Každý s digitálním fotoaparátem tam někdy byl: uděláte fotku, zkontrolujete ji později a barva je příšerná – lidé vypadají nemocně, bílé košile vypadají do modra a snímek prostě vypadá nepřitažlivě. Vyvážení bílé může to opravit.

Pochopení vyvážení bílé ve fotoaparátu je základním kamenem pořizování dobrých fotografií digitálním fotoaparátem. Špatné vyvážení bílé znamená v nejhorším případě zničenou fotografii a v lepším případě spoustu času promarněného zpracováním snímku ve snaze opravit to, co jste mohli opravit ve fotoaparátu. Když pochopíte, co je vyvážení bílé a jak jej správně používat, ušetříte si zklamání z fotografií a zbytečnou práci s jejich opravou.

Dnešní výukový program vás provede tím, co to vlastně vyvážení bílé je, jak jej můžete upravit ve fotoaparátu (a proč byste to chtěli), a na ukázkových fotografiích upozorní na nebezpečí špatného nastavení vyvážení bílé.

Co přesně je vyvážení bílé?

Existují dvě základní věci, kterým musíte porozumět, abyste pochopili důležitost správného vyvážení bílé. První je, že světlo má takzvanou barevnou teplotu.

Barevná teplota se tradičně měří na Kelvinově stupnici a světlo, kterému jsme běžně vystavováni, spadá kdekoli od 1 000 K do 10 000 K. Světlo svíček, wolframové žárovky a úplně první světlo východu slunce vrhají velmi teplé načervenalé/žluté světlo a klesají nízko na stupnici (kolem 1 000-3 000 K). Slunce v pravé poledne a blesky fotoaparátů vrhají celkem neutrální bělavé světlo (kolem 4 000-5 000 K). Jakmile se dostanete nad 5 000 K na stupnici teploty barev, světlo získá chladný tón – do této řady spadá většina fluorescenčních žárovek používaných v kancelářských budovách a žárovky s vysokou svítivostí používané na výstavách klenotníků a uměleckých předmětů. (Pokud vás opravdu zajímá věda o teplotě barev, můžete si o ní přečíst více zde.)

reklama

Na barevné škále je zajímavé to, že ačkoliv si to uvědomujeme (a snadno rozeznáme rozdíl mezi teplem světla svíčky a chladem lampy na nemocničním operačním sále), jsme také mistry v jejím potlačování. Lidské vidění je zázrakem adaptace a mezi mnoha fascinujícími vlastnostmi, které mají naše oči a centra vizuálního zpracování, je schopnost neustále opravovat to, co vidíme za běhu. Jedním z účinků této korekce v mozku je to, že můžeme přesně identifikovat bílou barvu za nejrůznějších podmínek. Ať už má někdo na sobě bílou košili v ostrém světle kancelářské budovy, stojí v paprscích zapadajícího slunce nebo sedí u stolu při svíčkách, náš mozek odvede úžasnou práci, když se nastaví na scénu před námi a bílou košili. zůstává bílá.

Digitální fotoaparáty však nemají tento druh auto-magické korekce barev. Fotoaparát musí pomocí algoritmů provést pokus o nejlepší odhad při identifikaci neutrálních tónů na fotografii (bílé, šedé a černé) a poté zkalibrovat zbytek obrázku na teplotu neutrálních barev. To, jak si dokážete představit, není žádný malý technický výkon, který by se dal dokonale zvládnout.

Pokroky v technologii a zpracování obrazu rozhodně zlepšily schopnost moderních digitálních fotoaparátů odvádět dobrou práci při zjišťování toho, jaké bílé/neutrální tóny by měly být v dané scéně, ale častěji fotoaparát zaostává. Spoléhat se na to, že se fotoaparát automaticky zkalibruje, většinou funguje dostatečně dobře, aby vás nalákal k falešnému pocitu bezpečí, jen abyste si jednoho večera prohlédli své fotografie a zjistili, že lidé na vašich fotkách jsou nepřirozeně brunátní nebo jsou namodralí. bledost se nejlépe hodí pro upíry.

