Mesh Wi-Fi systémy nabízejí solidní Wi-Fi pokrytí ve velkých oblastech, které jeden router nedokáže pokrýt. Ale každý výrobce má svůj vlastní mesh Wi-Fi systém a neumí spolu komunikovat. Zde přichází na scénu nový standard „Wi-Fi EasyMesh“.

Nebuďte však příliš nadšení. K používání tohoto standardu se zatím nepřihlásili žádní výrobci. Eero, Google, Linksys, Netgear a D-Link mají všechny rády své vlastní proprietární systémy.

Co je Mesh Wi-Fi?

Standardní Wi-Fi router má pouze omezený dosah. Pokud máte velký dům nebo firmu, nebo chcete-li rozšířit svou Wi-Fi venku, potřebujete další kusy hardwaru. Tradičně k tomu lidé používali Wi-Fi extendery. Nastavení prodlužovačů Wi-Fi však může být trochu komplikované a někdy vyžadují vytvoření nových názvů sítí Wi-Fi, známých jako SSID, pro rozšířenou síť. Ano, můžete to udělat tak, že nakonfigurujete různé přístupové body tak, aby používaly stejné SSID (pokud vám to umožňují), ale ne vždy to funguje dobře.

PŘÍBUZNÝ: Co jsou to Mesh Wi-Fi systémy a jak fungují?

Systémy Mesh Wi-Fi jsou podobné používání routeru a jednoho nebo více Wi-Fi extenderů, ale jejich nastavení je jednodušší. Jediné, co musíte udělat, je zapojit několik síťových Wi-Fi jednotek v celé oblasti a projít několika rychlými kroky v doprovodné aplikaci pro chytré telefony. Zařízení mesh Wi-Fi vytvářejí síť Wi-Fi a komunikují spolu. Zdá se, že máte jednu síť Wi-Fi s jedním názvem, ale zařízení se automaticky připojují k nejlepšímu přístupovému bodu. Pokud potřebujete svou Wi-Fi síť ještě rozšířit, stačí si koupit další mesh Wi-Fi jednotku od stejného výrobce a připojit ji ke své mesh síti.

Jinými slovy, mesh Wi-Fi systémy nabízejí mnohem jednodušší způsob, jak nastavit Wi-Fi síť, která by normálně vyžadovala více bezdrátových směrovačů nebo bezdrátový směrovač a jeden nebo více Wi-Fi extenderů.

Veškerý svůj mesh Wi-Fi hardware musíte získat od jedné společnosti

Existuje mnoho různých mesh Wi-Fi systémů od různých výrobců, včetně Eero, Google WiFi, Linksys VELOP, Netgear Orbi a D-link Covr.

reklama

Ale každý výrobce má svůj vlastní proprietární standard mesh Wi-Fi a nejsou kompatibilní. Pokud již máte systém Eero mesh Wi-Fi, nemůžete si koupit jednotku Google Wi-Fi nebo Linksys VELOP a připojit ji k vaší síti Eero mesh. Musíte si koupit další jednotku Eero. Různé mesh Wi-Fi systémy spolu nemohou komunikovat a být součástí stejné mesh Wi-Fi sítě. Pokud máte síťovou Wi-Fi síť Linksys VELOP a koupíte si jednotky Netgear Orbi, máte nyní dvě samostatné sítě Wi-Fi.

Jinými slovy, jakmile si zakoupíte jeden mesh Wi-Fi systém, budete muset kupovat nové přístupové body od tohoto výrobce – pokud se nechcete zbavit veškerého vašeho stávajícího mesh Wi-Fi hardwaru a začít znovu.

Díky „Wi-Fi Certified EasyMesh“ je síťový hardware interoperabilní

Wi-Fi Alliance – to je průmyslová skupina, která definuje standardy Wi-Fi jako WPA3 a 802.11ac – se to nelíbí. Ostatně Wi-Fi je sama o sobě průmyslovým standardem, který umožňuje vzájemnou komunikaci zařízení různých výrobců. Můžete si sestavit domácí síť zařízení od mnoha různých výrobců.

