Mnoho webových stránek nabízí specifická rozhraní pro chytré telefony, iPady a další mobilní zařízení. Ať už potřebujete otestovat mobilní webové stránky, nebo jen chcete vidět, jak vypadají, můžete k nim přistupovat v prohlížeči na počítači.

Můžete to udělat změnou uživatelského agenta prohlížeče – dříve jsme vysvětlili, co je uživatelský agent prohlížeče. Přístup na webové stránky pomocí uživatelského agenta iPadu může také přinutit, aby vám zobrazoval HTML5 video, což je příjemné, pokud se snažíte vyhnout Flash.

Obrazový kredit: Jon Fingas na Flickru

Rozšíření User Agent Switcher

Popsali jsme, jak změnit uživatelského agenta prohlížeče bez instalace dalšího softwaru. Pro snadné použití však pravděpodobně budete chtít nainstalovat rozšíření prohlížeče, které vám umožní rychle a snadno změnit uživatelského agenta prohlížeče.

Budete chtít nainstalovat buď User-Agent Switcher pro Chrome, nebo User Agent Switcher pro Firefox, v závislosti na tom, jaký prohlížeč používáte. Pro Internet Explorer můžete zkusit doplněk UAPick User-Agent Switcher.

Nastavení mobilního uživatelského agenta

Chcete-li změnit svého uživatelského agenta, vyhledejte ikonu rozšíření User Agent Switcher na panelu nástrojů prohlížeče, klikněte na ni a v seznamu vyberte mobilního uživatelského agenta.

reklama

(Po instalaci budete možná muset přidat ikonu User Agent Switcher na panel nástrojů Firefoxu. Chcete-li tak učinit, klikněte pravým tlačítkem myši na panel nástrojů, vyberte možnost Přizpůsobit a přetáhněte ikonu User Agent Switcher na panel nástrojů Firefoxu.)

Obnovte stránku, na které se právě nacházíte (klikněte na ikonu Refresh na panelu nástrojů nebo stiskněte F5) a uvidíte její mobilní verzi. Máte přístup k jiným webům a uvidíte jejich mobilní verze, dokud je váš uživatelský agent nastaven na mobilního uživatelského agenta.

Až budete hotovi, vyberte možnost Výchozí uživatelský agent.

V ostatních rozšířeních je postup podobný. I když používáte ve svém prohlížeči vestavěný přepínač uživatelských agentů, měl by to být poměrně jednoduchý proces.

Další uživatelské agenty

Některé přepínače uživatelských agentů nepřicházejí s úplným seznamem uživatelských agentů. Například rozšíření User Agent Switcher pro Firefox neobsahuje možnost, která vám umožní nastavit vašeho uživatelského agenta na iPad.

Další uživatelské agenty si můžete stáhnout kliknutím na ikonu User Agent Switcher a výběrem Edit User Agents. Klikněte na Stáhněte si seznamy uživatelských agentů k importu a budete si moci stáhnout a importovat obsáhlejší seznam uživatelských agentů.

Pokud byste raději zadali řetězec uživatelského agenta ručně, můžete je najít na webech, jako je web Mobile Browser ID (User-Agent) Strings.

reklama

Například uživatelský agent pro iPad se Safari a iOS 6 je:

Mozilla/5.0 (iPad; CPU OS 6_0 jako Mac OS X) AppleWebKit/536.26 (KHTML, jako Gecko) Verze/6.0 Mobile/10A403 Safari/8536.25


Změnu uživatelského agenta lze použít i pro jiné účely. Můžete například nastavit svého uživatelského agenta prohlížeče na Googlebota a obejít tak občasné noviny nebo použít webovou stránku pouze pro Internet Explorer, aniž byste byli přesměrováni. Naštěstí webové stránky pouze pro IE již nejsou velmi běžné.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak používat Google Maps Music Controls pro Spotify, Apple Music nebo YouTube Music
  • › Jak rychle začít s poznámkami ke schůzce v Dokumentech Google
  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?
  • › Co je trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?