Dobrým způsobem, jak přemýšlet o funkcích automatického vyvážení bílé ve fotoaparátu, je dívat se na ně jako na nástroje pro kontrolu gramatiky v moderních textových procesorech. Váš textový procesor ne opravdu rozumět angličtině tak, jak by tomu člověk rozuměl, stejně jako tomu nerozumí digitální procesor ve fotoaparátu opravdu chápat světlo tak, jak by to člověk pochopil. Stejně jako kontrola gramatiky co nejlépe odhadne „OK, jsem si docela jistý, že se jedná o spoj čárkou…“ a pod chybu hodí zelenou čáru, fotoaparát řekne „OK, jsem si docela jistý, že tyto podmínky fotografie jsou X, takže upravím barevné tóny na Y.“ Ke schopnosti fotoaparátu provádět automatické vyvážení bílé a korekci barev byste měli přistupovat stejným způsobem, jako k často chybné kontrole gramatiky.

Převzetí kontroly nad vyvážením bílé

Většina digitálních fotoaparátů, dokonce i mnoho fotoaparátů chytrých telefonů, má možnost ručně změnit vyvážení bílé. U fotoaparátů nižší třídy a chytrých telefonů může být tato funkce omezena na velmi jednoduché volby, jako je Automaticky, Vnitřní a Venkovní, ale u fotoaparátů vyšší třídy je funkce obecně rozšířena tak, aby zahrnovala širokou škálu předem kalibrovaných světelných podmínek a také možnost nastavení vlastního vyvážení bílé na základě aktuálních světelných podmínek.

Pro účely tohoto tutoriálu budeme používat poměrně běžnou DSLR střední úrovně, Nikon D3100, ale tipy a triky platí pro jakýkoli fotoaparát schopný změnit nastavení vyvážení bílé a/nebo nastavit vlastní vyvážení bílé.

reklama

Obvykle nemůžete změnit nastavení vyvážení bílé, když je fotoaparát v plně automatickém režimu (protože nutnost pohrávat si s vyvážením bílé by účinně zmařila celý účel fotografování v plně automatickém režimu). Pokud si chcete doma hrát s fotoaparátem, budete pravděpodobně muset přepnout na jeden z dalších režimů fotografování, jako je Priorita clony, Priorita závěrky nebo Manuál.

S D3100 nastaveným na prioritu clony máme přístup k nabídce vyvážení bílé z nabídky nastavení fotoaparátu:

Zde si můžeme vybrat jednu z přednastavených možností vyvážení bílé podle našich aktuálních podmínek fotografování (např. fotografujeme uvnitř pod žárovkami? Fotíme na přímém slunci? Je slunečný den, ale my jsme ve stínu budova?).

Tyto předvolby můžeme skutečně použít k obnovení efektů chybného vyvážení bílé. Nejprve pořídíme referenční fotografii fotoaparátem s automatickým vyvážením bílé. Postavili jsme bílou kartu a našeho věrného fotografického asistenta se vynořili v zahradě na zvětralé lavičce, zarámované na pozadí zelených listů hosta a starého plotu – s cílem tohoto uspořádání ukázat bílou jako skutečnou referenci. bod a zbytek fotografie, abyste ukázali, jak může posun vyvážení bílé skutečně ovlivnit celkové vyvážení barev vašich fotografií.

Zde je Spawn a karta zachycená s vyvážením bílé nastaveným na automatické. Pokud jde o to, zda má fotoaparát správně nastavit automatické vyvážení bílé, tato fotografie by měla být hloupá, protože více než 25 % fotografie tvoří referenční bílá karta:

I přes tak velkou bílou referenční plochu to stále úplně nevyšlo. Tahle fotka není strašná, ale automatické vyvážení bílé je trochu příjemné. Bílá karta je trochu žlutá, šedé a krémové prvky akční figurky Spawn jsou trochu na žluté straně a dřevo a rostliny na fotografii mají trochu zelenožlutý nádech.

reklama

Než se ponoříme do nápravy mírné nevyváženosti barev na výše uvedené fotografii, podívejme se, jak strašně špatné věci se mohou stát, když vám selže automatické vyvážení bílé nebo jste nastavili špatné nastavení (nesprávné nastavení zde nastavujeme ručně, abychom simulovali druh špatného vyvážení bílé, ke kterému obvykle dochází, když změníte podmínky fotografování nebo vypnete blesk a fotoaparát škytá a sám se pro změnu nenastaví).