Standard „Wi-Fi Certified EasyMesh“ je navržen tak, aby tuto interoperabilitu přinesl do sítě Wi-Fi hardwaru. Jedno ze síťových Wi-Fi zařízení funguje jako „WiFi EasyMesh controller“ a ostatní slouží jako „Wi-Fi EasyMesh agenti“. Pokud tedy Google i Linksys přijmou tento standard, můžete si koupit jednotku Linksys VELOP a připojit se například ke své stávající síti Google WiFi.

Jaká je zde výhoda? No, soutěž pro jednoho. Už nebudete muset kupovat veškerý hardware od jedné společnosti, což by mohlo snížit ceny mesh Wi-Fi jednotek. Jak uvedl Kevin Robinson z Wi-Fi Alliance v rozhovoru pro PCWorld, „standardizovaný přístup umožňuje velké úspory z rozsahu“.

reklama

Robinson dále řekl, že výrobci budou stále schopni odlišit své produkty – na úrovni ovladačů. Pokud tedy jako váš ovladač funguje zařízení Google WiFi, software společnosti Google spuštěný na ovladači může spravovat a konfigurovat vaši síť, jak chce. Všechny tyto „chytré“ by fungovaly s mesh Wi-Fi jednotkami od jiných výrobců, kteří jsou připojeni k síti jako „agenti“. „Agenti“ by se chovali standardizovaným způsobem, takže by pracovali s ovladačem od jakéhokoli výrobce.

Žádný výrobce zatím EasyMesh nepodporuje

Bohužel zatím žádný výrobce neoznámil plány na podporu tohoto standardu. Wi-Fi Alliance oznámila tento standard, aniž by jej výrobci uvedli, že jej zavedou. Takže zatímco standard je venku, nic nenasvědčuje tomu, že hardware někdy bude.

Tisková zpráva Wi-Fi Alliance samozřejmě obsahuje řadu podpůrných citací od výrobců čipových sad, jako jsou Intel, Broadcom, Marvell, MediaTek a Qualcomm. To by vás mohlo nechat věřit, že průmysl je na palubě – ale žádná z těchto společností ve skutečnosti nevyrábí síťové Wi-Fi systémy. Všechny společnosti, které vyrábějí síťový Wi-Fi hardware, výrazně chybí.

Výrobci toho veřejně moc neřekli. Pracovník podpory Eero řekl: „Prozatím nemůžeme říci, zda začleníme navrhovaný standard EasyMesh, ale oceňujeme váš zájem“ na Cvrlikání, ale to je vše. Zatím jsme nenašli žádné veřejné komentáře od jiných společností s mesh Wi-Fi.

Proč to nikdo nepodporuje?

Wi-Fi Alliance říká, že tento standard „odstraňuje potřebu zůstat v ekosystému jediného dodavatele“. Ale tito prodejci chtějí, abyste zůstali v jejich ekosystému. Pro jejich konečný výsledek je dobré, pokud jste nuceni kupovat jejich mesh Wi-Fi hardware bez konkurence.

Některým výrobcům se standard samozřejmě nemusí líbit z jiných důvodů. Eero například řekl, že jeho „proprietární síť nazvaná TrueMesh… nám umožňuje neustále zlepšovat a optimalizovat výkon pomocí iterací naším vlastním tempem“.

reklama

Jinými slovy, Eero by mohl tvrdit, že EasyMesh je standard „nejnižšího společného jmenovatele“ a že může lépe optimalizovat síť mesh, implementovat pokročilejší funkce a zajistit, aby všechny přístupové body byly aktuální s nejnovějšími aktualizacemi zabezpečení, pokud mohou ovládat každý kus síťového hardwaru.

V současnosti, navzdory novému standardu, nic nenasvědčuje tomu, že by mesh Wi-Fi jednotky mohly být v dohledné době interoperabilní. Ale standard existuje a nové společnosti se mohou v budoucnu rozhodnout skočit a vytvořit produkty založené na něm.

Zdroj obrázku: Wi-Fi Alliance

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak přidat, zobrazit a odebrat konce stránek a oddílů v Dokumentech Google
  • › Jak někoho odblokovat na Facebook Messengeru
  • › Jak obnovit smazané soubory a složky v Microsoft OneDrive
  • › Jak omezit váš Chromebook na určité uživatele
  • › Jak změnit svůj Yahoo! Heslo k účtu