Ne každý oceňuje změny, když se na zařízení objeví nové verze Androidu. Pokud se chcete vrátit zpět, je někdy možné downgradovat zařízení Android na předchozí verzi. Zde je návod, jak to udělat.

Než začneme, je důležité zmínit rizika. Přechod na nižší verzi vašeho telefonu Android není obecně podporován, není to snadný proces a téměř jistě povede ke ztrátě dat ve vašem zařízení. Než začnete, nezapomeňte si telefon zálohovat.

Tento proces navíc může zneplatnit záruku vašeho zařízení nebo jej potenciálně zablokovat, takže váš telefon nebude nic víc než elektronický odpad. Jako takové to dělámeNE doporučujeme, abyste pokračovali, pokud nemáte zkušenosti s úpravami firmwaru vašeho zařízení a plně nerozumíte souvisejícím rizikům.

Před flashováním telefonu

Jak snadné je pro vás přejít na nižší verzi telefonu Android závisí na výrobci. Někteří výrobci uživatelům extrémně usnadňují „flash“ obrázků firmwaru na jejich zařízení, zatímco jiní to téměř znemožňují.

reklama

Typický proces flashování vyžaduje, abyste nejprve odemkli bootloader. Ne všechny telefony s Androidem to umožňují, takže si sami ověříte, zda výrobce vašeho zařízení nabízí oficiální způsob odblokování bootloaderu, nebo zda budete muset najít alternativní způsob.

Mějte na paměti, že odemknutí bootloaderu vymaže vnitřní úložiště vašeho zařízení. Ujistěte se, že jste si zálohovali telefon, jinak budou vaše data navždy ztracena.

PŘÍBUZNÝ: Jak odemknout bootloader telefonu Android, oficiální cestou

S odemčeným bootloaderem pak můžete své zařízení flashnout na starší verzi Androidu. Buďte varováni, protože odemknutí bootloaderu pravděpodobně zruší vaši záruku.

Zdaleka nejjednodušší zařízení na flashování jsou telefony ze série Google Pixel. Google poskytuje tovární obrázky pro zařízení Pixel s různými sestaveními pro Android 9 a 10. K flashování zařízení Google Pixel budete potřebovat nainstalovanou sadu Android SDK – s nástroji Fastboot a Android Debug Bridge (ADB).

Je to však smíšená taška pro ostatní výrobce zařízení. Pokud je výrobce neposkytne, budete muset najít obrázky firmwaru vhodné pro vaše zařízení. Fórum XDA-Developers je dobrým místem k nalezení vhodných obrázků firmwaru se starší verzí pro váš konkrétní telefon Android, oficiální obrázky firmwaru však vyhledejte na webu výrobce, také.

Flashování zařízení jiných výrobců než Google je možné pomocí metody Fastboot, ačkoli existují nástroje třetích stran pro jiné výrobce zařízení Android, jako je Samsung.

Ruční blikání pomocí Fastboot a ADB

Jedinou „oficiální“ metodou pro downgrade vašeho zařízení Android je metoda Fastboot. I když to ne každý výrobce podporuje, nástroj Fastboot je k dispozici od společnosti Google a měl by fungovat s oficiálními obrázky firmwaru od téměř všech výrobců Android.

Chcete-li pokračovat, musíte být schopni odemknout zavaděč a mít vhodný obraz firmwaru pro vaše zařízení a operátora. Než začnete, ujistěte se, že je na vašem zařízení Android povoleno ladění USB.

PŘÍBUZNÝ: Jak získat přístup k možnostem vývojáře a povolit ladění USB v systému Android

Pokud jste našli vhodný obraz firmwaru, váš bootloader je odemčený a máte nainstalovanou sadu Android SDK, připojte telefon Android k počítači. Zatímco níže uvedené kroky jsou pro uživatele Windows 10, příkazy ADB a Fastboot by měly fungovat podobným způsobem na macOS a Linux.

Otevřete Průzkumník souborů a přejděte do uloženého umístění instalace Android SDK. Ujistěte se, že jsou zde také soubory obrázků Android, které potřebujete k flashování. Ty se obvykle dodávají jako soubor ZIP s několika soubory IMG. Rozbalte obsah do tohoto umístění.