Zde je stejné nastavení, ale s vyvážením bílé změněným na žárovku (teplota barev mnohem teplejší než nepřímé polední slunce, ve kterém fotíme):

Když je vyvážení bílé výrazně vypnuté, skončíte s fotografiemi, které mají extrémně žlutý/červený odstín nebo modro/zelený odstín.

Každý nový výběr přednastaveného vyvážení bílé nás posouvá dále nebo blíže k tomu, aby bílá karta byla ve skutečnosti čistě bílá, ale nakonec žádné z nich (včetně automatického vyvážení bílé) není dokonalé.

Nejlepším způsobem, jak dosáhnout dokonalého vyvážení bílé pro scénu, kterou fotografujete, je nastavit vlastní vyvážení bílé pro podmínky, za kterých fotografujete. Ve spodní části nabídky výběru vyvážení bílé v D3100 je například položka pro uživatelské vyvážení bílé. Chcete-li nastavit vlastní vyvážení bílé, musíte pořídit celoobrazovkový snímek bílé karty nebo 18% šedé karty.

Pokud nemáte skutečnou fotografickou bílou/šedou kartu, kus jasně bílé karty je ve většině situací více než levnou náhradou.

reklama

Zde je fotografie, kterou jsme pořídili poté, co jsme přiblížili objektiv na bílou kartu, pořídili referenční bílou fotografii, abychom nastavili vyvážení bílé, a poté snímek přerámovali:

Ze všech fotografií, které jsme pořídili, tato fotografie nejpřesněji znovu vytváří barvy, jaké jsou přítomné ve skutečné scéně. Pleťová maska ​​Spawna je lehce krémové barvy, světlé pruhy na jeho těle jsou spíše šedavě bílé, bílá karta je bílá a povětrnostní vlivy/výrůstky na staré dřevěné lavici mají místo zelené černou/modrou barvu.

Tím, že jsme přinutili fotoaparát kalibrovat vyvážení bílé přímo z celoformátové bílé karty, jsme byli schopni konečně dosáhnout dokonale neutrálního vyvážení barev.

Kdy se vyhnout dokonalému vyvážení bílé

Nyní se dostáváme k velmi kritickému bodu. Výše uvedená fotografie má dokonale neutrální vyvážení barev… což nemusí být to, co chcete. Před lety jsem měl například digitální fotoaparát Sony, který fotil trochu na teplou stranu i s upraveným vyvážením bílé. Věděl jsem, že fotoaparát nefotí dokonale neutrální barvy, ale souhlasil jsem s tím, protože se mi líbilo, jak hřejivé byly fotografie, které jsem s ním pořídil – portréty vypadaly nádherně a květiny a krajiny tak teplé a lákavé.

Účelem tohoto tutoriálu bylo upozornit vás na to, jak vyvážení bílé ovlivňuje vaše fotografie, a ukázat vám, jak jej ovládat – konkrétně se záměrem pomoci vám vyhnout se uvíznutí na podivně zabarvených fotografiích a neschopných přijít na to, proč a jak to opravit. to.

reklama

Vyzbrojeni znalostmi o teplotě barev a o tom, jak upravit vyvážení bílé, abyste s ní manipulovali, absolutně nemusíte usilovat o to, aby každá fotografie byla dokonale barevně vyvážena s neutrálním vyvážením bílé. Použijte svůj nový telefon manipulační schopnosti vyvážení bílé k zahřátí a chlazení fotografií, jak uznáte za vhodné. Existuje mnoho situací, jako je zachycení hřejivé intimity scény osvětlené svíčkami, kdy nebudete chtít vyvážit barvy tak dokonale, aby se světlo stalo neutrálním. Možná budete chtít snížit teplo světla, ale abyste si stále zachovali nádech krásné žluté a červené stupnice při nízkých teplotách, které světlo svíčky poskytuje.


Chcete se podělit o tip na fotografování? Máte rychlý pracovní postup vyvážení bílé, který vašim kolegům čtenářům ušetří čas a frustraci? Podělte se o bohatství tím, že se zapojíte do diskuze níže.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?
  • › Co je trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?
  • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?
  • › Jak zobrazit historii sledování produktů na Amazonu