Nainstalujte si prostředí Bash založené na Ubuntu Windows 10 a budete mít kompletní prostředí Ubuntu, které vám umožní instalovat a spouštět stejné aplikace, jaké byste mohli spouštět na systému Linux založeném na Ubuntu. Stejně jako v Ubuntu však budete k instalaci a aktualizaci softwaru potřebovat příkaz apt-get.

Všimněte si, že linuxový subsystém Windows 10 oficiálně nepodporuje grafické aplikace nebo serverový software (ačkoli je možné některé grafické aplikace spouštět neoficiálně). Oficiálně je určen pro terminálové aplikace Linux a další nástroje příkazového řádku, které by vývojáři mohli chtít.

Prostředí Bash systému Windows 10 podporuje pouze 64bitové binární soubory, takže nemůžete instalovat a spouštět 32bitové programy pro Linux.

PŘÍBUZNÝ: Jak nainstalovat a používat Linux Bash Shell ve Windows 10

Apt-get Explained

Na Ubuntu a dalších distribucích Linuxu založených na Debianu používáte apt-get příkaz k instalaci softwaru. „Apt“ znamená „Advanced Package Tool“. Tento příkaz stáhne softwarové balíčky z centralizovaných softwarových úložišť Ubuntu a nainstaluje je do vašeho systému. Pokud balíčky, které se pokoušíte nainstalovat, vyžadují – nebo „závisí na“ – další balíčky, apt-get automaticky stáhne a nainstaluje i tyto balíčky (známé jako závislosti). Apt-get pracuje s balíčky „.deb“, pojmenované pro Debian, na linuxové distribuci Ubuntu je založena.

Budete muset spustit apt-get spolu s příkazem „sudo“, který mu dává oprávnění superuživatele neboli root. To umožňuje příkazu upravovat a instalovat systémové soubory v prostředí Linuxu. Při použití sudo budete muset zadat heslo svého aktuálního uživatelského účtu.

reklama

Můžete také použít novější příkaz apt místo tradičního příkazu apt-get, i když oba příkazy budou fungovat.

Jak stáhnout aktualizované seznamy balíčků

Nejprve budete chtít spustit následující příkaz ke stažení aktuálních seznamů balíčků z úložišť softwaru:

sudo apt-get update

Budete to chtít udělat před instalací jakéhokoli balíčku.

Jak nainstalovat balíček

Pokud znáte název balíčku, který chcete nainstalovat, můžete si jej stáhnout a nainstalovat pomocí následujícího příkazu, kde „packagename“ nahradíte názvem balíčku, který chcete nainstalovat:

sudo apt-get install packagename

Pokud byste například chtěli nainstalovat Ruby, spustili byste následující příkaz:

sudo apt-get install ruby

Při psaní názvu balíčku (nebo jakéhokoli příkazu) můžete stisknout klávesu Tab a použít funkci automatického dokončování Bash, která vám pomůže automaticky dokončit psaní věcí a navrhnout dostupné možnosti, pokud je k dispozici více možností.

reklama

Po spuštění tohoto a dalších příkazů apt-get se vám zobrazí změny, které budou provedeny, a budete muset zadat „y“ a stisknout Enter, abyste mohli pokračovat.

Jak vyhledat balíček

Možná nebudete vždy znát název balíčku, který chcete nainstalovat. V tomto případě můžete použít příkaz apt-cache k vyhledání programu ve stažené mezipaměti balíčků (seznamy, které byly staženy s aktualizací apt-get). Tento příkaz vyhledává v názvech a popisech balíků zadaný text.

Tento příkaz nevyžaduje sudo, protože jde pouze o jednoduché vyhledávání. Můžete jej však spustit pomocí sudo, pokud chcete, a stále bude fungovat.

apt-cache search sometext

Pokud byste například chtěli hledat balíčky související s w3m, textovým webovým prohlížečem pro terminál, spustili byste:

apt-cache search w3m

Jak aktualizovat všechny vaše nainstalované balíčky

Chcete-li aktualizovat nainstalované softwarové balíčky na nejnovější dostupné verze v úložišti – což vám poskytuje veškeré aktualizace zabezpečení dostupné pro vaše aktuální balíčky – spusťte následující příkaz:

sudo apt-get upgrade

Nezapomeňte před spuštěním tohoto příkazu spustit příkaz „sudo apt-get update“, protože musíte aktualizovat seznamy balíčků, než apt-get uvidí nejnovější dostupné verze.

Jak odinstalovat balíček

Chcete-li balíček po dokončení odinstalovat, spusťte následující příkaz:

sudo apt-get remove packagename

reklama

Výše uvedený příkaz pouze odstraní binární soubory balíčku, ale ne všechny související konfigurační soubory. Pokud chcete odstranit vše související se softwarovým balíčkem, spusťte místo toho následující příkaz:

sudo apt-get purge packagename

Žádný z výše uvedených příkazů neodstraní žádné „závislosti“, což jsou balíčky, které byly nainstalovány, protože byly pro balíček vyžadovány. Pokud balíček odinstalujete a poté jej odeberete později, váš systém může mít stále řadu dalších závislostí, které již nejsou nutné. Chcete-li odstranit všechny balíčky, které byly nainstalovány jako závislosti a již nejsou vyžadovány, spusťte následující příkaz:

sudo apt-get autoremove

Jak nainstalovat jiný software

Výše uvedené příkazy vám pomohou nainstalovat a aktualizovat nejběžnější software, který budete potřebovat. Některý software však bude nainstalován prostřednictvím jiných příkazů a nástrojů.

Například drahokamy Ruby se instalují pomocí příkazu „gem install“, jakmile nainstalujete Ruby přes apt-get. Ruby má svůj vlastní systém instalace softwaru, který je oddělený od apt-get.

Některé softwarové balíčky jsou k dispozici v PPA nebo „osobních archivech balíčků“, které jsou hostovány třetími stranami. Chcete-li je nainstalovat, budete muset do systému přidat PPA a poté použít normální příkazy apt-get.

Novější software může být nutné zkompilovat a nainstalovat ze zdroje. Všechny balíčky, které nainstalujete pomocí apt-get, byly zkompilovány ze zdroje systémem sestavení Ubuntu a pohodlně zabaleny do balíčků .deb, které můžete nainstalovat. Pokud je to možné, měli byste se tomu vyhnout, ale v některých případech to může být nevyhnutelné.

reklama

V každém případě, pokud se pokoušíte nainstalovat jinou aplikaci pro Linux, měli byste být schopni najít pokyny, které vám řeknou, jak byste ji měli nainstalovat. Stejné pokyny, které fungují na Ubuntu 14.04 LTS, budou fungovat v prostředí Bash systému Windows 10. Po aktualizaci na další hlavní verzi Ubuntu budou stejné pokyny, které fungují na Ubuntu 16.04 LTS, fungovat i na Windows 10.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?
  • › Co je trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?
  • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?
  • › Jak zobrazit historii sledování produktů na Amazonu