Soubor ISO (často nazývaný obraz ISO) je archivní soubor, který obsahuje identickou kopii (nebo obraz) dat nalezených na optickém disku, jako je disk CD nebo DVD. Často se používají pro zálohování optických disků nebo pro distribuci velkých sad souborů, které jsou určeny k vypálení na optický disk.

Co je to obraz ISO?

Název ISO byl převzat z názvu systému souborů používaného optickými médii, což je obvykle ISO 9660. Obraz ISO si můžete představit jako úplnou kopii všeho uloženého na fyzickém optickém disku, jako je CD, DVD nebo Blu- ray disk — včetně samotného systému souborů. Jsou kopiemi disku sektor po sektoru a nepoužívá se žádná komprese. Myšlenkou obrazů ISO je, že můžete archivovat přesnou digitální kopii disku a později tento obraz použít k vypálení nového disku, který je zase přesnou kopií originálu. Většina operačních systémů (a mnoho nástrojů) také umožňuje připojit obraz ISO jako virtuální disk, v takovém případě s ním všechny vaše aplikace zacházejí, jako by byl vložen skutečný optický disk.

Zatímco mnoho lidí používá obrazy ISO pro vytváření záloh svých optických disků, obrazy ISO se v dnešní době používají především pro distribuci velkých programů a operačních systémů, protože umožňují, aby byly všechny soubory obsaženy v jednom snadno stažitelném souboru. Lidé se pak mohou rozhodnout, zda chtějí tento obraz připojit, nebo jej použít k vypálení optického disku.

Většina operačních systémů ke stažení, včetně Windows a různých distribucí Linuxu, je distribuována jako obrazy ISO. To se hodí při stahování aktuální verze Ubuntu k instalaci na váš počítač nebo při instalaci starého herního disku na notebook bez fyzické jednotky.

PŘÍBUZNÝ: Kde legálně stáhnout Windows 10, 8.1 a 7 ISO

Jak připojit obraz ISO

Připojení obrazu ISO vám umožňuje připojit obraz ISO do jednotky virtuálního optického disku. Všechny vaše aplikace budou s obrázkem zacházet, jako by to byl skutečný fyzický disk.

reklama

Windows 8, 8.1 a 10 vám umožňují připojit obraz ISO bez jakéhokoli softwaru třetí strany. Stačí vybrat obrázek v Průzkumníku souborů a poté přejít na Spravovat > Připojit.

Pokud máte Windows 7 (nebo předchozí), budete potřebovat aplikaci třetí strany, jako je bezplatný, open-source a jednoduchý WinCDEmuutility.

PŘÍBUZNÝ: Jak připojit ISO a další obrazy disků na Windows, Mac a Linux

Jak vypálit obraz ISO na disk

Vypálení ISO na fyzický disk se hodí, když chcete vytvořit disk, který použijete k instalaci softwaru nebo operačního systému na jiný počítač. Je to zvláště užitečné, když instalujete operační systém (nebo vytváříte disk s nástroji) a potřebujete tento disk použít ke spuštění systému. Může být také užitečné pro vytvoření fyzické záložní kopie disku nebo pokud potřebujete kopii předat někomu jinému.

Windows 7, 8 a 10 mají přímo zabudovanou funkci pro vypálení obrazu ISO na disk. Stačí vložit zapisovatelný optický disk, kliknout pravým tlačítkem na obraz ISO a poté vybrat příkaz „Vypálit obraz disku“.

Poznámka: Pokud v počítači nemáte zapisovací jednotku optických disků, příkaz neuvidíte. Také pokud máte nainstalovanou aplikaci pro kompresi (například 7-Zip) a je spojena s příponou souboru ISO, příkaz také neuvidíte. O tom si povíme trochu více v další části.

PŘÍBUZNÝ: Jak vypálit obraz ISO ve Windows 7

macOS funguje v podstatě stejně. Vyberte soubor obrazu ve Finderu a poté přejděte na Soubor > Vypálit obraz disku (název) na Disk.

Jak extrahovat obraz ISO

Pokud nechcete připojovat ISO nebo vypalovat disk, ale přesto potřebujete mít přístup k souborům uvnitř, můžete obsah extrahovat do počítače. K tomu budete potřebovat aplikaci třetí strany, jako je WinRAR nebo 7-Zip. Máme rádi 7-Zip, protože je zdarma, s otevřeným zdrojovým kódem a je hodně výkonný.

