Google dostal od EU pokutu 1,69 miliardy dolarů v antimonopolní kauze AdSense

Google dostal pokutu 1,69 miliardy dolarů poté, co regulační orgány EU tvrdily, že tato technologická společnost zneužila svůj vlastní vyhledávací systém k tomu, aby v podstatě přinutila stránky třetích stran používat síť AdSense oproti jiným konkurenčním online společnostem poskytujícím reklamy.

Není to poprvé, co má Google problémy s regulačními orgány EU, které v posledních letech zaujaly obzvláště agresivní postoj vůči mnoha technologickým gigantům.

Google upevnil svou dominanci v online vyhledávání reklam a ochránil se před konkurenčním tlakem zavedením smluvních omezení narušujících hospodářskou soutěž na weby třetích stran. To je podle antimonopolních pravidel EU nezákonné.

Toto pochybení trvalo více než 10 let a odepřelo ostatním společnostem možnost soutěžit na základě kvality a inovovat a spotřebitelům výhody hospodářské soutěže.

Poté, co byl Google zasažen další masivní pokutou, má účet s Evropskou unií, který nyní činí ohromujících 10 miliard dolarů. Minulý rok jsme byli svědky toho, že regulační orgány EU udělily společnosti Google pokutu 5 miliard dolarů za antimonopolní problémy s operačním systémem Android. Tvrdili, že Google zvýhodnil své vlastní aplikace před konkurenčními nabídkami.

V roce 2017 byl Google také zasažen pokutou 3 miliardy dolarů za antimonopolní problémy související s Nákupy Google a jejich reklamní platformou.

Tato nejnovější pokuta se týká konkrétně platformy Google® AdSense, která umožňuje webům zpeněžit pomocí reklam, které se ucházejí o umístění na milionech webových stránek po celém světě.

Prostřednictvím služby AdSense pro vyhledávání poskytuje Google tyto reklamy pro vyhledávání majitelům webových stránek 減ublisher. Google je prostředníkem, podobně jako reklamní zprostředkovatel, mezi inzerenty a vlastníky webových stránek, kteří chtějí těžit z prostoru kolem svých stránek s výsledky vyhledávání. AdSense pro vyhledávání proto funguje jako online platforma pro zprostředkování reklamy ve vyhledávání.

EU tvrdí, že Google zneužil své dominantní postavení v online reklamním prostoru a vyhledávání, aby zabránil konkurenci na trhu. Uvádějí, že dominance na trhu není podle antimonopolních pravidel EU nezákonná. Dominantní společnosti však mají „zvláštní odpovědnost nezneužívat svého silného postavení na trhu omezováním přímé konkurence.

Pokud jde o celkový tržní podíl online grafické reklamy, Evropská unie odhaduje, že podíl společnosti Google na trhu přesáhl 85 % všech webových grafických reklam od roku 2006 do roku 2016. Pokuta 49 miliard (1,69 miliardy USD) představuje 1,29 % celkových obrat za rok 2018.

Leave a Comment