Postupem času staré fotografie vyblednou. Černé se vymyjí a bílé zešednou. Jsou-li tam barvy, také vyblednou, změní se v jiné odstíny a fotografie tak bude vypadat spíše jako starožitnost než jako zobrazení čehokoli skutečného.

PŘÍBUZNÝ: Nejlepší levnější alternativy k Photoshopu

Pokud však naskenujete své staré, vybledlé fotografie, můžete použít výkonný editor, jako je Photoshop (nebo jednu z jeho levnějších alternativ), k jejich barevné korekci. Pojďme se podívat na to, jak to udělat.

Pro tuto lekci budu předpokládat, že znáte Photoshop. Pokud ne, podívejte se na naši podrobnou osmidílnou příručku pro výuku Photoshopu a naše lekce o vrstvách a maskách, vrstvách úprav a křivkách. Tato technika je velmi jednoduchá, ale její použití je snazší, pokud rozumíte tomu, co se děje.

Barevná korekce vybledlého černobílého obrázku

Barevně upravit černobílou fotografii je jednodušší, takže začněme tím. Používám tuto starou fotku od uživatele Flickru Faith Goble. Je to krásný portrét, který začal blednout a vyblednout.

Otevřete obrázek, který chcete opravit, ve Photoshopu.

Dále přejděte na Vrstva > Nová vrstva úprav > Křivky.

Vyberte kapátko s černým bodem, je zakroužkované níže.

reklama

Klikněte na nejtmavší nebo černé oblasti obrázku. V tomto případě je pírko těsně vedle krku modelu perfektní.

To je nastavený černý bod. Věci by měly začít vypadat trochu méně vybledle. Dále vyberte kapátko s bílým bodem. Opět je to zakroužkované níže.

Najděte oblast obrázku, která by měla být opravdu světlá, a klikněte na ni. V tomto případě oblečení modelky vypadá, jako by bylo velmi světlé, takže tam, kam kliknu.

Efekty nejsou tentokrát tak dramatické, protože světlé oblasti tohoto obrázku už byly docela v pořádku.

Přidání kontrastu jako toto může být pěkně neomalené a je snadné zajít příliš daleko. Vyberte vrstvu Křivky a snižte její neprůhlednost na přibližně 90 %. Tím se efekt trochu zjemní.

Nyní by obrázek měl vypadat nějak takto. Už to rozhodně nevybledlo. Poslední věcí, kterou musíte udělat, je zbavit se barevného nádechu.

Přejděte na Vrstva > Nová vrstva úprav > Odstín/sytost.

Přetáhněte posuvník Sytost až na 0.

reklama

A to je vše, máte hotovo. Obraz je nyní dokonalý, nevybledlý černobílý.

Barevná korekce vybledlého barevného obrazu

Udělejme to znovu s barevným obrázkem. Tuto fotografii poskytl autor How-To Geek Cameron Summerson.

Proces korekce kontrastu a barvy je naprosto stejný. Otevřete obrázek ve Photoshopu, přidejte vrstvu Křivky a pomocí kapátek černého a bílého bodu nastavte černé a bílé body.

Jakmile to uděláte, měli byste mít něco takového.

Všimněte si, že pro nastavení bílého bodu jsem použil okraj kolem obrázku. Papír by měl být vždy velmi blízko bílé. Kdykoli je na starém obrázku ohraničení, je mnohem snazší je opravit.

I když to už vypadá docela dobře, barvy nejsou dokonalé. Přejděte na Vrstva > Nová vrstva úprav > Odstín/sytost.

reklama

Tentokrát nemůžeme jen odstranit veškerou saturaci. Musíme si pohrát s posuvníkem Hue, dokud se věci nedějí Koukni se že jo. Přetáhněte posuvník Hue doleva a doprava, dokud věci nevypadají dobře.

Většina hodnot bude vypadat hrozně, ale měli byste být schopni zdokonalit rozsah, který vypadá přirozeně. U této fotky jsem zjistil, že je kolem +13. Díky tomu vše vypadá trochu reálněji.

Pohrajte si se svým obrázkem a uvidíte, co vypadá nejlépe. Pravděpodobně to bude hodnota mezi -40 a +40, ale zkuste je všechny. Toto není exaktní věda, takže si vyberte něco, co se vám líbí.


A to je vše, máte hotovo. Pořídili jste starou, vybledlou fotku a barevně jste ji upravili, takže to vypadá mnohem lépe s pouhými křivkami a vrstvou odstínu/sytosti. Tato technika by měla fungovat téměř na každém obrázku, bez ohledu na to, jak je vybledlý nebo vybledlý.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak omezit váš Chromebook na určité uživatele
  • › Jak změnit svůj Yahoo! Heslo k účtu
  • › Jak používat ovládací prvky hudby v Mapách Google pro Spotify, Apple Music nebo YouTube Music
  • › Jak rychle začít s poznámkami ke schůzce v Dokumentech Google
  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?