Jedním z mnoha způsobů, jak si přizpůsobit domovskou obrazovku Androidu, je její úplná výměna. Vývojáři Androidu mohou vytvořit svůj vlastní software, který nahradí vaši domovskou obrazovku – Facebook Home je jen jednou z mnoha možností.

Většina vlastních spouštěčů pro Android se v současné době zaměřuje na poskytování možností, změnu motivu a ikon domovské obrazovky a obecně na vyladění výchozího rozhraní. S vydáním Facebook Home mohou být vývojáři ještě kreativnější při nabízení alternativ k domovské obrazovce Androidu.

Jak funguje domovská obrazovka Androidu

Když na telefonu nebo tabletu Android stisknete tlačítko Domů, zobrazí se domovská obrazovka, která je plná zástupců aplikací a widgetů, které jste tam umístili. Pokud však odemknete na konkurenčních mobilních platformách, jako je iOS od Applu a Windows Phone od Microsoftu, domovská obrazovka je v podstatě jen další aplikací.

Když stisknete domovské tlačítko, můžete nechat Android spustit aplikaci třetí strany, která se chová jako domovská obrazovka a nahradí výchozí domovskou obrazovku. Takové části softwaru se často označují jako spouštěče nebo náhrady domovské obrazovky.

Co umí spouštěče třetích stran

Spouštěče třetích stran nahrazují celou vaši domovskou obrazovku, což znamená, že mohou změnit domovskou obrazovku i zásuvku aplikace. Spouštěče mohou například obsahovat motivy, které ovlivňují vzhled vaší domovské obrazovky a ikony v zásuvce aplikace. Mohly by zcela změnit vzhled a organizaci zásuvky aplikace a nabídnout kategorie a různé metody řazení nainstalovaných aplikací. Mohli by změnit grafické efekty, ke kterým dochází při přejíždění, přidat různé možnosti pro vyladění rozhraní, jak chcete, a změnit, co dělají klepnutí a přejetí na domovské obrazovce.

reklama

Výše uvedené vysvětlení popisuje, jak v současnosti funguje většina spouštěčů třetích stran. Facebook Home jde jiným směrem tím, že používá ovládání na domovské obrazovce k odstranění widgetů a umístění ikon aplikací stranou a zaměřuje se na nejnovější obsah od vašich přátel na Facebooku. Jiné spouštěče třetích stran by mohly udělat něco podobného a vzdalovat se standardního rozhraní „domovské obrazovky s widgety a zásuvkou aplikací“.

Používání vlastních spouštěčů

Po instalaci vlastního spouštěče z Google Play zobrazíte klepnutím na tlačítko Domů výběr aplikací. Můžete si vybrat svou novou domovskou obrazovku a klepnout na Jen jednou, chcete-li ji použít jednou, nebo klepněte na Vždy, abyste z ní udělali novou výchozí domovskou obrazovku, která se zobrazí, kdykoli klepnete na tlačítko Plocha.

Tato možnost se znovu zobrazí, kdykoli nainstalujete nový vlastní spouštěč, což vám umožní vybrat preferovanou aplikaci.

Chcete-li obnovit výchozí spouštěč, přejděte na obrazovku Nastavení, klepněte na Aplikace, klepněte na svůj aktuální spouštěč v seznamu nainstalovaných aplikací a klepněte na tlačítko Vymazat výchozí nastavení.

Příklad výměny domovské obrazovky

Zde je několik zajímavějších spouštěčů třetích stran dostupných pro Android:

  • Facebook Home – Facebook Home se velmi liší od většiny náhrad domovské obrazovky. Většina vlastních náhrad domovské obrazovky je určena pro tweakery a nahrazuje domovskou obrazovku Androidu rozhraním podporujícím mnohem více možností a témat. Naproti tomu Facebook Home jde jiným směrem a nahrazuje domovskou obrazovku vašeho zařízení obsahem od vašich přátel na Facebooku. Je to dobrý příklad toho, jak flexibilní je rozhraní Androidu, a můžeme vidět více podobných rozhraní od jiných vývojářů – Twitter nedávno naznačil možný zájem o vydání vlastní náhrady domovské obrazovky pro Android.
  • Nova Launcher – Nova Launcher podporuje Android 4.0 a vyšší. Vypadá podobně jako výchozí spouštěč Androidu, ale přidává řadu dalších možností a efektů, včetně možnosti používat motivy a vytvářet vlastní karty pro kategorizaci aplikací v šuplíku aplikací. Protože je velmi podobné výchozímu rozhraní, lze jej nainstalovat do zařízení Samsung, HTC nebo jiných výrobců a nastavit jako výchozí spouštěč, čímž nahradí vzhled Androidu výrobce více standardním prostředím podobným Androidu.
  • Holo Launcher – Holo Launcher funguje jako výchozí rozhraní Androidu 4.0, ale funguje také na Androidu 2.2 a vyšším. Holo Launcher lze použít k získání moderněji vypadající domovské obrazovky na zařízeních se staršími verzemi Androidu, díky čemuž bude starý Android vypadat jako nový.
  • GO Launcher EX – GO Launcher EX podporuje více než 5000 témat a vlastní widgety GO, stejně jako mnoho zahrnutých efektů a možností. Pokud chcete něco, co vypadá trochu jinak, můžete to zkusit.
  • Launcher 8 – Launcher 8 nabízí rozložení jako Windows Phone 8 pro vaši domovskou obrazovku. Je to další dobrý příklad flexibility Androidu, i když nebude tak elegantní a integrovaný jako skutečný Windows Phone.


Facebook také nedávno představil „chatové hlavy“, plovoucí okna chatu, která se zobrazují nad jakoukoli jinou aplikací, kterou právě používáte. Chatovací hlavy však nejsou jedinou plovoucí aplikací dostupnou pro Android. Pokryli jsme řadu plovoucích aplikací, které můžete použít na jakémkoli zařízení Android pro vše od chatování po psaní poznámek, procházení webu a sledování videí.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak zobrazit historii sledování produktů na Amazonu
  • › Jak se přihlásit na Facebooku
  • › Jak smazat aplikace na iPhone a iPad
  • › Jak přizpůsobit polici na Chromebooku
  • › Jak někoho odblokovat na Snapchatu