Myslel jsi to dobře, chtěl jsi být dobrým správcem souborů, ale někde se ti věci vymkly z rukou a máš spoustu duplicitních fotek. Nebojte se je smazat a přijít o důležité fotografie, čtěte dále, protože vám ukážeme, jak bezpečně čistit.

Mazání duplicitních souborů, zvláště důležitých, jako jsou osobní fotografie, spoustu lidí znervózňuje (a oprávněně). Nikdo nechce být tím, kdo si uvědomí, že smazal všechny fotky z oslavy prvních narozenin jejich dítěte během čištění pevného disku, který se pokazil.

V tomto tutoriálu vám ukážeme, jak překročit omezený dosah nástrojů, které jednoduše porovnávají názvy souborů a velikosti souborů. Místo toho budeme používat program, který kombinuje tento druh srovnání se skutečnou analýzou obrázků, abychom vám pomohli odstranit nejen dokonalé duplikáty souborů 1:1, ale také ty hromady změněné velikosti pro obrázky e-mailem, oříznuté obrázky a další upravené obrázky, které by mohly zaneřádit váš pevný disk.

Co potřebuji?

Pro následující tutoriál budete potřebovat následující nástroje:

  • Visipics (Windows XP nebo vyšší / kompatibilní s WINE)
  • Interní nebo externí pevný disk pro zálohování celé sbírky, kterou budete čistit

Druhou položku v seznamu nemůžeme dostatečně zdůraznit; je lehkomyslné vypustit na vaše soubory jakoukoli aplikaci pro odstraňování plevele bez řádné zálohy pro obnovení souborů v případě chyby (uživatele, aplikace nebo jinak).

Zálohování souborů a doporučené postupy

Právě jsme to zmínili, ale je to natolik důležité, aby si to zasloužilo samostatný záznam v průvodci. Vy musí zálohujte soubory, než budete pokračovat. V ideálním případě to znamená zkopírovat všechny adresáře s obrázky (bez ohledu na to, jak jsou přeplněné nebo špatně organizované) na externí pevný disk, který lze během procesu odstraňování plevele odpojit od primárního počítače. Minimálně byste měli zkopírovat adresáře s obrázky na jiný pevný disk v počítači a/nebo do jiného adresáře na disku, na kterém pracujete.

reklama

Ať už se rozhodnete udělat cokoli (nebo můžete udělat v závislosti na hardwaru, který máte k dispozici), neměli byste pokračovat, pokud neexistuje alespoň kopie každé fotografie, se kterou pracujete, na místě, které se nebude dotýkat aplikace, kterou používáme.

Kromě toho, že se ujistíte, že pracujete pouze s jednou sadou souborů (a druhá je správně zálohovaná), je další zásadní věcí, kterou chcete udělat, rozhodnout, který adresář bude domovským adresářem a který adresář bude být dupe adresář.

Řekněme například, že máte hromadu fotografií v C:Pictures a C:Picture Dump. Jakýkoli vyhledávač duplicitních souborů, který používáte, najde dupes v obou adresářích. Co ty nechci udělat, je začít mazat duplikáty z obou adresářů, protože to rozdělí sady/kolekce, které máte.

Pokud je v obou složkách složka nazvaná 2011 Birthday, se stejnými soubory v obou složkách, pokud nevěnujete pozornost procesu a smažete 5 dupů z první složky narozenin 2011 a 5 dupů z druhé, nemusíte skončit s rozdělenou sbírkou, která je ještě špinavější než původní hromada podvodů, které jste měli na svých rukou.

Vždy zkontrolujte zjistit, zda existuje shluk duplicitních souborů, a odstranit z duplicitního adresáře co nejvíce z nich, přičemž soubory domovského adresáře zůstanou nedotčené. Tímto způsobem, když skončíte, budete mít nejmenší množství práce na opětovném začlenění ztracených souborů v sekundárním adresáři do vašeho nyní bez dupe-free a většinou čistého domovského adresáře.

Než budete pokračovat, ujistěte se, že jsou vaše soubory zálohovány a že jste určili, který adresář bude vaším domovským adresářem – místem, kde soubory zůstanou nedotčeny, zatímco duplikáty jinde budou vymazány.

Nainstalujte a nakonfigurujte VisiPics

VisiPics je malá, bezplatná a snadno instalovatelná aplikace. Jednoduše si jej stáhněte, spusťte instalační program a přijměte licenční smlouvu. Po dokončení instalace se aplikace spustí.

reklama

Chcete-li nakonfigurovat VisiPics, musíte určit, které adresáře chcete skenovat a jak přísně si přejete, aby VisiPics soubory porovnával. Visipics není jednoduchý vyhledávač duplicitních souborů, který se neomezuje na pouhé porovnávání názvů, velikostí souborů nebo hash souborů. Visipics specificky používá algoritmy analýzy obrazu k porovnání fotografií a (v závislosti na nastavení, které vyberete) dokonce nabídne dvě fotografie jako duplikáty, které mají různé velikosti a rozlišení, ale jinak stejný obrázek.

