„Sdílené zkušenosti“ společnosti Microsoft vám umožňují zahájit úlohu na jednom zařízení a dokončit ji na jiném, nebo snadno nastavit dálkové ovládání nebo jinou doprovodnou aplikaci na chytrém telefonu.

PŘÍBUZNÝ: Co je nového ve Windows 10 Creators Update

Sdílené zážitky mezi Windows 10 a zařízeními Android a je zvýrazněný v aplikaci Nastavení v aktualizaci Creators. Slibuje, že to bude docela užitečná funkce. Bohužel, jen malá hrstka vývojářů aplikací se zatím obtěžovala implementovat.

Project Rome, Cross-Device Experiences, and Shared Experiences

Tato funkce je nyní v aktualizaci Windows 10 Creators Update známá jako „Shared Experiences“. Tato funkce je však kódově nazvána „Project Rome“ a dříve byla označována jako „Cross-Device Experiences“. Na různých místech uvidíte, že se tomu říká různé věci, ale všechny jsou to stejné.

PŘÍBUZNÝ: Jak zajistit, aby počítače Mac a zařízení iOS spolupracovaly hladce s kontinuitou

Microsoft si uvědomuje, že většina lidí používá více zařízení, od počítačů a tabletů po chytré telefony a domácí mediální centra. Sdílené zážitky jsou navrženy tak, aby vám pomohly snadněji přesouvat to, co děláte, mezi těmito zařízeními, nebo aby zařízení jen lépe spolupracovaly. Je to podobné jako handoff od Applu, který umožňuje přesouvat otevřené webové stránky a další úkoly mezi Macy, iPhony a iPady.

Řekněme například, že jste pracovali na dokumentu v aplikaci na stolním počítači. Pokud by tato aplikace měla tuto funkci vestavěnou, mohli byste rychle odeslat dokument ze stolního počítače do notebooku a pokračovat v práci na notebooku.

reklama

Video a hudební aplikace mohou tuto funkci využít k rychlému poskytnutí dálkového ovládání. Pokud například VLC přidal podporu pro tuto funkci, můžete začít hrát VLC na velké obrazovce. Poté můžete vzít svůj smartphone, otevřít aplikaci VLC a aplikace VLC si automaticky všimne, že přehráváte video, a poskytne vám rozhraní pro dálkové ovládání.

Na technické úrovni umožňují sdílené zážitky několik funkcí, které mohou vývojáři použít k objevování vašich dalších zařízení prostřednictvím cloudu nebo nízkoenergetického připojení Wi-Fi a Bluetooth, pokud jsou poblíž. Microsoft tuto vizi představil v příspěvku na blogu v říjnu 2016.

Tato funkce debutovala v aktualizaci Anniversary, ale fungovala pouze mezi zařízeními se systémem Windows. V únoru 2017 společnost Microsoft spustila sadu Project Rome Android SDK, která umožňuje vývojářům Androidu integrovat ji také do svých aplikací. Aplikace běžící na Windows 10 a zařízeních Android nyní mohou spolu komunikovat.

Nastavení sdílených zážitků

PŘÍBUZNÝ: Jak nyní získat aktualizaci Windows 10 z dubna 2018

Aktualizace pro tvůrce také přidala nové rozhraní nastavení do Nastavení > Systém > Sdílené zážitky. Odtud můžete tuto funkci zakázat, pokud chcete. Ve výchozím nastavení je povoleno.

Výchozí možnost „Pouze moje zařízení“ umožňuje tuto funkci používat pouze aplikacím spuštěným na zařízeních, ke kterým jste se přihlásili pomocí stejného účtu Microsoft. Můžete také vybrat „Všichni v okolí“, pokud chcete všem ve vašem okolí udělit oprávnění používat funkci komunikace mezi zařízeními s vaším počítačem.

Sdílené zkušenosti v akci

Zatímco Microsoft mluví o dobré hře, jen velmi málo aplikací tuto funkci v tuto chvíli skutečně implementovalo. Ve skutečnosti je velmi obtížné najít nějaké aplikace, které tuto funkci vůbec implementovaly.

reklama

Jedním z příkladů je Notepad U, velmi jednoduchý textový editor dostupný ve Windows Store na Windows 10. Pokud tuto aplikaci nainstalujete do dvou různých počítačů s Windows 10, budete moci kliknout na tlačítko Odeslat na její nástrojové liště a odeslat svůj otevřený dokument do ostatních zařízení se systémem Poznámkový blok U. Klikněte na název jednoho ze svých počítačů a váš otevřený dokument se okamžitě objeví v aplikaci na druhém počítači.

Toto je dobrý příklad sdílených zkušeností v akci a podobné funkce se pravděpodobně brzy dostanou do Microsoft Office a dalších aplikací. Prozatím však Microsoft tuto funkci nepřidal ani do vlastních aplikací, takže je čeká spousta práce.

Image Credit: Microsoft

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak zobrazit historii sledování produktů na Amazonu
  • › Jak se přihlásit na Facebooku
  • › Jak smazat aplikace na iPhone a iPad
  • › Jak přizpůsobit poličku na Chromebooku
  • › Jak někoho odblokovat na Snapchatu