Vlajková loď řady Core procesorů Intel má již léta tři výkonnostní úrovně: i3, i5 a nejvyšší z řady i7. Ale po několika neuspokojivých iteracích s malým výkonem a rýsujícím se přízraku procesoru AMD Ryzen Threadripper Intel oznámil nového krále CPU Hill: Core i9.

Toto supervýkonné monstrum je také jedním z prvních v nové „X-Series“ procesorů zaměřených na výkon, které také přicházejí ve variantách i7 a i5. První řada využívá zbrusu novou patici CPU, LGA2066, což znamená povinný upgrade základní desky spolu s procesorem.

Tak co, stojí to za to? No… zatím ne. První model v řadě i9-X, i9-7900X, poskytuje pouze mírné zisky oproti předchozí vlajkové lodi Intel (Core i7-7700K). Mezi ohromující cenovkou 1000 dolarů a povinným upgradem hardwaru, nemluvě o tom, že brzy přijdou ještě výkonnější (a dražší) verze, je nejlepší pár měsíců počkat, jak se trh otřese. Nebude na škodu, že by AMD mělo nabídnout nějakou přesvědčivou konkurenci z hlediska ceny.

Co je nového v i9?

Řada i9, která čelila výzvě, kterou AMD stanovila s 16jádrovým Threadripperem, zvyšuje celkový počet jader a vláken oproti všem předchozím procesorům Intel pro spotřebitele. Úvodní i9-7900X má 10 jader a 20 vláken (stejně jako předchozí vlajkové lodě), přičemž větší a lepší upgrady u procesorů i9-7920X, i9-7940X, i9-7960X a i9-7980XE nabízejí 12, 14, 16, respektive 18 jader. V horní části by to mělo vést k masivnímu zvýšení rychlosti čistého procesoru a schopnosti multitaskingu.

Řada i9 také podporuje čtyřkanálové paměti DDR4 při rychlostech až 2666 MHz, což je výrazně rychlejší než předchozí čipy Core i7… a dražší modely, které přijdou později v tomto roce, by mohly být ještě lepší. Totéž platí pro linky PCI Express vhodné pro rozšíření, až 44 nebo více z předchozích 16. Model i9-7900X používá základní takt 3,3 GHz s Intel Turbo Boost 3.0, který jej za ideálních podmínek zrychlí až na 4,5 GHz – a to je ještě před tím. druh přetaktování pro koncového uživatele, který je podporován díky stavu odemčenosti řady X. Opět platí, že dražší čipy, které budou vydány později v tomto roce, tato čísla pravděpodobně překoná.

reklama

Všechny nové čipy budou vyžadovat novou patici procesoru s 2066 kolíky a se spotřebou energie masivní 140 wattů nebo více bude kapalinou chlazené tepelné nastavení téměř jistě povinné. Ale tehdy jste neplánovali nákup zcela nového CPU a základní desky bez kapalinového chlazení, že?

O kolik je to rychlejší?

Zatímco spodní příčka procesoru 7900X je v tuto chvíli pouze v předobjednávkách (pravděpodobně dorazí k maloobchodníkům někdy v příštích několika týdnech), některé technické publikace jej již vyzkoušely. První srovnávací testy ukazují přibližně 10-15% zlepšení oproti předchozím vlajkovým nabídkám. Podle PC World je to dost rychlé na to, aby šlo o „nejrychlejší procesor pro spotřebitele, jaký kdy Intel vyrobil“.

Ale to je jen předkrm, první chod za 1000 dolarů. Ostatní procesory budou stát $1200, $1400, $1700 a nakonec neuvěřitelných 2000 $ za 18jádrový špičkový i9-7980XE, které všechny přijdou v druhé polovině roku 2017. To zní přemrštěně, ale v porovnání k předchozím vysoce létajícím procesorům i7, jako je 6950X (který je již překonán novou 10jádrovou verzí i9), je to ve skutečnosti jen o pár set dolarů více. Pokud výkon škáluje tak, jak má, s extra jádry nacpanými do dražších čipů, mluvíme o skutečně ohromujících rychlostech.

A co Ryzen?

Vlajková loď nových procesorů AMD šlape Intelu na paty, ne nutně z hlediska čisté rychlosti, ale za úžasnou hodnotu. Konkurencí pro i9 a další procesory Intel řady X bude jistě Threadripper, špičkový procesor AMD Ryzen s 12jádrovými a 16jádrovými modely, jejichž dostupnost je plánována koncem tohoto roku. Threadripper nabízí několik působivých vylepšení Návrhy Intelu, jako úžasné 60-proudové připojení ke komponentám PCIe.

Sečteno a podtrženo

Řada i9 a další noví členové výkonové řady Intel „X“ budou rychlé, o tom není pochyb. Intel si je ale také dobře vědom své vedoucí pozice na trhu a to, že je tam tyto čipy mají udržet, neznamená, že budou levné. V tuto chvíli je nejlepší zvolit přístup „počkejte a uvidíme“; počkejte si na odezvu AMD s Ryzenem (zejména z hlediska cenového) a počkejte, jak nové základní desky a další komponenty výkonově pomohou nebo brzdí nové čipy. Není na škodu vzít v úvahu skutečnost, že s novou paticí a složitým 14nm výrobním procesem budou počáteční výrobní čísla pravděpodobně poměrně nízká, což dále zvýší ceny.

Threadripper a další čipy Ryzen pravděpodobně nesesadí Intel z trůnu z hlediska čisté rychlosti. Ale pokud nestavíte server na průmyslové úrovni nebo neustále neupravujete 4K video, ve skutečnosti nepotřebujete tolik energie. Pro typické nadšence a hráče si AMD může získat spoustu srdcí a myslí díky konkurenčnímu výkonu za mnohem nižší ceny; říká se, že 16jádrová verze Threadripperu stojí 850 dolarů, což je přibližně polovina ekvivalentního čipu Core i9.

reklama

To znamená, že počítačoví nadšenci, pro které peníze nejsou předmětem, již vyčlenili finanční prostředky na tento nový herní počítač a rozhodně nepotřebují mé povolení k upgradu. Pokud plánujete vytvořit směšně výkonný počítač s novými čipy Intel i9, jediná věc, na kterou musíte počkat, je datum vydání.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak používat ovládací prvky hudby v Mapách Google pro Spotify, Apple Music nebo YouTube Music
  • › Jak rychle začít s poznámkami ke schůzce v Dokumentech Google
  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?
  • › Co je to trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?