Nejprve si vyberte naše adresáře. Pro účely této demonstrace vybereme dva adresáře, o kterých víme, že v nich jsou duplicitní soubory. V naší složce Moje dokumenty máme složku s názvem Picture Dump. Vzali jsme tuto složku a zkopírovali obrázky na jednotku E:, abychom vytvořili naši duplicitní sadu. Kliknutím na Soubor ?gt; Přidat složku (nebo pomocí podokna prohlížeče složek a tlačítka Přidat šipku) můžeme tyto dvě složky snadno přidat do VisiPics takto:

Nyní by bylo vhodné zmínit, že VisiPics má funkci Project, která vám umožňuje uložit všechna vaše nastavení mezi relacemi. Pokud jste strávili trochu času výběrem složek (nebo později laděním nastavení), určitě byste si rádi našli chvilku Soubor ?gt; Uložit projekt a zajistěte výsledný soubor projektu VSP na místě, kde nebude náhodně smazán.

Jakmile máte složky vybrané, můžete je v seznamu přesunout nahoru nebo dolů, abyste vytvořili prioritu pro nástroj automatického výběru. Váš domovský adresář by měl být adresář nahoře – pomocí šipek nahoru a dolů na pravé straně seznamu složek můžete změnit umístění složek. Pravidla pro automatický výběr můžete zobrazit kliknutím na kartu Automatický výběr. Výchozí nastavení je nejprve vybrat nekomprimované soubory, soubory s nižším rozlišením a menší soubory. Chcete-li změnit chování vyhledávače duplicit, můžete zrušit zaškrtnutí kterékoli z těchto možností. Poznámka: Automatický výběr ve skutečnosti nikdy automaticky nevybere soubory, pokud neklepnete na tlačítko Automatický výběr.

Jakmile vyberete adresáře a určíte jejich prioritu, můžete spustit první testovací běh. Nebudou smazány žádné soubory, tento testovací provoz vám jednoduše umožní zjistit, zda potřebujete upravit nastavení filtru pro lepší výsledky. Pokračujte a zahajte proces stisknutím zelené šipky přehrávání uprostřed panelu rozhraní. V závislosti na tom, kolik souborů máte, to může trvat od několika minut do hodiny nebo více s velkými sbírkami souborů přes 20 000.

reklama

V případě našeho testovacího provozu máme dva adresáře. Jeden na jednotce C a jeden na jednotce E. Záměrně jsme změnili některé soubory na jednotce E (zmenšili velikost souboru, změnili rozměry atd.), abychom znovu zkontrolovali vyhledávací algoritmy Visipics. Visipic našel všechny duplicitní soubory, včetně souborů s různými velikostmi, rozlišeními a názvy souborů.

Ještě důležitější je, že když jsme použili tlačítko Auto-Select, nejprve přesně vybralo duplicitní soubory z neprioritizovaného adresáře, přičemž stále respektovalo pravidla Auto-Select, která mu nařídila, aby také označil soubory s nižší kvalitou ke smazání takto:

Nyní, když máte soubory naskenované a stisknete Auto-Select, abyste viděli soubory, které jsou nejlepší volbou VisiPics, máte několik možností. Kliknutím na ikonu můžete všechny výplně hromadně odstranit nebo přesunout Přestěhovat se a Vymazat tlačítka v sekci Akce umístěné na pravé straně rozhraní. Doporučujeme však nespouštět tlačítko Odstranit, pokud si nenajdete chvilku na to, abyste si prohlédli výsledky a nepotvrdili, že soubory jsou ty, které chcete smazat.

Přesunout vám umožní vzít všechny duplicitní soubory a přesunout je někam nové, v podstatě vytvoří zálohu dup. Pokud jste si docela jisti, že VisiPics vybralo nejlepší soubory, ale chcete se z opatrnosti dopustit chyby, přesuňte soubory do sekundárního adresáře nebo na disk.

A konečně, nejbezpečnějším způsobem použití Visipics (ačkoli je to zdaleka nejnáročnější) je projít seznam a zkontrolovat každý soubor ručně. I když je to nejjistější způsob, jak zajistit, že nedojde k náhodnému smazání, u velké sbírky je to velmi časově náročné. Pokud se snažíte vyřešit nepořádek 15 000 duplicitních fotografií, doporučujeme použít funkci Přesunout k jejich zálohování (nebo se spolehnout na původní zálohu, kterou jste vytvořili dříve v tutoriálu) a jednoduše zkontrolovat prvních několik stovek obrázků, abyste zajistili Visipics seřadil je podle vašeho nastavení — po úvodní kontrole nechte aplikaci zvládnout odstranění dupů.

Pokud se rozhodnete ručně zkontrolovat celý seznam souborů, důrazně doporučujeme využít výše uvedené Uložit projekt funkce, abyste mohli celý proces kdykoli uložit a vrátit se k němu později, aniž byste museli znovu skenovat nebo označovat fotografie.

reklama

Bez ohledu na to, kolik ruční kontroly nebo automatizace používáte, když skončíte, budete mít uklizený adresář s nejkvalitnějšími verzemi vašich obrázků – bez duplikátu v dohledu.


Máte tip, trik nebo nástroj pro vyhledávání duplicitních souborů? Podělte se o své znalosti v komentářích níže.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?
  • › Co je to trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?
  • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?
  • › Jak zobrazit historii prohlížení produktů na Amazonu