Když nainstalujete 7-Zip, spojí příponu .iso s aplikací. Takže vše, co musíte udělat, je dvakrát kliknout na ISO obraz, abyste jej otevřeli a procházeli jeho obsahem. V závislosti na velikosti ISO to může trvat až minutu, takže buďte trpěliví.

PŘÍBUZNÝ: Co je přípona souboru?

Cokoli z ISO můžete zkopírovat do běžné složky pouhým přetažením.

Pokud chcete, můžete také extrahovat celý obsah ISO do normální složky. Stačí kliknout pravým tlačítkem na ISO, ukázat na nabídku „7-Zip“ a poté vybrat jeden z příkazů pro extrakci. Příkaz „Extrahovat soubory“ vám umožňuje vybrat umístění, příkaz „Extrahovat sem“ rozbalí soubory do stejného umístění jako soubor ISO a příkaz „Rozbalit do název složky” vytvoří v tomto umístění novou složku, do které se má extrahovat.

Ostatní kompresní aplikace, jako je WinRar, fungují v podstatě stejným způsobem.

Zde je třeba poznamenat ještě jednu důležitou věc. Pokud si nainstalujete aplikaci pro kompresi, jako je 7-Zip nebo WinRar, a necháte tuto aplikaci přidružit se k souborům ISO, již neuvidíte vestavěné příkazy v Průzkumníku souborů pro práci s těmito soubory obrázků. Je lepší mít Průzkumníka Windows přidružený k souborům ISO, protože na ně můžete stále klepnout pravým tlačítkem a přistupovat k příkazům aplikací pro kompresi, kdykoli chcete. Jediné, co ztratíte, je možnost na ně dvakrát kliknout a otevřít je v aplikaci pro kompresi.

reklama

Pokud jste již nainstalovali některou z těchto aplikací, můžete rychle znovu přiřadit příponu souboru ISO s Průzkumníkem Windows. Přejděte do Nastavení > Aplikace > Výchozí aplikace. Vpravo přejděte dolů a klikněte na odkaz „Vybrat výchozí aplikace podle typu souboru“.

V dalším okně se zobrazí velmi dlouhý seznam přípon souborů. Přejděte úplně dolů na příponu .iso. Vpravo klikněte na aplikaci, která je aktuálně přidružena k rozšíření. V místní nabídce vyberte možnost „Průzkumník Windows“.

Jak vytvořit svůj vlastní soubor ISO z optického disku

Vytvoření souboru ISO z disků vám umožní vytvořit digitální zálohu vašich fyzických disků. Soubory pak můžete používat tak, že je připojíte na počítače, které nemají optickou jednotku. Soubory můžete také v budoucnu použít k vypálení další kopie disku. A samozřejmě můžete toto ISO sdílet s dalšími lidmi.

Zatímco macOS i Linux jsou dodávány s předinstalovaným softwarem, který vám umožňuje vytvořit ISO z fyzického disku, Windows nikoli. Místo toho si budete muset stáhnout aplikaci třetí strany, abyste vytvořili soubor ISO ve Windows. Za tímto účelem doporučujeme Ninite jako bezpečné místo k uchopení nástrojů všeho druhu. Na přední straně ISO obsahuje Ninite nástroje jako InfraRecorder, ImgBurn a CDBurnerXP. Nezapomeňte si je stáhnout přes Ninite. Některé z těchto programů, jako je ImgBurn, obsahují nevyžádaný software ve svých instalačních programech, pokud je získáte odjinud.

Bez ohledu na to, jaký operační systém používáte, nezapomeňte se podívat na našeho úplného průvodce vytvářením souborů ISO z disků, kde najdete další informace.

PŘÍBUZNÝ: Jak vytvářet soubory ISO z disků v systémech Windows, Mac a Linux

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak zobrazit historii sledování produktů na Amazonu
  • › Jak se přihlásit na Facebooku
  • › Jak smazat aplikace na iPhone a iPad
  • › Jak přizpůsobit polici na Chromebooku
  • › Jak někoho odblokovat na Snapchatu