Co se to sakra děje s Wyze, Xiaomi, Roborock a Amazon?

Wyze

Co mají společného Wyze, Xiaomi a Roborock? Pokud jste hádali robotické vysavače, máte pravdu. A nyní jsou tyto tři společnosti ve srážkovém, přetahovacím boji a Amazon se nějak zasekl jako jeden ze soudců. Zmatený? No, připoutejte se, protože tohle se komplikuje.

První věc, kterou byste měli vědět, je, že zatím máme jen jednu stránku příběhu. Tato strana pochází ze soudních dokumentů podaných Wyze. Wyze žaluje Xiaomi a Roborock, aby zrušily platnost společného patentu týkajícího se robotických vysavačů v držení těchto dvou společností. Společnosti, které žalují jiné společnosti kvůli patentům, není nic nového, ale způsob, jakým k tomu došlo, je mimo sféru normálu. A cestou se Amazon nechal zatáhnout do boje.

Podle žaloby Wyze Roborock a Xiaomi kontaktovali Amazon a obvinili robotický vysavač Wyze z porušení společného patentu společností. Xiaomi a Roborock požádaly Amazon, aby odstranil zápis Wyze z trhu. Zdá se, že tyto dvě společnosti nekontaktovaly Wyze předtím, než provedly krok.

Amazon oslovil Wyze, vysvětlil mu situaci a dal mu dvě možnosti: buď kontaktovat společnosti a něco vymyslet, nebo se řídit postupem Amazon’s Utility Patent Neutral Evaluation Procedure. V druhém případě Amazon vybere zkušeného patentového právníka, aby případ prozkoumal a vynesl rozsudek. Pokud se Wyze odmítne zúčastnit, automaticky prohraje. V tomto scénáři (nebo pokud se Wyze zúčastnil a prohrál) Amazon odstraní problematický produkt z trhu.

Wyze tvrdí, že kontaktovala Xiaomi a Roborock a tyto společnosti odmítly diskutovat o jakémkoli řešení problému nebo poskytnout kopii podaných dokumentů o porušení. Ale spíše než projít neutrálním hodnotícím postupem se Wyze zjevně rozhodl pro jiný takt – žalovat Xiaomi a Roborock.

Žaloba tvrdí, že dotyčný patent by měl být prohlášen za neplatný. Uvádí několik případů předchozího uměleckého díla, a patent tedy není „nový“ nebo „nezřejmý“. V dokumentech Wyze požaduje, aby soud zrušil patent a přinutil Xiaomi a Roborock stáhnout stížnost na porušení od Amazonu.

I kdyby Wyze dlouhodobě prohrával, mohl by pokračovat v prodeji svého Vacuum na svém vlastním webu. Tedy alespoň do doby, než Xiaomi a Roborock nepodají stížnost k soudu. Mohlo by se zdát překvapivé, že to nebyl první krok, ale soudní řízení může trvat měsíce i déle a proces Amazonu trvá týdny. Jít druhou cestou by mohlo Wyze odříznout od velké části prodejů.

Jakmile se dozvíme více, budeme vás informovat.

Zdroj: CourtListener

Leave a Comment