Použili jste někdy některý ze svých oblíbených programů na ploše a zjistili jste, že v pozdějších aktualizacích se tento program mění způsobem, který zrovna neoceňujete? Je to běžný jev: jeden program, například chatovací klient, může po nedávné aktualizaci přerušit nastavení vašeho konkrétního počítače. Je jednodušší (a méně narušující váš pracovní postup) přejít na starší verzi programu, dokud nebude problém vyřešen.

Nechcete samozřejmě používat zastaralý antivirus, ale pro obyčejnější nástroje jsou starší verze programu v pořádku (pokud nakonec aktualizujete, jakmile budou problémy vyřešeny). Zde je návod, jak je najít, nainstalovat a mít je po ruce, abyste nemuseli používat aktualizované verze.

Vyhledejte instalačního programu

Neexistuje žádné zvláštní tajemství, jak najít starší verzi programu – obvykle bude v pořádku vyhledávání na Googlu. Stahování spustitelných souborů z náhodných webových stránek se však opravdu nedoporučuje. Existuje několik zdrojů, které byste si měli nejprve zkontrolovat, než se uchýlíte k obecnějšímu stahování:

  • Oficiální stránka ke stažení: často bude vývojář nebo vlastník hostit knihovnu starších verzí aplikace, zvláště pokud je nabízena zdarma.
  • Stáhněte si úložiště: Stejně tak budou u známých úložišť programů jako Download.com, Softpedia a MajorGeeks poletovat starší verze souboru. To platí zejména pro hlavní aktualizace verzí, jako je 2.0 až 3.0. Existují dokonce úložiště vyhrazená pro starší verze, jako je OldApps.com. Jen si dejte pozor na stahování crapwaru na těchto stránkách – jsou obecně poměrně renomované, ale ne dokonalé.
  • Open source weby a další sbírky: Mnoho svobodného softwaru je také open source, takže má tendenci proplouvat po webech nadšenců a upravovat se pro konkrétní účely, jako je sada užitečných nástrojů na PortableApps.com. Open source software je samozřejmě také náchylný k útokům trojských koní a dalším nepříjemným překvapením, takže buďte opatrní.
  • Stránky ovladačů GPU: Nové a aktualizované ovladače grafické karty mají ošklivý zvyk rozbíjet náhodné hry díky specifickým vylepšením. Naštěstí NVIDIA i AMD uchovávají velmi dobře organizované úložiště starších vydání ovladačů přesně pro tento scénář.

S trochou štěstí najdete instalační program pro přesnou verzi, kterou potřebujete.

Uschovejte si kopii

Jakmile najdete svou kopii požadované aplikace, nezapomeňte si ponechat instalační soubor. Nikdy nevíte, kdy může váš původní zdroj selhat, nebo jednoduše aktualizujte odkaz na jeho úložiště na novější verzi. Rád uchovávám své menší nástroje ve speciální složce Dropbox, aby byly přístupné z jakéhokoli počítače, ale vše, co je bezpečné a je součástí vašeho pravidelného zálohovacího režimu, by mělo být v pořádku.

Zakázat aktualizace (prozatím)

Jakmile nainstalujete svou starší verzi programu, pravděpodobně vás bude pravidelně žádat o její aktualizaci. Většina programů má nějaký způsob, jak tuto kontrolu aktualizací zakázat někde v nabídce Nastavení nebo Předvolby.

reklama

Pokud program nápovědu prostě nepřijme, nezapomeňte, že mu můžete zablokovat přístup k aktualizačnímu serveru tím, že jej zablokujete ve výchozím programu brány firewall vašeho operačního systému, takže vás už nikdy nebude obtěžovat. Je zřejmé, že to není příliš užitečné řešení, pokud se program spoléhá na internetové připojení, jako je klient BitTorrent (při pohledu na vás, uTorrent), ale pro většinu základních nástrojů to funguje dobře.

Mějte na paměti, že přeskakování pravidelných aktualizací znamená také přeskakováníbezpečnostní aktualizace, což je obecně velmi špatný nápad? Malé, pouze místní nástroje jsou obecně bezpečné, ale cokoli většího nebo složitějšího představuje vážné bezpečnostní riziko, dokonce i obecně neškodné programy, jako jsou kancelářské sady. Jde o to, že byste neměli spouštět starší verzi důležitého programu déle, než je nezbytně nutné – pokud se program nedaří vylepšit nebo existuje problém, který nemůžete vyřešit, hledejte raději alternativu než setrvávat u zastaralého vydání.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak přidat, zobrazit a odebrat konce stránek a oddílů v Dokumentech Google
  • › Jak někoho odblokovat na Facebook Messengeru
  • › Jak obnovit smazané soubory a složky v Microsoft OneDrive
  • › Jak omezit váš Chromebook na určité uživatele
  • › Jak změnit svůj Yahoo! Heslo k účtu