Dokovací stanice macOS se normálně zobrazuje ve spodní části obrazovky, ale nemusí. Dokovací stanici lze přizpůsobit několika způsoby, o kterých možná nevíte, zvláště pokud jste novým uživatelem Macu.

V tomto článku probereme všechny vestavěné způsoby, jak vyladit váš Dock, i když pokud opravdu chcete jít dále, můžete také nainstalovat motivy a vyladit další nastavení pomocí cDockutility třetí strany.

Jak získat přístup k možnostem doku

PŘÍBUZNÝ: Jak přizpůsobit dok vašeho Macu a přidat motivy pomocí cDocku

Chcete-li získat přístup k možnostem doku, budete muset kliknout se stisknutou klávesou Ctrl nebo pravým tlačítkem myši na samotný dok. Většinu doku však zabírají ikony, takže je obtížné kliknout.

Nejjednodušší způsob, jak se k těmto nastavením dostat, je kliknout pravým tlačítkem na oddělovač umístěný nalevo od ikony odpadkového koše.

Automaticky skrýt dok

Chcete-li automaticky skrýt dok a získat zpět více místa na obrazovce pro otevřená okna, vyberte v této nabídce možnost „Zapnout skrývání“. Když dokovací stanici nebudete používat, vysune se z obrazovky a můžete ji znovu zobrazit posunutím kurzoru myši k okraji obrazovky.

Povolit zvětšení

Dock umožňuje zvětšit ikony, když na ně umístíte ukazatel myši, ačkoli tato možnost není ve výchozím nastavení povolena. Stačí v seznamu vybrat možnost „Zapnout zvětšení“. Když na ikonu najedete myší, zobrazí se tato ikona a ikony vedle ní větší. To by mohlo být užitečné, pokud je váš dok přeplněný několika ikonami.

reklama

Chcete-li nastavit míru zvětšení ikon, vyberte v nabídce „Předvolby doku“ a upravte posuvník „Zvětšení“.

Přesuňte dok

Můžete také změnit polohu doku na obrazovce. Jednoduše umístěte kurzor na možnost „Pozice na obrazovce“ v nabídce a vyberte „Vlevo“, „Vpravo“ nebo „Dole“. Můžete například chtít přesunout dok na levou nebo pravou stranu obrazovky, abyste získali více vertikálního prostoru na MacBooku se širokoúhlým monitorem.

Vyberte animaci

Ve výchozím nastavení váš Mac používá „Genie“, když minimalizujete okno kliknutím na žluté tlačítko v záhlaví okna. Chcete-li to změnit na jinou animaci, umístěte ukazatel myši na možnost „Minimalizovat použití“ a vyberte „Účinek měřítka“.

Ovládejte velikost doku

Chcete-li ovládat velikost doku, vyberte v nabídce „Předvolby doku“ a upravte posuvník Velikost. Všimněte si, že čím více ikon do doku přidáte, tím menší bude automaticky, takže to můžete upravit pouze do určitého bodu v závislosti na tom, kolik ikon máte.

Připněte složky do doku

Složky můžete připnout do doku pro snadnější přístup. Chcete-li to provést, otevřete okno Finder a přetáhněte složku na pravou stranu doku, nalevo od koše. (Pokud máte dok svisle na jedné straně obrazovky, přetáhněte jej těsně nad odpadkový koš.)

reklama

Když na složku kliknete, poskytne rychlý přístup k vašim souborům přímo z doku, takže je můžete otevřít bez otevření vyhledávače. K dispozici je také rychlý odkaz na otevření složky přímo v okně Finderu.

Poté, co vložíte složku do doku, můžete na ikonu složky kliknout se stisknutou klávesou Ctrl, klepnout pravým tlačítkem nebo dvěma prsty a upravit vzhled souborů. Mohou se například objevit ve standardnějším rozvržení mřížky nebo se mohou „roztáhnout“ směrem nahoru od ikony.

Pokud vyberete „Stack“, uvidíte na doku ikony souborů ve složce. Pokud vyberete „Folder“, uvidíte na doku normální ikonu složky.

Přizpůsobte si ikony aplikací

Většina uživatelů počítačů Mac si to pravděpodobně uvědomuje, ale je důležité přizpůsobit aplikace na doku. Získáte tak rychlý přístup k nejčastěji používaným aplikacím a ztratíte ty, které nikdy nepoužíváte.

Chcete-li odebrat ikonu aplikace z doku, můžete ji buď přetáhnout z doku, nebo na ni se stisknutou klávesou Ctrl, klepnout pravým tlačítkem nebo kliknout dvěma prsty a vybrat Možnosti > Odebrat z doku.

Ikony aplikací se zobrazují v doku, když je aplikace spuštěna. Chcete-li ponechat ikonu v doku, abyste ji mohli použít ke spuštění aplikace, i když není spuštěna, klepněte na ikonu aplikace se stisknutou klávesou Ctrl, klepněte pravým tlačítkem nebo dvěma prsty a vyberte Možnosti > Ponechat v doku.

reklama

Pokud aplikace neběží, můžete také přetáhnout její ikonu ze složky Aplikace ve Finderu do doku. Chcete-li změnit uspořádání ikon, přetáhněte ikony. Ikony aplikací, které odeberete z doku, lze vždy spustit ze složky Aplikace ve Finderu, z Launchpadu nebo z vyhledávání Spotlight.


Několik dalších malých nastavení je k dispozici v okně Předvolby doku, ke kterému se dostanete kliknutím na „Předvolby doku“ v nabídce, která se zobrazí po klepnutí pravým tlačítkem na dok nebo přejděte na Předvolby systému > Dok. Většina těchto možností je však stejná, ke kterým můžete snadno přistupovat pouhým kliknutím pravým tlačítkem na dok.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak rychle začít s poznámkami ke schůzce v Dokumentech Google
  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?
  • › Co je to trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?
  • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?