Firmware je typ softwaru, který běží na hardwarovém zařízení a provádí úkoly nízké úrovně. Například vše od dálkového ovládání televize přes pevný disk počítače až po letecký dron má svůj vlastní firmware. A mikrokód je v podstatě firmware pro váš CPU.

Co je firmware?

Software označuje programy, aplikace a další počítačový kód, který běží na zařízení. Hardware označuje skutečná fyzická zařízení. Pokud tedy máte počítač se systémem Windows, operační systém Windows a všechny používané aplikace jsou software a samotný počítač a jeho součásti, jako je pevný disk, CPU, základní deska, myš a displej, jsou hardware.

„Firmware“, jak jeho název napovídá, je něco mezi softwarem a hardwarem. Firmware je vlastně jen druh softwaru, ale obvykle je naprogramován v paměti zabudované v tomto hardwaru a běží na mnohem nižší úrovni. V případě PC má vaše základní deska, CPU, grafický procesor, pevný disk, myš a další zařízení svůj vlastní firmware.

PŘÍBUZNÝ: Co je UEFI a jak se liší od BIOSu?

Když například spouštíte počítač, firmware na vaší základní desce – buď UEFI nebo BIOS – se spustí a inicializuje vaše zařízení, než předá spuštění vašemu pevnému disku a poté vašemu operačnímu systému. Váš disk SSD má firmware, který automaticky spravuje, kam mají být data uložena na buňkách fyzické paměti flash, aby byl zajištěn optimální výkon. Video BIOS je typ firmwaru, který překládá pokyny související s videem před jejich odesláním do grafického procesoru vašeho počítače. Dokonce i vaše USB myš má firmware, který zvládá interpretaci fyzického vstupu myši, komunikaci s vaším počítačem a napájení všech kontrolek, které mohou být na vaší myši.

Firmware může být celý operační systém jednoduchého zařízení

U některých jednoduchých zařízení může „firmware“ odkazovat na celý operační systém zařízení. Máte-li například digitální fotoaparát, „firmware“ fotoaparátu označuje veškerý software, který na tomto digitálním fotoaparátu běží. To zahrnuje vše od nízkoúrovňových funkcí fotografování až po grafický operační systém fotoaparátu. Dokonce i letecké drony mají firmware, což je software, který běží na samotném dronu.

Chcete-li tedy aktualizovat celý operační systém zařízení – například digitální fotoaparát, router, tiskárnu, hudební přehrávač nebo navigační zařízení GPS – budete často muset provést „aktualizaci firmwaru“ nebo stáhnout a nainstalovat nový „firmware“. “ soubor od výrobce.

reklama

Zdá se, že operační systém by měl být pouze software, takže se to může zdát trochu nekonzistentní. ale to proto, že firmware není přesný termín. Zatímco software a hardware jsou poměrně jasné, firmware je jen druh softwaru nízké úrovně.

Co je mikrokód?

Mikrokód se stal důležitějším se zranitelností Spectre. Procesory Intel potřebují nový „mikrokód“ od Intelu, aby se správně bránily útokům Spectre.

PŘÍBUZNÝ: Záplaty Windows Spectre jsou zde, ale možná budete chtít počkat

Představte si mikrokód jako firmware pro CPU vašeho počítače. Mikrokód převádí instrukce, které CPU obdrží, do fyzických operací na úrovni obvodu, které se dějí uvnitř CPU. Jinými slovy, aktualizovaný mikrokód může posílat různé instrukce do obvodů uvnitř CPU. To může zabránit určitým útokům Spectre změnou způsobu fungování CPU. Aktualizace mikrokódu mohou také opravit chyby a další chyby, aniž by vyžadovaly kompletní výměnu hardwaru CPU.

Aktualizace mikrokódu se obvykle dodávají spolu s aktualizacemi firmwaru UEFI nebo BIOSu. Když se váš počítač spustí, firmware UEFI počítače nebo BIOS načte mikrokód do CPU. Je však také možné, aby operační systémy jako Windows nebo Linux načetly nový mikrokód při spouštění.

Pokud například chcete získat nejnovější mikrokód Intel pro svůj procesor na ochranu proti Spectre a výrobce vašeho počítače nevydá aktualizace UEFI pro váš systém, společnost Microsoft má volitelnou aktualizaci systému Windows, kterou si můžete nainstalovat.

Měli byste aktualizovat firmware zařízení?

Zda byste měli aktualizovat firmware zařízení, závisí na zařízení a na doporučeních výrobce.

reklama

V mnoha případech nikdy nebudete muset aktualizovat firmware hardwarového zařízení. Například na vašem dálkovém ovladači televizoru běží firmware a téměř jistě neexistuje způsob, jak jej aktualizovat. Stejně není důvod, proč byste to chtěli aktualizovat. Vaše dálkové ovládání je v pořádku a nemusíte se o něj starat.

