Ve Windows 10 se toho hodně mění. Hlavní z nich je řízený přesun ze starého ovládacího panelu, který všichni tak dobře známe, k novému vzhledu, dotykovému nastavení. Dnes chceme diskutovat o tom, co se mění z Windows 8.1 na 10.

Microsoft provádí podstatné změny rozhraní ve Windows 10, a i když je ovládací panel stále naživu a dobře, zdá se, že je napsáno na zdi. Stále budete moci najít téměř všechny staré ovládací panely, na které jste zvyklí, ale některé byly přejmenovány, některé odstraněny, zatímco jiné migrovaly do Nastavení.

Ovládací panel Windows 8.1 Professional na stolním počítači.

Pokud porovnáte aktuální ovládací panel ve Windows 8.1 (obrázek výše) s novějším ve Windows 10 (níže), zpočátku se nezdá, že by mezi nimi byl velký rozdíl. Po pravdě, opravdu ne, ale několik klíčových položek bylo přejmenováno nebo přemístěno.

Windows 10 na tabletu Samsung přidává několik ovládacích panelů, které nejsou ve verzi pro stolní počítače, ale všechny ostatní důležité jsou stále tam.

Vzhledem k tomu, že Windows 10 je tak blízko vydání 29. července, máme podezření, že se do té doby v Ovládacích panelech změní jen málo dalšího, a to by byl vhodný čas prodiskutovat to, co potřebujete vědět o Ovládacích panelech ve Windows 10; konkrétně to, co bylo přejmenováno, odstraněno nebo přesunuto do Nastavení.

Seznamte se s novým ovládacím panelem, stejný (téměř) jako starý ovládací panel

Nový ovládací panel je téměř přesně stejný jako verze Windows 8.1 s několika významnými výjimkami. Všimněte si také, že ikony byly přepracovány a je vlastně hezké, že jim Microsoft konečně věnoval pozornost.

Centrum akcí

Pamatujete si na Centrum akcí, kde můžete zkontrolovat všechny své potřeby v oblasti zabezpečení a údržby? TheAction Center nezmizelo, bylo jednoduše přejmenováno na „Zabezpečení a údržba“.

reklama

Vzhledem k tomu, jak málo ve skutečnosti používáme Centrum akcí (jako kdy jindy), je to nepodstatná věc a zdá se, že se na samotném ovládacím panelu nic nezměnilo, takže je to jen Centrum akcí s přesnějším názvem.

Přidejte funkce do systému Windows 8.1

Ovládací panel „Přidat funkce do Windows 8.1“ je pryč a neexistuje žádný ekvivalent „Přidat funkce do Windows 10“, který by jej nahradil, což je skvělé, protože tento ovládací panel byl vždy k ničemu.

Takový ovládací panel stejně není potřeba, protože Microsoft má celý obchod, přes který může produkty prodávat, i když to ne vždy dopadlo tak dobře.

Zálohování a obnovení

Starý ovládací panel pro zálohování a obnovu ve stylu Windows 7 se vrátil do Windows 10, alespoň prozatím.

V systému Windows 8.1 se pozornost soustředila na historii souborů, i když jste stále mohli vytvářet bitové kopie systému a opravovat disky. Historie souborů je stále možností, pokud ji chcete i nadále používat pro přírůstkové zálohy.

Bezpečnost rodiny

Starý ovládací panel Family Safety vám poskytl pouze odkaz na nastavení účtů, kde jste mohli nastavit účet dítěte.

reklama

Účet tohoto dítěte pak může být sledován službou Microsoft Family Safety.

Ovládací panel Family Safety byl odstraněn, i když stále můžete nastavit dětské účty v nastavení účtů, které pak můžete pravděpodobně monitorovat pomocí Microsoft Family Safety, pokud si to přejete.

Možnosti složky

Možnosti složky jsou další ovládací panel, který byl přejmenován. Dříve „Možnosti Průzkumníka souborů“ nový ovládací panel dělá přesně to samé jako starý.

Tento ovládací panel zůstal v posledních několika verzích Windows do značné míry nezměněn. Je nepravděpodobné, že by skutečně v brzké době zmizel, protože je tak úzce propojen s plochou a Průzkumníkem souborů.

Nastavení polohy

Umístění je jedním z těch ovládacích panelů, které byly zcela migrovány do Nastavení.

reklama

Nové nastavení polohy najdete ve skupině Soukromí spolu s možnostmi změny dalších nastavení soukromí na kameře, mikrofonu a dalších položkách.

Ikony v oznamovací oblasti

Nejdelší dobu jste mohli pomocí příslušného ovládacího panelu změnit, které ikony a upozornění se zobrazí na hlavním panelu.

To však bylo zcela odstraněno ve prospěch nového nastavení oznámení, které lze nalézt ve skupině „Systém“ v části „Oznámení a akce“.

Neliší se výrazně od staré verze ovládacího panelu. Můžete zobrazit všechny ikony najednou nebo je procházet a postupně je zapínat a vypínat.

Windows Update

A konečně, v neposlední řadě, Windows Update byl zcela odstraněn, přepracován a integrován do Nastavení. Toto je možná největší změna v Ovládacích panelech a může zmást některé, kteří jsou zvyklí ručně aktualizovat svůj počítač prostřednictvím staré služby Windows Update.

Funguje to v podstatě stejně, takže by neměl být problém si na to zvyknout.

reklama

Kromě toho, když budete procházet a prozkoumávat nová Nastavení ve Windows 10, uvidíte, že zde můžete dělat mnoho stejných věcí jako v Ovládacích panelech. Například pouze v nastavení „Aktualizace a zabezpečení“ si všimnete, že existují možnosti pro Windows Defender i pro zálohování.

Zda Microsoft odebere odpovídající ovládací panely pro věci, které již migroval do Nastavení, se teprve uvidí, ale můžeme se domnívat, že budou i nadále převádět stále více funkcí ovládacího panelu do Nastavení.

Bohužel to brzy nebude stačit na nepříjemnosti, jako jsou upozornění na upozornění, která se musí stále konfigurovat pomocí panelu Zvuk.

Pokud byste chtěli zvážit, co si o Windows 10 zatím myslíte, doporučujeme vaši zpětnou vazbu v našem diskusním fóru.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?
  • › Co je to trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?
  • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?
  • › Jak zobrazit historii sledování produktů na Amazonu