Windows 11 usnadňuje umístění oken do přednastavených rozvržení díky funkci zvané Snap. Ještě lepší je, že nová funkce je snadno dostupná z vyskakovací nabídky skryté v tlačítku pro maximalizaci. Zde je návod, jak to funguje.

Jak získat přístup k nabídce Snap a jak ji používat

Funkce Snap vznikla ve Windows 7 (jako „Aero Snap“) a pokračovala ve Windows 10. Windows 11 tuto funkci značně rozšiřuje se složitějšími rozvrženími podobnými PowerToys FancyZones.

Nyní, když Windows 11 podporuje přichycení více než jen dvou oken vedle sebe nebo čtyř oken v mřížce, Microsoft představil praktickou vyskakovací nabídku, která vám umožní rychle vybrat rozvržení. Pro přístup k této nabídce najeďte kurzorem myši na tlačítko maximalizace v záhlaví okna.

Umístěním ukazatele myši na tlačítko maximalizace vyvolejte nabídku uchopení.

Po chvíli najíždění (zatím neklikejte) se zobrazí nabídka. Chcete-li jej použít, klikněte na obdélník představující místo, kam chcete umístit aktuální okno v rozvržení.

Vyberte obdélník umístění rozvržení v okně Přichytit.

Poté, co vyberete umístění pro první okno, uvidíte miniatury zbývajících otevřených oken v otevřeném prostoru vedle okna, které jste právě umístili. Vyberte jedno z těchto oken a vyplňte prázdné místo kliknutím na jeho miniaturu.

Výběrem jiného okna dokončete rozvržení Snap.

reklama

Jakmile zaplníte všechny otevřené sloty, budete mít hotové rozložení Snap na místě.

Rozvržení Snap systému Windows 11 bylo dokončeno.

Rozvržení zůstane přichycené na místě, dokud ručně nezměníte velikost okna nebo nezvolíte jiné rozvržení z nabídky uchopení. Pokud minimalizujete okna jedno po druhém, zachovají si přichycenou velikost a vrátí se na své pozice, jakmile je obnovíte.

PŘÍBUZNÝ: Jak přichytit Windows na vlastní oblasti obrazovky v systému Windows 10

Galerie rozvržení snapů systému Windows 11

Zde je pohled na všech šest rozvržení Snap zahrnutých ve Windows 11, která jsme dali dohromady pomocí příkladů oken. V praxi zjistíte, že každé rozložení je ideální pro různé multitaskingové situace. Možná budete chtít experimentovat s různými rozvrženími, dokud nenajdete to, které nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

50/50 vedle sebe

Rovné vertikální rozložení 50/50 Windows 11 Snap

Toto rozvržení je ideální, pokud pracujete na dvou aplikacích stejné důležitosti vedle sebe. K tomuto rozložení můžete také snadno přistupovat pomocí klávesových zkratek Windows+šipka doleva a Windows+šipka doprava, stejně jako ve Windows 10.

PŘÍBUZNÝ: Jak změnit uspořádání systému Windows pomocí klávesových zkratek v systému Windows 10

Dvě třetiny, jedna třetina vedle sebe

Rozložení dvou třetin a jedné třetiny Windows 11 Snap

Pokud pracujete na primární aplikaci vlevo (která zabírá dvě třetiny obrazovky) a zároveň odkazujete na informace v jiném okně vpravo (ve zbývající třetině vertikálního prostoru), může se toto rozložení zobrazit v ruce.

Rovné třetiny Vertikální

Rovné vertikální třetiny rozložení Windows 11 Snap

Zde vidíme tři okna zabírající maximální vertikální prostor, ale horizontálně rozdělená na stejné třetiny. To může být dobré, když na obrazovce současně používáte tři stejně důležité aplikace.

Jeden vlevo, dva vpravo

Rozložení jednoho velkého a dvou malých Windows 11 Snap

S tímto rozložením můžete mít jedno primární okno zabírající levou polovinu obrazovky a dvě menší aplikace zabírající stejné čtvrtiny na pravé straně. To může být ideální, když pracujete na primární aplikaci a potřebujete se podívat do dvou oken.

Mřížka čtyř oken

Mřížka čtyř rozložení Windows 11 Snap

S tímto rozložením můžete mít čtyři stejně velká okna umístěná v mřížce. Každé okno zabírá jednu čtvrtinu obrazovky. Stejně jako výše uvedené rozložení 50/50 je toto rozložení Snap v současné době k dispozici ve Windows 10 bez potřeby jakýchkoli speciálních nástrojů.

Tři vertikální s největším oknem ve středu

Rozvržení rámečku Windows 11 Snap

A konečně, toto rozložení Windows 11 Snap vám umožňuje umístit tři okna vedle sebe (každé zabírá maximální vertikální prostor) s jedním širším oknem ve středu obrazovky.

I když neplánujete používat Windows 11, je možné nastavit některá z těchto rozložení pomocí FancyZones v nástroji Microsoft PowerToys pro Windows 10. Hodně štěstí!

PŘÍBUZNÝ: Jak přichytit jako Windows 11 na Windows 10

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?
  • › Co je to trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?
  • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?
  • › Jak zobrazit historii prohlížení produktů na Amazonu