Kanonický

Ubuntu 21.10 „Impish Indri“ bylo vydáno 14. října 2021. Obsahuje GNOME 40, nové jádro a aktualizované aplikace. Ale s podporou pouhých devíti měsíců, stojí za to upgradovat?

Špehovám se svým malým „já“

Naposledy mělo Ubuntu vydání s kódovým označením začínajícím písmenem „I“ před téměř 13 lety, kdy se Ubuntu 8.10 „Intrepid Ibex“ pustil do kopyta. Jedním z jeho nejvíce propagovaných úspěchů byl „všudypřítomný přístup k internetu“ a možnost připojení k internetu ze stolního počítače nebo notebooku, „…ať jste kdekoli“.

Co je nového v GNOME 40?PŘÍBUZNÝCo je nového v GNOME 40?

Nabídkou podzimu 2021 je Impish Indri, který – bez nucené aliterace – je zlomyslný lemur. Největší neplechu, kterou Indri způsobil, je přechod k používání GNOME 40. GNOME 40 mění rozvržení a pracovní postup některých základních prvků desktopového prostředí. Ale Ubuntu by nebylo Ubuntu, pokud by nedělalo věci trochu jinak.

Společnost Canonical se rozhodla upravit GNOME 40 tak, aby byl přechod méně významný než v jiných distribucích Linuxu. Oslabené prostředí GNOME 40 dává vzniknout některým kuriózním srovnávání komponent desktopu. Canonical doufá, že to neznepokojuje řady věrných Ubuntu a že dávají přednost hybridnímu desktopu používanému v 21.10.

21.10 je prozatímní vydání. Bude dostávat podporu a záplaty až do konce své životnosti v červenci 2022. Další vydání dlouhodobé podpory (LTS) Ubuntu je teprve za rohem, naplánováno na duben 2022. Abyste se mohli rozhodnout, zda má pro můžete počkat na další verzi LTS, nebo pokud budete mít prospěch z upgradu nyní, zde je to, co je nového v Ubuntu 21.10.

Poznámka: K prozkoumání tohoto článku bylo použito jedno z předběžných denních sestavení Ubuntu 21.10. Mezi říjnovými denními sestaveními a konečným vydáním by neměly být žádné podstatné rozdíly – pokud se nezjistí, že se něco chová opravdu špatně a není staženo na poslední chvíli.

Obnovená instalace

Existuje nový instalátor napsaný inFlutter, sada nástrojů pro vývoj napříč platformami společnosti Google. Instalátor má ostrý moderní vzhled.

Nový instalační program založený na Ubuntu Flutter

reklama

Vypadá to, že některé vizuální podněty převzal z webu Canonical. Vypadá jako původní v Ubuntu a je součástí rodiny Canonical, což je skvělý trik. Jedním z rozdílů je stránka pro výběr motivu.

Obrazovka výběru motivu má pouze dvě možnosti

Umožňuje vám vybrat si světlé nebo tmavé téma. Standardní téma Ubuntu mělo smíšený vzhled s tmavým záhlavím okna i ve světlém tématu. Tato verze Yaru byla odstraněna. Světlé téma – nové výchozí nastavení – se nazývá „Yaru“ a tmavé téma je „Yaru Dark“. Neexistuje žádné samostatné téma „Yaru Light“.

Zajímavé je, že i s vybraným světlým tématem v naší předběžné verzi mělo okno terminálu stále údajně zrušený tmavý titulní pruh.

Při použití se nový instalační program chová podobně jako starý instalační program, dokud nedosáhnete fáze procesu kopírování souborů a instalace. Dříve jste viděli zvýraznění sestavy, kterou jste instalovali. Dalo vám to něco, na co jste se mohli dívat, když byla instalace dokončena. V této předběžné verzi uvidíte ikonu rotujícího kolečka a nic jiného. Na dlouhou dobu. Bylo pro nás obtížné zjistit, zda se instalace zhroutila. Možná se to zlepší časem spuštění.

Po dokončení instalace můžete spustit Ubuntu nebo zavřít systém. Obraz plochy Lucid Lynx 10.04 bude pravděpodobně nahrazen obrazem s maskotem Impish Indri.

Obrazovka s upozorněním na dokončení instalace

GNOME 40

V jiných distribucích Linuxu, které používají GNOME 40, se přihlašování umístí do zobrazení aktivit. Canonical vylepšil GNOME 40 tak, abyste po přihlášení viděli svou obvyklou plochu, stejně jako předchozí verze Ubuntu.

reklama

Kliknutím na položku „Aktivity“ na panelu GNOME, stisknutím klávesy Super nebo stisknutím klávesy Super+Alt+šipka nahoru se otevře zobrazení aktivit. Zobrazí se vaše otevřené aplikace uspořádané přes vaše pracovní prostory.

