Obnovovací frekvence je počet aktualizací monitoru novými obrázky každou sekundu. Například obnovovací frekvence 60 Hz znamená, že se displej aktualizuje 60krát za sekundu. Vyšší obnovovací frekvence má za následek plynulejší obraz.

Proč na obnovovacích frekvencích záleží

Změna obnovovací frekvence byla důležitější u starších CRT monitorů, kde by nízká obnovovací frekvence ve skutečnosti vedla k tomu, že displej při aktualizaci viditelně blikal. Vyšší obnovovací frekvence eliminovala vizuální blikání.

Na moderním plochém LCD monitoru při nižší obnovovací frekvenci žádné blikání neuvidíte. Vyšší obnovovací frekvence však vede k mnohem plynulejšímu obrazu. To je důvod, proč drahé monitory určené pro hraní her inzerují vysoké obnovovací frekvence, jako je 144 Hz nebo 240 Hz, což je velký krok nahoru oproti obnovovací frekvenci typického PC displeje 60 Hz. Pro nás je rozdíl patrný i při pohybu myší po obrazovce.

Maximální obnovovací frekvence, kterou můžete použít, závisí na vašem monitoru. Obecně platí, že levnější monitory podporují nižší obnovovací frekvence než dražší monitory. Máte-li k počítači připojeno více monitorů, každý má své vlastní nastavení obnovovací frekvence.

Při nákupu monitoru je obvykle lepší vyšší obnovovací frekvence, ale ne vždy je to nejdůležitější, co byste měli hledat. Existují další důležitá hlediska, jako je doba odezvy, přesnost barev a pozorovací úhel monitoru. Vždy však chcete používat nejvyšší obnovovací frekvenci, kterou váš monitor podporuje.

reklama

Obecně platí, že moderní počítače by měly automaticky vybrat nejlepší a nejvyšší obnovovací frekvenci pro každý připojený monitor. Ne vždy se to však děje automaticky, takže může být někdy nutné změnit obnovovací frekvenci ručně.

Jak změnit obnovovací frekvenci v systému Windows 10

Chcete-li změnit obnovovací frekvenci displeje v systému Windows 10, klepněte pravým tlačítkem myši na plochu a poté vyberte příkaz „Nastavení zobrazení“.

Přejděte v pravém podokně trochu dolů a pokračujte kliknutím na odkaz „Pokročilá nastavení zobrazení“.

Klikněte na odkaz „Vlastnosti zobrazovacího adaptéru“ pod obrazovkou, kterou zde chcete konfigurovat.

Klepněte na kartu „Monitor“ v okně vlastností, které se zobrazí, a poté v poli „Obnovovací frekvence obrazovky“ vyberte požadovanou obnovovací frekvenci. Pokračujte kliknutím na „OK“. Vaše změna se okamžitě projeví.

Jak změnit obnovovací frekvenci v systému Windows 7

Chcete-li změnit obnovovací frekvenci monitoru v systému Windows 7, klepněte pravým tlačítkem myši na plochu a poté vyberte příkaz „Rozlišení obrazovky“.

reklama

Pokud máte k počítači připojeno více displejů, vyberte zde ten, který chcete konfigurovat. Kliknutím na odkaz „Pokročilá nastavení“ změníte jeho nastavení.

Klikněte na kartu „Monitor“ a poté v poli „Obnovovací frekvence obrazovky“ vyberte požadovanou obnovovací frekvenci. Klikněte na „OK“ pro uložení změn. Systém Windows se okamžitě přepne na novou obnovovací frekvenci.

Co dělá „Skrýt režimy, které tento monitor nemůže zobrazit“?

Uvidíte také zaškrtávací políčko „Skrýt režimy, které tento monitor nemůže zobrazit“ pod možností „Obnovovací frekvence obrazovky“. V mnoha případech bude tato možnost zašedlá a zde uvedené možnosti jsou jediné, které si můžete vybrat.

V některých případech je tato možnost k dispozici a můžete zrušit zaškrtnutí políčka „Skrýt režimy, které tento monitor nemůže zobrazit“, abyste viděli další možnosti obnovovací frekvence obrazovky. Jinými slovy, zobrazí se možnosti, které váš monitor tvrdí, že je nepodporuje.

Tyto možnosti pravděpodobně nebudou s vaším monitorem fungovat a pokud je vyberete, může se vám zobrazit prázdná obrazovka nebo chybová zpráva. Windows varuje, že to může dokonce poškodit váš monitor. Nedoporučujeme si s tímto nastavením pohrávat, pokud nevíte, co děláte.

Pokud nemůžete vybrat obnovovací frekvenci, víte, že váš monitor podporuje

Windows by měl automaticky zobrazovat všechny obnovovací frekvence, které váš monitor podporuje. Pokud nevidíte obnovovací frekvenci, kterou inzerenti vašeho monitoru podporují jako možnost v systému Windows, možná budete muset vyřešit nějaké problémy.

Možná budete muset například aktualizovat ovladače grafiky, abyste povolili vyšší obnovovací frekvence. Nebo pokud používáte pomalý kabel displeje, který nemá dostatek dat pro displej s vysokým rozlišením a vysokou obnovovací frekvencí, možná budete potřebovat lepší kabel. Zde je několik dalších tipů, jak získat obnovovací frekvenci, kterou vaše obsahové reklamy inzerují.

PŘÍBUZNÝ: Jak zajistit, aby váš 120Hz nebo 144Hz monitor používal svou inzerovanou obnovovací frekvenci

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?
  • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?
  • › Jak zobrazit historii sledování produktů na Amazonu
  • › Jak se přihlásit na Facebooku
  • › Jak smazat aplikace na iPhone a iPad