ADB, Android Debug Bridge, je nástroj příkazového řádku, který je součástí sady Google® Android SDK. ADB může ovládat vaše zařízení přes USB z počítače, kopírovat soubory tam a zpět, instalovat a odinstalovat aplikace, spouštět příkazy shellu a další.

V minulosti jsme se zabývali některými dalšími triky, které vyžadují ADB, včetně zálohování a obnovy smartphonu nebo tabletu a instalace aplikací pro Android na SD kartu ve výchozím nastavení. ADB se používá pro různé podivínské triky pro Android.

Krok 1: Nastavte Android SDK

Přejděte na stránku stahování Android SDK a přejděte dolů na „Pouze nástroje SDK“, což je sada nástrojů, která zahrnuje ADB. Stáhněte si soubor ZIP pro svou platformu a rozbalte jej, kamkoli chcete uložit soubory ADB – jsou přenosné, takže je můžete umístit kamkoli chcete.

Spusťte SDK Manager EXE a zrušte výběr všeho kromě 淎ndroid SDK Platform-tools? Pokud používáte telefon Nexus, můžete také vybrat možnost 淕oogle USB Driver a stáhnout ovladače Google檚. Klepněte na tlačítko Instalovat. Tím se stáhne a nainstaluje balíček platform-tools, který obsahuje ADB a další nástroje.

Po dokončení můžete správce SDK zavřít.

Krok 2: Povolte v telefonu ladění USB

Chcete-li používat ADB se svým zařízením Android, musíte povolit funkci zvanou ladění USB. Otevřete zásuvku aplikace telefonu, klepněte na ikonu Nastavení a vyberte možnost O telefonu? Přejděte úplně dolů a sedmkrát klepněte na položku 淏uild Number. Měli byste dostat zprávu, že jste nyní vývojář.

reklama

Vraťte se na hlavní stránku Nastavení a dole byste měli vidět novou možnost nazvanou 淒možnosti pro vývojáře? Otevřete to a povolte 淯 SB Debugging?

Později, když připojíte telefon k počítači, uvidíte vyskakovací okno s názvem „Low USB Debugging? na vašem telefonu. Zaškrtněte políčko „Vždy povolit z tohoto počítače“ a klepněte na OK.

Krok tři: Otestujte ADB a nainstalujte ovladače telefonu (v případě potřeby)

Otevřete složku, do které jste nainstalovali nástroje SDK, a otevřete složku platform-tools. Zde je uložen program ADB. Podržte Shift a klepněte pravým tlačítkem myši do složky. Zvolte „Zde otevřít příkazové okno“.

Chcete-li otestovat, zda ADB funguje správně, připojte zařízení Android k počítači pomocí kabelu USB a spusťte následující příkaz:

adb devices

V seznamu byste měli vidět zařízení. Pokud je vaše zařízení připojeno, ale v seznamu se nic nezobrazí, musíte nainstalovat příslušné ovladače.

Výrobce vašeho telefonu může poskytnout balíček ovladače ke stažení pro vaše zařízení. Zamiřte tedy na jejich webovou stránku a najděte ovladače pro své zařízení – Motorola je zde, Samsung je zde a HTC přichází jako součást sady s názvem HTC Sync Manager. Můžete také vyhledat XDA Developers pro stažení ovladačů bez dalšího softwaru.

reklama

Můžete také zkusit nainstalovat Google USB Driver ze složky Extras v okně SDK Manager, jak jsme zmínili v prvním kroku. To bude fungovat s některými telefony včetně zařízení Nexus.

Pokud používáte ovladač USB od Google, možná budete muset přinutit Windows, aby použil nainstalované ovladače pro vaše zařízení. Otevřete Správce zařízení (klikněte na Start, zadejte Správce zařízení a stiskněte Enter), vyhledejte své zařízení, klikněte na něj pravým tlačítkem a vyberte Vlastnosti. Pokud není ovladač správně nainstalován, můžete vedle zařízení vidět žlutý vykřičník.

Na kartě Ovladač klikněte na Aktualizovat ovladač.

Použijte možnost Vyhledat software ovladače v mém počítači.

Ovladač Google USB Driver najdete ve složce „Extras“, kam jste nainstalovali soubory Android SDK. Vybrat googleusb_driver složku a klepněte na tlačítko Další.

Jakmile nainstalujete ovladače svého zařízení, připojte telefon a zkuste znovu použít příkaz zařízení adb:

adb devices

Pokud vše proběhlo v pořádku, měli byste vidět své zařízení v seznamu a jste připraveni začít používat ADB!

Krok čtyři (volitelné): Přidejte ADB do své systémové PATH

PŘÍBUZNÝ: Jak upravit cestu systému pro snadný přístup k příkazovému řádku ve Windows

Jak to stojí, musíte přejít do složky ADB a otevřít tam příkazový řádek, kdykoli jej chcete použít. Pokud jej však přidáte do své systémové cesty Windows, nebude to nutné – stačí zadat adb z příkazového řádku můžete spouštět příkazy, kdykoli chcete, bez ohledu na to, v jaké složce se nacházíte.

reklama

Tento proces je ve Windows 7 a 10 trochu odlišný, takže si přečtěte náš úplný průvodce úpravou systémové PATH, kde najdete kroky potřebné k tomu.

Užitečné příkazy ADB

Kromě různých triků, které vyžadují ADB, nabízí ADB některé užitečné příkazy:

instalace adb C:balík.apk Nainstaluje balíček umístěný na C:package.apk do vašeho počítače na vašem zařízení.

odinstalovat adb název balíčku Odinstaluje balíček s package.name z vašeho zařízení. Například k odinstalování aplikace Angry Birds použijete název com.rovio.angrybirds.

adb pushC:soubor /sdcard/soubor Odešle soubor z počítače do zařízení. Například příkaz zde vloží soubor umístěný v C:file na vašem počítači do /sdcard/file na vašem zařízení

adb vytáhnout /sdcard/file C:soubor Vytažení souboru ze zařízení do počítače funguje jako adb push, ale obráceně.

adb logcat Zobrazení protokolu zařízení Android. Může být užitečné pro ladění aplikací.

adb shell Poskytuje interaktivní prostředí příkazového řádku Linuxu na vašem zařízení.

adb shell příkaz Spustí zadaný příkaz shell na vašem zařízení.


Úplného průvodce ADB naleznete na stránce Android Debug Bridge na webu Google pro vývojáře Android.

Obrazový kredit: LAI Ryanne na Flickru

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak přidat, zobrazit a odebrat konce stránek a oddílů v Dokumentech Google
  • › Jak někoho odblokovat na Facebook Messengeru
  • › Jak obnovit smazané soubory a složky v Microsoft OneDrive
  • › Jak omezit váš Chromebook na určité uživatele
  • › Jak změnit svůj Yahoo! Heslo k účtu