Po většinu své dlouhé historie používal Microsoft Word pro své uložené soubory proprietární formát DOC. Počínaje rokem 2007 s aktualizovanou verzí Wordu (a Microsoft Office) byl výchozí formát ukládání změněn na DOCX. Nejednalo se pouze o opožděnou „extrémní“ verzi formátu z 90. let – to extra X znamená standard Office OpenXML. Jaký je rozdíl a který byste měli použít?

DOC je formát dokumentu používaný aplikací Microsoft Word, zatímco DOCX je jeho nástupcem. Oba jsou relativně otevřené, ale DOCX je efektivnější a vytváří menší, méně poškozené soubory. Pokud máte na výběr, použijte DOCX. DOC je nutné pouze v případě, že soubor bude používat verze Wordu starší než 2007.

Stručná historie formátu DOC

Microsoft Word začal používat formát DOC a příponu souboru před více než 30 lety v úplně prvním vydání Wordu pro MS-DOS. Jako rozšíření výslovně pro proprietární procesor dokumentů společnosti Microsoft byl formát také proprietární: Word byl jediným programem, který oficiálně podporoval soubory DOC, dokud Microsoft v roce 2006 neotevřel specifikaci, poté byl reverzně analyzován.

Microsoft Word používá formát souboru DOC již více než 30 let.

V 90. letech a na počátku 21. století mohly různé konkurenční produkty pracovat se soubory DOC, ačkoli některé exotičtější formátování a možnosti aplikace Word nebyly v jiných textových procesorech plně podporovány. Vzhledem k tomu, že Office a Word byly de facto standardy pro kancelářské sady produktivity a textové procesory, uzavřená povaha formátu souborů nepochybně pomohla Microsoftu udržet si nadvládu nad produkty, jako je WordPerfect od Corelu. Od roku 2008 společnost Microsoft několikrát vydala a aktualizovala specifikaci formátu DOC pro použití v jiných programech, i když ne všechny pokročilé funkce aplikace Word jsou podporovány otevřenou dokumentací.

Po roce 2008 byl formát DOC integrován do placených a bezplatných programů pro zpracování textu od mnoha dodavatelů. Značně to usnadnilo práci se staršími formáty textových procesorů a mnoho uživatelů stále upřednostňuje ukládání ve starším standardu DOC, protože hrozí, že ho bude muset otevřít přítel nebo klient se starší verzí Microsoft Office.

Představení Office Open XML (DOCX)

Pod tlakem rostoucí konkurence bezplatného a open-source Open Office a jeho konkurenčního Open Document Format (ODF) Microsoft na počátku 21. století prosadil přijetí ještě širšího otevřeného standardu. To vyvrcholilo vývojem formátu souborů DOCX spolu s jeho společníky, jako je XLSX pro tabulky a PPTX pro prezentace.

reklama

Standardy byly prezentovány pod názvem „Office Open XML“ (bez vztahu k programu Open Office), protože formáty byly založeny na Extensible Markup Language spíše než na starším a méně efektivním binárním formátu. Tento jazyk umožňoval několik výhod, zejména menší velikosti souborů, menší pravděpodobnost poškození a lépe vypadající komprimované obrázky.

Formát DOCX založený na XML se stal výchozím souborem pro uložení aplikace Word ve verzi softwaru z roku 2007. V té době mnoho uživatelů předpokládalo, že nový formát DOCX a jeho současníci Microsoft Office jsou pouze prostředkem k tomu, aby Microsoft postupně vyřazoval starší verze softwaru a prodával nové kopie, protože starší verze Wordu a Office neuměly číst nové XML. soubory. To nebyla tak úplně pravda; Word 2003 umí číst speciální formáty souborů Word XML a aktualizace kompatibility byly později aplikovány na další verze. Ale v každém případě někteří uživatelé ručně ukládali soubory ve starším standardu DOC místo DOCX kvůli kompatibilitě…poněkud ironicky, protože to bylo pouze kompatibilnější se staršími verzemi Wordu, nikoli s jinými multiplatformními nástroji, jako je Open Office Writer. .

Moderní textové procesory podporují mimo jiné formáty DOC i DOCX.

O deset let později se DOCX stal de facto novým standardem, i když není tak univerzální jako starší formát souborů DOC díky konkurentům jako ODF a obecnému poklesu používání tradičních textových procesorů.

Který byste měli použít?

Stejný dokument má pouze zlomek velikosti ve formátu DOCX oproti staršímu DOC.

DOCX je lepší volbou téměř pro každou situaci. Formát vytváří menší, lehčí soubory, které se snáze čtou a přenášejí. Otevřená povaha standardu Office Open XML znamená, že jej lze číst téměř jakýmkoli plně vybaveným textovým procesorem, včetně online nástrojů, jako jsou Dokumenty Google. Jediným důvodem, proč nyní používat starší formát souborů DOC, by bylo obnovení některých souborů starších než deset let nebo práce s velmi zastaralým textovým procesorem. V každém případě by bylo nejlepší znovu uložit soubor v DOCX nebo nějakém jiném moderním standardu, jako je ODF, pro snadnou konverzi.

Obrazový kredit: WinWorld

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?
  • › Co je to trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?
  • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?
  • › Jak zobrazit historii sledování produktů na Amazonu