U mnoha jiných hardwarových zařízení může být aktualizace firmwaru někdy užitečná k opravě chyb a poskytnutí drobných vylepšení. Výrobce vašeho disku SSD může například nabízet novější verzi firmwaru, která zlepšuje spolehlivost nebo výkon. Výrobce vaší grafické karty může nabídnout nový video BIOS, který opravuje chybu. Nebo může výrobce směrovače nabídnout aktualizaci firmwaru, která obsahuje nové funkce pro správu.

Mnoho výrobců zařízení doporučuje, abyste aktualizaci firmwaru instalovali pouze v případě, že máte problém, který je třeba opravit (nebo požadujete konkrétní novou funkci), nebo pokud vám výrobce výslovně dal pokyn k její instalaci.

U jiných zařízení jsou aktualizace firmwaru téměř vždy skvělý nápad. Pravděpodobně budete chtít nejnovější a nejlepší aktualizaci firmwaru pro svůj digitální fotoaparát, například pro zlepšení výkonu a získání nových funkcí. Společnost Microsoft doporučuje udržovat firmware ovladače Xbox One aktualizovaný, abyste zajistili, že bude správně fungovat s hrami, které hrajete.

U každého zařízení byste měli dodržovat doporučení výrobce. Mnoho výrobců doporučuje aktualizovat firmware jejich zařízení pouze v případě, že se nesetkáte s problémem. Pokud během aktualizace firmwaru dojde k výpadku napájení nebo dojde k chybě, často neexistuje způsob, jak se obnovit. Jinými slovy, zpackaná aktualizace firmwaru může zařízení „zničit“ a učinit jej nepoužitelným. To závisí na zařízení.

Jak aktualizovat firmware vašeho hardwaru

Pokud potřebujete aktualizovat firmware zařízení, měly by vám pomoci tyto obecné pokyny. Přesný proces aktualizace firmwaru zařízení závisí na samotném zařízení a výrobce zařízení by měl poskytnout pokyny na svých webových stránkách.

Nejprve přejděte na web výrobce a najděte stránku podpory nebo stahování pro konkrétní produkt, který používáte. Pokud máte například jednotku SSD Samsung, přejděte na web společnosti Samsung a najděte stránku podpory pro váš konkrétní model SSD. Pokud chcete aktualizovat firmware nebo BIOS své základní desky, přejděte na webovou stránku výrobce vašeho PC a vyhledejte si přesný režim vašeho PC – nebo, pokud jste si postavili svůj vlastní počítač, přejděte na web výrobce základní desky a vyhledejte model základní desky, kterou máte. .

PŘÍBUZNÝ: Jak zkontrolovat verzi systému BIOS a aktualizovat jej

Na webu podpory vyhledejte jakýkoli druh aktualizace „firmwaru“ ke stažení. Pokud žádný nemůžete najít, pravděpodobně pro vaše zařízení není k dispozici žádný aktualizovaný firmware. Stáhněte si nejnovější verzi, kterou vidíte, a nezapomeňte si přečíst všechny poznámky k vydání, které se objevují na webu.

Jakmile si stáhnete nový firmware, otevřete soubor ke stažení a vyhledejte soubor README. Pokud žádný nemůžete najít, vyhledejte samostatné pokyny k instalaci firmwaru na stránce stahování. Pokyny výrobce přesně stanoví, co musíte udělat.

U některých aktualizací firmwaru možná budete muset jednoduše spustit soubor .exe ze systému Windows a ten se o vše postará za vás. Pro ostatní možná budete muset vytvořit zaváděcí jednotku DOS se souborem firmwaru, spustit prostředí DOS a spustit příkaz pro aktualizaci firmwaru odtud. Nebo, pokud chcete aktualizovat samostatné zařízení, možná budete muset vložit soubor firmwaru na USB disk nebo SD kartu a přenést jej do druhého zařízení.

Pokud je stažený soubor firmwaru pouze soubor .exe a nemůžete najít žádné pokyny, pravděpodobně na něj stačí dvakrát kliknout a spustit jej ze systému Windows.

Toto jsou obecné pokyny a možná budete muset provést různé kroky pro různá zařízení. Chcete-li například aktualizovat firmware ovladače Xbox One, musíte použít aplikaci Xbox One nebo aplikaci Xbox Accessories v systému Windows 10. Některé programy vás mohou automaticky vyzvat k instalaci aktualizací firmwaru pro přidružená hardwarová zařízení, pokud jsou skutečně nutné.

PŘÍBUZNÝ: Jak aktualizovat firmware ovladače Xbox One bez Xbox One

Obrazový kredit: GagliardiImages/Shutterstock.com, Hemin Xylan/Shutterstock.com, Hadrian/Shutterstock.com

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?
  • › Co je to trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?
  • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?
  • › Jak zobrazit historii sledování produktů na Amazonu