Ve složce podržte klávesu Shift na klávesnici, klikněte pravým tlačítkem myši do okna a klikněte na tlačítko „Otevřít okno PowerShellu zde“. V systému macOS nebo Linux přejděte do této složky pomocí aplikace Terminál.

Ve složce Android SDK podržte stisknutou klávesu Shift a klikněte pravým tlačítkem a vyberte zde Otevřít okno Powershell

Typ adb devices v okně Windows PowerShell, abyste se ujistili, že je detekováno vaše zařízení Android. Pokud ano, napište adb reboot bootloaderrestartujte zařízení a spusťte nabídku bootloaderu Android.

Pokud příkazy ADB nefungují, zadejte .adb namísto.

Příkazy ADB spuštěné v okně Windows Powershell

Většina firmwaru výrobce je dodávána se skriptem „flash-all“, který flashuje všechny relevantní obrazové soubory do vašeho zařízení. Jakmile je vaše zařízení v režimu bootloaderu, zadejte flash-all pro zahájení procesu blikání.

reklama

Pokud skript flash-all nefunguje, budete muset ručně flashovat jednotlivé položky ve složce. Do prostředí Windows PowerShell (nebo terminálu) zadejte následující příkazy a mezi jednotlivými kroky stiskněte klávesu Enter:

  1. fastboot flash bootloader <bootloader name>.img
  2. fastboot reboot-bootloader
  3. fastboot flash radio <radio file name>.img
  4. fastboot reboot-bootloader
  5. fastboot flash -w update <image file name>.zip

Po dokončení tohoto procesu by se měl váš telefon restartovat. Pokud byl proces flashování úspěšný, vaše zařízení nyní poběží s bitovou kopií firmwaru s nižší verzí.

Používání blikajících nástrojů třetích stran

Díky práci dobrovolných vývojářů jsou k dispozici flashovací nástroje třetích stran. Tyto nástroje pro flashování firmwaru specifické pro výrobce vám nabízejí alternativní metodu k flashování firmwaru bez použití metody Fastboot.

Pokud vaše zařízení nemá nástroj třetí strany, je nejlepší použít metodu Fastboot uvedenou výše.

Zařízení Samsung mohou využít Odin k downgradu svých telefonů. Toto je jeden z nejznámějších flashovacích nástrojů mimo oficiální metodu Fastboot.

Rozhraní Odin pro flashování firmwaru Samsung Android

reklama

Rozhraní Odin není zrovna nejpřívětivější pro začátečníky, ale umožní vám flashovat na některá zařízení Samsung, včetně nejnovějších odemčených telefonů Galaxy.

Mějte na paměti, že někteří mobilní operátoři uzamknou bootloader na zařízeních prodávaných prostřednictvím jejich obchodů. Tito síťoví operátoři se mohou zdráhat umožnit uživatelům odemknout své telefony, pokud není sluchátko zcela zaplaceno.

PŘÍBUZNÝ: Jak ručně aktualizovat svůj telefon Samsung pomocí Odin

Pro ostatní výrobce jsou k dispozici další nástroje. Tento příspěvek u vývojářů XDA uvádí různé flashovací nástroje pro zařízení Motorola, včetně doporučeného RSD Lite. Majitelé zařízení Huawei mohou místo toho použít Huawei Recovery Updater (HuRuUpdater).

Nemůžeme to dostatečně zdůraznit: U těchto nástrojů není zaručeno, že budou fungovat, a nedodávají se se souhlasem výrobců. Ať už použijete nástroj třetí strany nebo metodu Fastboot, riziko zablokování vašeho zařízení zůstává stejné.

Než začnete, znovu se ujistěte, že jste si zálohovali telefon, než se pokusíte zařízení flashovat, protože váš telefon bude během procesu flashování vymazán.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak přidat, zobrazit a odebrat konce stránek a oddílů v Dokumentech Google
  • › Jak někoho odblokovat na Facebook Messengeru
  • › Jak obnovit smazané soubory a složky v Microsoft OneDrive
  • › Jak omezit váš Chromebook na určité uživatele
  • › Jak změnit svůj Yahoo! Heslo k účtu