Nainstalujte Windows 3.1 do DOSBoxu, abyste mohli spouštět staré 16bitové hry pro Windows na 64bitových verzích Windows, Mac OS X, Linuxu a kdekoli jinde, kde běží DOSBox. To je zvláště užitečné, protože tyto 16bitové aplikace mohou spouštět pouze 32bitové verze systému Windows.

Windows 3.1 byla ve skutečnosti jen aplikace, která běžela na DOS, a DOSBox je emulátor určený ke spouštění aplikací pro DOS a DOS. Windows 3.1 v DOSBoxu je ideální kombinací pro spouštění starých aplikací Windows 3.1.

Nainstalujte Windows 3.1

PŘÍBUZNÝ: Jak zajistit, aby staré programy fungovaly ve Windows 10

Nejprve budete muset vytvořit složku v počítači. Tato složka bude obsahovat obsah disku „C:“, který poskytnete DOSBoxu. V systému Windows k tomu nepoužívejte svůj skutečný disk C:. Vytvořte složku jako například „C:dos“.

Vytvořte složku ve složce „C:dos“ – například „C:dosINSTALL“ – a zkopírujte do této složky všechny soubory z disket Windows 3.1. Windows 3.1 je stále chráněn autorským právem společnosti Microsoft a nelze jej legálně stáhnout z webu, ačkoli mnoho webových stránek jej nabízí ke stažení a společnost Microsoft jej již nenabízí k prodeji.

Můžete použít Windows 3.1 nebo Windows for Workgroups 3.11 – podle toho, co máte k dispozici.

reklama

Dále nainstalujte a spusťte DOSBox. Do příkazového řádku systému DOS zadejte následující příkaz a stisknutím klávesy Enter připojte složku, kterou jste vytvořili jako jednotku C: v DOSBoxu:

připojit cc:dos

(Pokud jste složku pojmenovali někde jinde nebo ji umístili na jiné místo, zadejte toto umístění místo c:dos.)

Přepněte na jednotku C: zadáním následujících dvou znaků a stisknutím klávesy Enter:

C:

Dále zadejte složku obsahující instalační soubory systému Windows 3.1:

cd nainstalovat

(Pokud jste složku pojmenovali jinak, zadejte to místo install.)

Nakonec spusťte průvodce nastavením Windows 3.1:

setup.exe

reklama

Projděte si průvodce instalací Windows 3.1 a nainstalujte Windows 3.1 do DOSBoxu. Až budete hotovi, ukončete systém DOS kliknutím na „Reboot“ v průvodci.

Když restartujete DOSBox, můžete spustit Windows 3.1 spuštěním následujících příkazů v pořadí:

připojit cc:dos

C:

cd okna

vyhrát

Nainstalujte VideoDrivers

PŘÍBUZNÝ: Počítače před Windows: Jaké bylo ve skutečnosti používání MS-DOS

DOSBox podporuje standardní grafiku VGA. Podporuje však i některé další typy grafiky. Ve výchozím nastavení je nastavena tak, aby emulovala grafiku S3. Pro nejlepší podporu grafiky budete chtít nainstalovat ovladače grafiky S3 a nakonfigurovat Windows 3.1 tak, aby používal vyšší rozlišení a více barev.

Videoovladač S3 si můžete stáhnout z webu Classic Games. Rozbalte soubor .zip do složky ve složce jednotky DOSBox C:. Například by mělo smysl umístit tyto soubory do složky „C:doss3“.

Ve Windows 3.1 poklepejte na hlavní složku programu a poklepejte na ikonu „Nastavení systému Windows“. Klikněte na nabídku „Možnosti“ v okně Nastavení systému Windows a vyberte „Změnit nastavení systému“.

Klikněte na pole „Zobrazení“, přejděte dolů a vyberte „Jiný displej (vyžaduje disk od OEM).