Pomocí rolovacího kolečka na myši nebo kláves „PgUp“ a „PgDn“ posouváte pracovní plochy vodorovně, abyste mohli zobrazit plochu, kterou chcete vidět.

Zobrazení aktivity GNOME 40 v Ubuntu 21.10

V horní části zobrazení aktivit se zobrazují miniatury vašich pracovních prostorů. Tyto jsou interaktivní. Můžete kliknout na aplikaci v miniatuře a přetáhnout ji na jinou pracovní plochu.

Klepnutím na aplikaci zavřete zobrazení aktivit a učiníte z této aplikace aktuální, zaměřenou aplikaci. Zobrazení aktivit můžete také zavřít pomocí kláves Esc nebo Super+Alt+šipka dolů. Ponechání doku Ubuntu jako svislého doku na levé straně obrazovky není s novým horizontálním pracovním postupem GNOME 40 úplně v pořádku.

Kliknutím na ikonu „Zobrazit aplikace“ ve spodní části doku se otevře zobrazení aplikace.

Zobrazení aplikace GNOME 40 v Uubuntu 21.10

reklama

V GNOME 40 se to také pohybuje vodorovně, takže pytlačení na ploše z levého okraje plochy nedává moc smysl. Umístění doku ve spodní části obrazovky – výchozí pozice ve vanilla GNOME 40 – je méně rušivé.

Dock se může pochlubit novým oddělovačem mezi připnutými a spuštěnými aplikacemi a trvalou ikonou koše.

Nový oddělovač v doku Ubuntu

Uživatelé notebooků získají některá nová gesta touchpadu, jako je tažení třemi prsty nahoru nebo dolů pro otevření nebo zavření zobrazení aktivit.

Prohlížeč souborů Nautilus dostal možnost zpracovávat soubory ZIP chráněné heslem a v adresním řádku Nautilu funguje doplňování karet.

PŘÍBUZNÝ: Co je nového v GNOME 40?

Aktualizované softwarové balíčky

Samozřejmě existuje spousta aktualizovaného softwaru. Verze některých klíčových balíčků jsou:

 • Firefox: 92
 • Thunderbird: 91,12
 • LibreOffice: 7.2.1.2
 • Nautilus (soubory): 40,2
 • GCC: 11.2.0
 • OpenSSL: 1,1,1l

Jádro 5.13

Kernel 5.13 bylo významné vydání, jedno z největších z 5.X série s více než 16 000 kódovými závazky od více než 2 000 programátorů. Všechno toto úsilí se promítá do nových funkcí, aktualizovaných ovladačů a vylepšené podpory hardwaru. Mezi nejvýznamnější patří:

 • Tenká klávesnice Lenovo Thinkpad X1 Tablet
 • Magic Mouse od Apple 2
 • Procesor Apple M1
 • Herní ovladač Luna od Amazonu
 • GPU Aldebaran od AMD Radeon
 • Podpora FreeSync HDMI pro GPU AMD
 • Hardwarový monitoring pro kapalinové chladiče NZXT Kraken
 • Podpora pro zmenšení souborových systémů XFS

Měli byste upgradovat?

Pokud jste přemýšleli, zda byste si měli vzít Ubuntu na procházku, je to stejně dobré vydání jako žádné jiné.

reklama

Pokud jste stávajícím uživatelem a některá z funkcí hardwarové podpory nebo zabezpečení jádra bude mít pozitivní dopad na váš konkrétní případ použití, pokračujte a aktualizujte. Pokud nemáte problém, který bude vyřešen aktualizací, je těžké ospravedlnit úsilí – a riziko – upgradu. Určitě zde není nic, co by zaníceného uživatele LTS nutilo opustit tento bezpečný přístav a přesunout se na 21.10.

Pro vyznavače LTS, kteří nejsou oddanými LTS, je samozřejmě třeba něco říci o upgradu a získání aktualizovaného softwaru a množství malých zákulisních oprav a vylepšení, které každé nové vydání přináší.

Ale poslední provizorní sestavení před sestavení LTS se vždy ocitne v obtížné situaci. Aby lidi svádělo k upgradu hned, místo čekání na další sestavení – s atraktivní vyhlídkou na dlouhodobou podporu – musí provizorní sestavení nabídnout něco speciálního. A přestože přichází s mnoha pěknými dojmy, Ubuntu 21.10 netvoří tak docela přesvědčivý celek.

Pokud máte stále zájem, stáhněte si Impish Idri ze stránky vydání a nainstalujte jej na jakýkoli stolní počítač nebo notebook.

PŘÍBUZNÝ: Jak nainstalovat Linux

ČTĚTE DALŠÍ

 • › Jak zobrazit historii sledování produktů na Amazonu
 • › Jak se přihlásit na Facebooku
 • › Jak smazat aplikace na iPhone a iPad
 • › Jak přizpůsobit poličku na Chromebooku
 • › Jak někoho odblokovat na Snapchatu