DSLR a bezzrcadlovky mají spoustu tlačítek. Pokud právě začínáte zkoušet ruční ovládání fotoaparátu, pravděpodobně vás zajímá, co všechno ty zdánlivě nepodstatné dělají. Pojďme se podívat na tlačítka AE-L, AF-L, AF-ON a *.

PŘÍBUZNÝ: Out of Auto: Jak používat režimy fotografování fotoaparátu pro lepší fotografie

Tlačítka AE-L nebo *

Tlačítka AE-L a * jsou stejná. Jde jen o to, že Nikon a Sony používají AE-L a Canon nepochopitelně používá symbol hvězdičky. AE znamená 淎utomatic Exposure a L znamená 淟ock. Jinými slovy, když jej stisknete, všechna nastavení expozice aktuálně zvolená vaším fotoaparátem se zablokují, dokud nepořídíte snímek nebo úplně neuvolníte spoušť.

To je neuvěřitelně užitečné, pokud pracujete v jednom z polomanuálních režimů, jako je priorita clony nebo priorita rychlosti závěrky. Pokud se například snažíte vyfotit siluetu nebo pracujete ve složité světelné situaci. Zde je co dělat:

  • Vyberte jakýkoli režim měření, o kterém si myslíte, že bude fungovat nejlépe.
  • Namáčknutím spouště spustíte metr fotoaparátu.
  • Zaostřete fotoaparát na jakýkoli objekt na scéně, který vám poskytne požadovanou expozici. Pokud fotíte siluetu, odměřte světlé pozadí, chcete-li, aby byl váš objekt dobře exponovaný navzdory jasnému protisvětle, odměřte jeho obličej a tak dále.
  • Podržením tlačítka AE-L (Nikon) nebo stisknutím tlačítka * (Canon) uzamknete nastavení expozice. Držte prst namáčknutý na spoušti.
  • Změňte kompozici obrázku, jak chcete; nastavení expozice se nezmění. Úplným stisknutím tlačítka spouště pořiďte snímek.

Pokud nechcete používat plně manuální ovládání, je tlačítko AE-Lock opravdu užitečným nástrojem.

Tlačítko AF-L

Některé fotoaparáty mají také tlačítko AF-L nebo tlačítko AE-L může také fungovat jako jedno. AF znamená 淎uto Focus; L stále znamená 淟ock.滭/p>reklama

Stisknutím tlačítka AF-Lock se zamkne autofokus na místo, kde je aktuálně nastaveno. To je užitečné v situacích, kdy chcete zaostřit na konkrétní objekt, ale neexistuje bod automatického zaostření, kde jej potřebujete.

Důvod, proč většina fotoaparátů nemá tlačítko AF-lock, je ten, že tlačítko spouště se zdvojnásobí jako jedno, když jste v režimu Single Autofocus. Jakmile namáčknete tlačítko spouště a najde zaostření, zůstane zablokováno. Tlačítko AF-lock je tedy užitečné pouze v případě, že používáte režimy Continuous nebo Hybrid Autofocus.

Tlačítko AF-ON

Tlačítko AF-ON funguje opačně než tlačítko AF-L: zapíná automatické ostření. Toto používá mnoho profesionálů s technikou zvanou 渂ack button autofocusing.滭/p>

Automatické zaostřování pomocí tlačítka Zpět zahrnuje nastavení fotoaparátu tak, aby tlačítko spouště již neovládalo automatické zaostřování. Místo toho se automatické ostření aktivuje pouze při podržení tlačítka AF-ON na zadní straně fotoaparátu. To vám dává mnohem větší kontrolu nad tím, jak se autofokus chová, ačkoliv se díky tomu váš fotoaparát používá o něco složitější.


Tlačítka automatického zámku expozice, zámku autofokusu a AF-ON vám poskytují úroveň manuálního ovládání automatických funkcí fotoaparátu. Pokud chcete ovládat svůj fotoaparát, musíte vědět, jak je používat.

Jak přesně se chovají, lze normálně změnit v nastavení fotoaparátu. Můžete například změnit chování tlačítka Nikon AE-L/AF-L tak, aby zablokovalo zaostření i expozici (výchozí nastavení), pouze zaostření nebo pouhou expozici.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak přidat, zobrazit a odebrat konce stránek a oddílů v Dokumentech Google
  • › Jak někoho odblokovat na Facebook Messengeru
  • › Jak obnovit smazané soubory a složky v Microsoft OneDrive
  • › Jak omezit váš Chromebook na určité uživatele
  • › Jak změnit svůj Yahoo! Heslo k účtu