Zadejte cestu k ovladačům S3. Pokud je například rozbalíte do složky C:doss3, zadáte zde „C:S3“.

reklama

Vyberte si preferované rozlišení a barvy. Doporučujeme zvolit 800×600 s 256 barvami. Toto je nejvyšší rozlišení a počet barev, které bude mnoho her podporovat.

Klepněte několikrát na tlačítko OK. Systém Windows nainstaluje ovladače a budete vyzváni k jeho restartování. Poté, co to uděláte, uvidíte své nové grafické nastavení v efektu.

Pokud systém Windows nebude po výběru režimu zobrazení správně fungovat, spusťte následující příkaz po použití příkazu „cd windows“ pro vstup do adresáře Windows:

setup.exe

Poté budete moci vybrat jiný režim videa.

Nainstalujte ovladače zvuku

Je potřeba vyřešit ještě jeden problém s ovladačem. Windows 3.1 neobsahuje ovladače zvuku, které budou plně fungovat se zvukovým hardwarem SoundBlaster, který emuluje DOSBox. Budete je chtít nainstalovat také.

Stejně jako v případě ovladače videa S3 si i ovladač Sound Blaster 16 Creative Audio Driver můžete stáhnout z webu Classic Games. Rozbalte stažený archiv do složky jako c:dossb

reklama

Ukončete Windows 3.1 kliknutím na „Soubor“ a výběrem „Ukončit Windows“, pokud je otevřen v DOSBoxu. Spuštěním následujících příkazů spusťte instalační program ovladače Sound Blaster 16, za předpokladu, že jste rozbalili složku do c:dossb

cd c: sb

install.exe

Stiskněte Enter pro instalaci ovladačů, vyberte Full Installation a znovu stiskněte Enter. Ve výchozím nastavení uvidíte řádek: „Cesta Microsoft Windows 3.1: Žádná“.

Vyberte „Cesta Microsoft Windows 3.1“ pomocí kláves se šipkami a stiskněte Enter.

Zadejte výchozí cestu, která je C:WINDOWS, a stiskněte klávesu Enter. Pokračujte opětovným stisknutím klávesy Enter.

Na další obrazovce vyberte hodnotu „Nastavení přerušení: 5“ a stiskněte Enter. Ve výchozím nastavení je nastavena na 5, ale výchozí hodnota DOSBoxu je 7.

Vyberte „7“ pro nastavení přerušení a stiskněte Enter. Poté můžete pokračovat stisknutím klávesy Enter. Umožněte dokončení instalačního procesu a „restartujte“ váš systém DOS zavřením DOSBoxu a jeho opětovným otevřením.

reklama

Spusťte znovu Windows 3.1 a budete mít plnou podporu zvuku, včetně podpory MIDI zvuku. Jakmile znovu spustíte Windows 3.1, měli byste slyšet zvuk.

Nainstalujte a spusťte hry a další aplikace

Chcete-li aplikaci skutečně používat, stáhněte si ji (nebo zkopírujte ze starých disků) a umístěte ji do složky ve složce c:dos. Můžete jej například umístit do c:dosnázev hry.

Poté můžete vytvořit zástupce souboru .exe hry kliknutím na Soubor > Nový a procházením jeho souboru .exe. Poklepáním na tuto zkratku spustíte hru.

Hra by měla fungovat a spouštět se v okně DOSBoxu, jako by běžela na Windows 3.1 – koneckonců je.


Ani v budoucnu nebudete muset celý tento proces nastavení absolvovat znovu. Stačí vzít složku c:dos – nebo jakkoli jinak, jak jste ji pojmenovali – a zálohovat ji. Přesuňte jej na jiný počítač a po instalaci DOSBoxu jej můžete používat. Protože jsme DOSBox vůbec nekonfigurovali a právě jsme použili jeho výchozí nastavení, nebudete muset ani upravovat nastavení DOSBoxu, než bude fungovat.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?
  • › Co je to trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?
  • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?
  • › Jak zobrazit historii sledování produktů na Amazonu