Hubbleův teleskop je zpět online, ale ještě není z lesa

Vadim Sadovský

Poté, co strávil několik týdnů offline v nouzovém režimu, byl Hubbleův vesmírný dalekohled konečně uveden zpět do provozu. NASA sdílela obrovskou aktualizaci v příspěvku na Twitteru. Poté, co NASA strávila minulý měsíc řešením problému, zjistila, že na vině byla jednotka řízení napájení (PCU).

Původně si NASA myslela, že vypnutí bylo způsobeno stárnoucím paměťovým modulem, ale nedávno se jí podařilo zjistit skutečnou příčinu. PCU je to, co nepřetržitě napájí počítač užitečného zatížení dalekohledu. Háček je v tom, že pokud konstantní průtok 5V i na okamžik zakolísá nebo zakolísá, dalekohled automaticky přeruší svou činnost, což se v této situaci stalo.

Tým NASA provedl několik pokusů o resetování a jiné odstraňování problémů s PCU, ale bez úspěchu. V tu chvíli se NASA rozhodla formálně přejít na záložní hardware dalekohledu. I když je to zoufalé opatření, zdá se, že se to povedlo!

V nedávné tiskové zprávě NASA uvedla, že její tým nyní pracuje na obnovení vědeckých přístrojů na dalekohledu, které byly také uloženy v nouzovém režimu. To bude trvat několik hodin. Jakmile přístroje dosáhnou stabilní provozní teploty a budou moci být řádně zkalibrovány týmem NASA, HST obnoví normální činnost.

31letý dalekohled tvrdě pracuje po celá desetiletí, aby nám pomohl dále prozkoumat a porozumět našemu vesmíru. Doufejme, že jeho nástupce, teleskop Jamese Webba, zůstane na cestě ke startu koncem tohoto roku; oba dohromady nám pomohou shromáždit ještě více informací o vesmíru jako celku, pořídit ještě hvězdnější fotografie a snížit zátěž stárnoucího Hubblea.

přes Gizmodo

Leave a Comment