPods nebo Beats od Apple díky čipu W1, ale solidní zvuk Bluetooth je nyní také snazší získat na Androidu. Bluetooth 5.0 by měl dokonce vylepšit bezdrátová sluchátka na iPhone, pokud se místo sluchátek Apple s čipem W1 rozhodnete pro sluchátka Bluetooth 5.0 třetích stran.

PŘÍBUZNÝ: Nejlepší notebooky roku 2021 pro práci, zábavu a vše mezi tím

Nedoporučujeme však upgradovat do poslední maličkosti. I když máte například notebook s Bluetooth 5.0, upgrade na myš s Bluetooth 5.0 pravděpodobně nebude velkým zlepšením. Ale jak si podpora Bluetooth 5.0 najde cestu do každého nového zařízení Bluetooth, periferní zařízení Bluetooth se zdokonalí a Bluetooth bude spolehlivější a energeticky účinnější.

Image Credit: foxaon1987/Shutterstock.com, De Repente/Shutterstock.com, Torok Tihamer/Shutterstock.com

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak zobrazit historii sledování produktů na Amazonu
  • › Jak se přihlásit na Facebooku
  • › Jak smazat aplikace na iPhone a iPad
  • › Jak přizpůsobit poličku na Chromebooku
  • › Jak někoho odblokovat na Snapchatu