Alienware

Když budete kupovat nový monitor, budete zaplaveni spoustou technických specifikací. A i když věci jako velikost obrazovky a rozlišení jsou docela zřejmé, je tu ještě jeden důležitý faktor, který tomu tak není: doba odezvy. Zde je návod, jak to funguje.

Doba odezvy je doba, za kterou váš monitor přejde z jedné barvy na druhou. Obvykle se to měří v milisekundách od černé přes bílou až po černou. Typická doba odezvy LCD je pod deset milisekund (10 ms), přičemž některé jsou až jednu milisekundu.

Přesná metoda měření této statistiky není dohodnutá: někteří výrobci ji vyjadřují tak, že LCD panel přechází z černé na bílou nebo z černé na bílou na černou, nebo častěji ze „šedé do šedé“. To znamená projít stejným celým spektrem, ale počínaje a konče na jemnějších, obtížnějších hodnotách šedé. Ve všech případech jsou kratší doby odezvy lepší, protože snižují problémy s obrazem, jako je rozmazání nebo „duchové“.

Technický list pro monitor Dell.  Všimněte si rozdílu mezi obnovovací frekvencí a dobou odezvy.
Technický list pro monitor Dell. Všimněte si rozdílu mezi obnovovací frekvencí a dobou odezvy. Dell

Doba odezvy by neměla být zaměňována s obnovovací frekvencí monitoru. Znějí podobně, ale obnovovací frekvence je počet zobrazení nového obrazu na obrazovce každou sekundu, vyjádřený v Hertzech. Většina monitorů používá obnovovací frekvenci 60 Hz, i když některé jdou vyšší – a vyšší je lepší. Naopak pro dobu odezvy je lepší nižší.

Proč chcete nízkou dobu odezvy?

Většina uživatelů počítačů si ani neuvědomuje dobu odezvy svého monitoru nebo obrazovky, protože na tom většinou nezáleží. Při surfování po webu, psaní e-mailu nebo dokumentu ve Wordu nebo úpravě fotografií je prodleva mezi změnami barev na obrazovce tak rychlá, že si toho ani nevšimnete. Ani video na moderních počítačových monitorech a televizích obvykle nemá dostatečně výrazné zpoždění, aby si toho divák všiml.

Rychlé hry pro více hráčů, jako je Street Fighter, těží z nízké doby odezvy.
Rychlé hry pro více hráčů, jako je Street Fighter, těží z nízké doby odezvy. Parní

reklama

Výjimkou je hraní. Pro hráče se počítá každá milisekunda – rozdíl mezi výhrou a prohrou v bojovém zápase, střelou odstřelovače z velké vzdálenosti nebo dokonce dosažením dokonalé linie v závodní hře může být skutečně jediná milisekunda. Takže pro hráče, kteří hledají všechny možné konkurenční výhody, nízká obnovovací frekvence mezi 1 a 5 milisekundami stojí za cenu dražšího monitoru zaměřeného na hry.

Jaké druhy monitorů jsou nejrychlejší?

U svého notebooku nebo telefonu obvykle nemáte na výběr pro nízkou dobu odezvy na obrazovce, i když existují výjimky. Pokud si ale kupujete nový monitor pro herní plochu, budete chtít nejrychlejší panel, jaký si můžete dovolit.

V době psaní tohoto článku existují tři různé druhy LCD panelů, které pokrývají 99 % dnes prodávaných monitorů.

  • Panely obrazovky TN (Twisted Nematic).: Levné, ale obecně mají špatný rozsah barev. Ty patří z hlediska doby odezvy k nejrychlejším na trhu a herní monitory často volí méně barevné TN panely, aby byly rychlejší.
  • Panely obrazovky IPS (In-Plane Switching).: Dražší a s přesnějšími barvami IPS monitory oceňují grafici, fotografové, videoeditoři a kdokoli, pro koho jsou přesné barvy důležité. Mají vyšší doby odezvy než panely TN, takže se zřídka prodávají jako „herní“ monitory.
  • Panely obrazovky VA (Vertical Alignment).: Novější design, který se pokouší spárovat rychlou dobu odezvy TN a přesnější a živější barvy IPS. Je to něco jako střední cesta, ale mnoho herních monitorů se nyní vyrábí s panely VA, které mají obnovovací frekvenci jen jednu milisekundu.

Pokud chcete monitor, který dokáže držet krok i s těmi nejrychlejšími hrami, pořiďte si monitor s panelem obrazovky TN nebo VA. Herní monitory IPS existují, ale jsou vzácné a drahé a stále nejsou tak rychlé jako alternativy. Typ panelu obvykle najdete ve specifikacích monitoru v online nabídce nebo na krabici v maloobchodě.

Jaké jsou nevýhody rychlé doby odezvy?

Aby se zkrátila doba odezvy, herní monitory se často zříkají složitějšího zpracování obrazu, které se dostane mezi signál z počítače. To zahrnuje barevné korekce částí samotného monitoru, zvýšený jas, filtry modrého světla snižující únavu očí a podobné funkce. Pokud si vyberete herní monitor a nastavíte jej na nejrychlejší možnou dobu odezvy, pravděpodobně zaznamenáte snížený jas a matnější barvy.

Měli byste si koupit monitor s nízkou dobou odezvy?

Stojí to za to? U spousty her opravdu ne. Pokud hrajete v režimu pro jednoho hráče a jediným nepřítelem, kterému musíte čelit, je počítač, občasný rozmazaný nebo duchový obraz nemusí stát za estetický zásah, který získáte za nákup herního monitoru a jeho nastavení na nejrychlejší režim. . Více příležitostných her jako Minecraft jen netěžte z toho hyper-nízkého zpoždění obrazu, a to ani při hraní online.

reklama

Když už mluvíme o online: pokud je připojení k vaší hře pro více hráčů špatné, pak doba, kterou váš počítač potřebuje, aby odeslal informace na herní server a získal informace zpět, je pravděpodobně mnohem delší než vaše doba odezvy. I na „pomalém“ monitoru s dobou odezvy 10 ms, pokud má vaše hra 100 ms ping na server (jedna desetina sekundy), problémy se zpožděním obrazu nebudou rozhodujícím faktorem pro vaše vítězství. .

Herní monitory mají speciální režimy s nízkou dobou odezvy.
Herní monitory mají speciální režimy s nízkou dobou odezvy. Michael Crider

Ale pokud máte rychlé připojení k internetu a často hrajete rychlé hry pro více hráčů, např Čtrnáct dní, Overwatch, Raketová liga, nebo pouliční rváč, budete chtít získat každou poslední milisekundu, kterou můžete, na svou stranu. Totéž platí pro herní konzole a televizory (mnoho z nich má „herní režim“, který zkracuje dobu odezvy) a zůstává pravdou, pokud konzolu připojíte k monitoru počítače.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?
  • › Jak zobrazit historii sledování produktů na Amazonu
  • › Jak se přihlásit na Facebooku
  • › Jak smazat aplikace na iPhone a iPad
  • › Jak přizpůsobit poličku na Chromebooku