Microsoft

Microsoft nabízí Windows 10 v devíti samostatných edicích, od Home až po Enterprise to Server. Windows 10 IoT (Internet of Things) je edice, kterou s největší pravděpodobností vlastníte, ale také kterou jste pravděpodobně používali více, než si uvědomujete.

Windows 10 IoT vyrostl z Windows Embedded

Muž mluvící před logem Windows Embedded.
Microsoft

Windows 10 IoT je evolucí dřívější edice Windows – Windows Embedded. Pokud je vaše paměť dostatečně dlouhá, možná si vybavíte příběhy o bankomatech se systémem Windows XP, které potřebují seriózní aktualizaci. Tyto bankomaty a další podobná zařízení používaly systém Windows Embedded (XPe). Ústředním konceptem je zkrácená verze operačního systému Windows, která by fungovala dobře na méně výkonném hardwaru, spustila by jeden scénář použití nebo obojí.

Banka může použít tento operační systém pro bankomat, maloobchodník jej může použít pro systém POS (point-of-sale) a výrobce jej může použít pro jednoduchý prototyp zařízení. Windows IoT však není jen přeznačená verze Windows pro využití internetu věcí, ani není určena pouze pro podniky a velké korporace. To je zřejmé ve dvou různých verzích operačního systému, IOT Enterprise a IoT Core.

PŘÍBUZNÝ: Co je to internet věcí?

IoT Enterprise je pro více zařízení

Microsoft nabízí Windows 10 IoT ve dvou variantách, Enterprise a Core. Verze Enterprise je v podstatě Windows 10 Enterprise, ale s dalšími ovládacími prvky uzamčení. Pomocí těchto ovládacích prvků můžete například přinutit systém Windows, aby zobrazoval jedinou kioskovou aplikaci. Windows budou stále běžet na pozadí, ale průměrní uživatelé by k těmto službám neměli mít přístup. Pokud jste přistoupili k odbavovacímu kiosku a všimli jste si, že aplikace pro odbavení selhala a Windows 10 je zobrazen, pravděpodobně jste se setkali s Windows 10 IoT Enterprise.

Podobně jako u Windows 10 Enterprise si licenci pro IoT Enterprise nemůžete koupit v obchodě. Společnost Microsoft distribuuje licence prostřednictvím prodejních partnerů a smluv OEM. Protože se jedná o plnou verzi Windows, získáte veškerý výkon, který s ní přichází, ale jednu výraznou nevýhodu: IoT Enterprise nepoběží na procesorech ARM.

IoT Core je pro jednoduché desky, samostatné programy a senzory

Robot s hologramy a systémem Windows IOT s technologií raspberry pi
Malý hardwarový robot s koly je poháněn Raspberry Pi a Windows IOT. Microsoft

Na druhou stranu IoT Core je ve srovnání s tím okleštěný. Nezískáte plné prostředí Windows Shell; místo toho může operační systém spouštět pouze jednu aplikaci Universal Windows Program (UWP) a procesy na pozadí. IoT Core však poběží na procesorech ARM. IOT Core byste zvolili pro spouštění jednoduchých programů, které nemusí vyžadovat tolik přímé interakce uživatele. Například Glas Thermostatuses IoT Core. A díky kompatibilitě s ARM můžete IoT Core provozovat na jednoduchých deskách, jako je Raspberry Pi.

reklama

Díky této poslední funkci je IoT Core vynikající volbou pro rychlé prototypy pro výrobce nebo jednorázové projekty pro fandy. Hackster, komunita pro vývoj hardwaru a softwaru, hostí několik jednorázových příkladů IoT Core, včetně dvířek pro domácí mazlíčky s rozpoznáváním, dvířek pro rozpoznávání obličeje, řídicího panelu smarthome a magického zrcadla. To vše jsou projekty, které byste mohli realizovat sami, pokud máte potřebné dovednosti. Microsoft dokonce předvedl robota poháněného Raspberry Pi, který používal Windows IOT a interagoval s hologramy. Poskytuje potřebné zdroje, abyste si mohli stáhnout IoT Core pro osobní použití s ​​bezplatnou licencí.

Kromě toho lze IoT Core na Raspberry Pi nebo Minnowboard spárovat se senzory a mechanismy, jako jsou kamery, PIR senzory, serva a teplotní senzory pro rozšířené použití. To zase umožňuje systému Windows 10 komunikovat data shromážděná těmito senzory, což je základní premisa internetu věcí.

Windows IoT je uzavřená volba pro vývojáře sady Visual Studio

Možná se divíte, proč by někdo používal Windows IoT místo libovolného počtu alternativ, jako je Linux nebo Android. Většina z toho se scvrkává na to, pro co nebo pro koho je zařízení určeno a kdo provádí programování.

Výhody open source, jako je licencování a možnosti přizpůsobení, jsou často nabízeny jako skvělé věci – a také jsou. Open source však není tou nejlepší volbou pro každý scénář. Konkrétní projekty občas vyžadují uzavřený zdrojový (nebo proprietární) software. Některé podniky a vlády (ať už v dobrém nebo ve zlém) také výslovně zakazují používání softwaru s otevřeným zdrojovým kódem při svých nákupech. I když společnost nezakáže software s otevřeným zdrojovým kódem, může být neoficiálně odrazována nebo odsuzována. Pokud jste výrobce a jste schopni pracovat s oběma možnostmi, použijete cokoliv, co udělá vašemu zákazníkovi radost.

Když ale pomineme debatu o open source versus proprietárním softwaru, je tu pro některé lidi další výrazná výhoda. Windows 10 IoT navazuje na Visual Studio a toto IDE můžete použít k vývoji programů pro něj. Ve skutečnosti je IoT Core navrženo tak, aby běželo „bez hlavy“ (bez grafického rozhraní) a připojí se k jinému počítači s Windows 10 pro programování a zpětnou vazbu. Pokud stejně trávíte většinu času vývoje ve Visual Studiu, výběr Windows 10 IoT místo alternativy může ušetřit čas na učení a nastavení. Budete moci okamžitě využít svůj plný zážitek.

reklama

Běžný každodenní uživatel si Windows 10 IoT pravděpodobně nestáhne a nebude používat, ale to neznamená, že se s ním nesetká. Z velké části, pokud nejste vývojář, tento operační systém pro vás pracuje způsobem, kterého si možná ani nevšimnete. Mohlo by to napájet kiosek, který jste použili k objednání jídla v restauraci nebo k přípravě dalšího koktejlu. I když jste vývojář nebo někdo, kdo rád fušuje jako koníček, ale myšlenka naučit se alternativu, jako je Linux, považujete za příliš časově náročná, Windows 10 IoT by mohl být tou nejlepší volbou pro váš další projekt.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak používat Google Maps Music Controls pro Spotify, Apple Music nebo YouTube Music
  • › Jak rychle začít s poznámkami ke schůzce v Dokumentech Google
  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?
  • › Co je to trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?