Mnoho lidí běžně používá nástroje jako Parallels nebo VMware k nastavení virtuálního stroje (VM) na svých počítačích Mac. VirtualBox je skvělá bezplatná alternativa, jak toho dosáhnout. Navíc jej můžete nainstalovat a nastavit během několika minut.

Virtuální počítače mohou provozovat jakýkoli operační systém (OS) ve vašem aktuálním. Ať už je to pro obnovu po havárii, testování kódu nebo jen nějaké zábavné experimentování, VirtualBox můžete zdarma použít k simulaci jakéhokoli OS Windows, včetně 98, 95 nebo dokonce 3.1.

Instalace VirtualBoxu na macOS

Nejprve si stáhněte nejnovější verzi VirtualBoxu pro macOS. Klikněte na „OS X Hosts“ a stahování se spustí automaticky.

Klikněte na „Stahování“ a „Hostitelé OS X“ na webu VirtualBox.

Otevřete nový soubor DMG a poté dvojitým kliknutím na „VirtualBox.pkg“ otevřete instalační program. Najdete zde také uživatelskou příručku a nástroj pro odinstalaci.

Nabídka instalačního programu VirtualBox.

Klikněte na „Pokračovat“ a pokračujte instalačním programem.

Klikněte na „Pokračovat“.

Pokud chcete změnit místo a způsob instalace aplikace VirtualBox, klikněte na „Změnit umístění instalace“.

reklama

Když je vše tak, jak chcete, klikněte na „Instalovat“. Pokud budete vyzváni, zadejte heslo pro svůj Mac.

Pokud jste svému Macu dříve neudělili oprávnění k instalaci programů od společnosti Oracle, je velmi pravděpodobné, že instalace v této fázi selže.

Chcete-li udělit oprávnění, klikněte na lupu vpravo nahoře, zadejte „Zabezpečení“ a stiskněte klávesu Enter. Případně můžete kliknout na Aplikace > Předvolby systému > Zabezpečení a soukromí. V dolní části karty Obecné byste měli vidět text, který říká, že byl zablokován software od společnosti Oracle America, Inc. Klikněte na „Povolit“ a poté znovu nainstalujte.

Klikněte na „Povolit“.

Pamatujte, že tato možnost je k dispozici pouze 30 minut po nové instalaci VirtualBoxu. Pokud tento text nevidíte, otevřete složku „Applications“ a přetáhněte ikonu VirtualBoxu do koše, abyste ji odinstalovali.

Odstraňte všechny zbývající soubory, znovu nainstalujte novou kopii VirtualBoxu a poté okamžitě znovu otevřete nabídku „Zabezpečení a soukromí“, abyste viděli tuto možnost.

Instalace je nyní dokončena. Klikněte na „Zavřít“ a „Přesunout do koše“, protože instalační soubor již nepotřebujete.

Klikněte na „Přesunout do koše“.

Instalace Windows 10 na VirtualBox

Nyní, když jste na svůj Mac nainstalovali VirtualBox, je čas načíst váš virtuální počítač s Windows 10. Otevřete Virtual Box (přes složku „Applications“ nebo přes aSpotlight Search).

VirtualBox v aplikacích.

Ve VirtualBoxu klikněte na „Nový“.

Klikněte na „Nový“.

reklama

Svůj nový operační systém si můžete pojmenovat, jak chcete. Pokud zadáte název libovolného dostupného operačního systému (například „Windows 10“), pole „Verze“ se automaticky přepne na tento operační systém. Pro uložení virtuálních počítačů si můžete vybrat jinou „složku počítače“.

Až budete připraveni, klikněte na „Pokračovat“.

Zadejte název operačního systému, z rozbalovací nabídky vyberte „Verze“ a klikněte na „Pokračovat“.

Na následující obrazovce vyberte, kolik RAM (množství paměti), které chcete přidělit svému virtuálnímu počítači, a poté klikněte na „Pokračovat“. Pamatujte, že pokud toto nastavíte příliš vysoko, váš Mac nebude mít dostatek paměti ke spuštění.

Výchozí doporučení je 2 048 MB, což je dostačující pro spuštění většiny instalačních programů. Těžší kód nebo aplikace však mohou vyžadovat alespoň 2 GB. Toto můžete kdykoli později změnit v části Nastavení.

Klikněte na „Pokračovat“.

Nyní se musíte rozhodnout o velikosti pevného disku pro váš VM, nebo jestli jej vůbec chcete. Protože se pravděpodobně jedná o první virtuální počítač, který na tomto počítači nastavujete, klikněte na přepínač vedle „Vytvořit virtuální pevný disk nyní“ a poté klikněte na „Vytvořit“.

Vyberte „Vytvořit virtuální pevný disk nyní“ a poté klikněte na „Vytvořit“.

Dále se musíte rozhodnout, jaký typ pevného disku vytvořit. Výchozí hodnota je „VDI (VirtualBox Disk Image)“, což je proprietární kontejnerový formát společnosti Oracle.

reklama

Nicméně instalujete produkt společnosti Microsoft, takže musíte zvolit formát, který používá, což je „VHD (virtuální pevný disk). Klikněte na přepínač vedle této možnosti a poté klikněte na „Pokračovat“.

Vyberte „VHD (virtuální pevný disk)“ a poté klikněte na „Pokračovat“.

Pokud chcete rychlejší nastavení, na další obrazovce vyberte „Dynamicky přiděleno“. Pokud chcete rychlejší výkon (což doporučujeme), vyberte „Fixed Size“ a poté klikněte na „Continue“.

Vyberte „Dynamicky přiděleno“ nebo „Pevná velikost“ a poté klikněte na „Pokračovat“.

Nakonec se musíte rozhodnout, kam uložit virtuální počítač a kolik úložiště potřebuje. Pokud jste na předchozí obrazovce vybrali „Pevná velikost“, klikněte na „Vytvořit“. VirtualBox začne tento prostor přidělovat.

Vyberte velikost virtuálního pevného disku a poté klikněte na „Vytvořit“.

Nyní jste úspěšně nainstalovali VirtualBox a virtuální počítač s Windows 10. Nicméně, stejně jako na každém fyzickém počítači, musíte nastavit operační systém Windows 10.

Bezplatný obraz disku Windows 10 si můžete stáhnout přímo od společnosti Microsoft. Uložte soubor ISO do počítače, přejděte zpět do VirtualBoxu a klikněte na „Start“.

Klikněte na "Start".

Pokud je ISO Windows 10 již na vašem počítači, VirtualBox se ho může pokusit identifikovat a vybrat automaticky.

reklama

V opačném případě se otevře nové okno, takže to můžete provést ručně. Klikněte na složku se zelenou šipkou nahoru.

Klikněte na složku se zelenou šipkou nahoru.

V tomto okně klikněte na „Přidat“. Vyberte soubor ISO, klikněte na „Otevřít“ a poté klikněte na „Start“.

Klikněte na „Přidat“.

Váš virtuální počítač s Windows 10 je nyní připraven k použití na vašem Macu! Pokud někdy budete chtít změnit některé z nastavení, klikněte pravým tlačítkem na virtuální počítač a poté klikněte na „Nastavení“.

Klikněte na „Nastavení“.


Nyní, když jste v provozu, nezapomeňte se podívat na některé z našich dalších příruček pro VirtualBox a VM. Pokud máte nějaké dotazy, můžete se také podívat do uživatelské příručky Oracle pro VirtualBox.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Co je trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?
  • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?
  • › Jak zobrazit historii sledování produktů na Amazonu
  • › Jak se přihlásit na Facebooku