Před několika týdny jsme vám ukázali, jak spustit režim XP na počítači se systémem Windows 7 bez virtualizace hardwaru pomocí VMware. Někteří z vás se ptají, zda to lze provést také ve Virtual Boxu. Odpověď je 淵es! a tady vám ukážeme jak.

Aktualizace editoru: Zjevně neexistuje způsob, jak aktivovat režim XP prostřednictvím VirtualBoxu pomocí této metody. Budete jej však moci provozovat po dobu 30 dnů. Máme nový aktualizovaný článek o tom, jak nainstalovat režim XP s VirtualBoxem pomocí pluginu VMLite.

Dříve jsme vám ukázali, jak spustit režim XP na počítačích se systémem Windows 7 bez možnosti virtualizace hardwaru. Od té doby mnoho z vás žádá o napsání tutoriálu o tom, jak dělat totéž pomocí VirtualBoxu. To je další skvělý způsob, jak spustit režim XP, pokud váš počítač nemá virtualizaci hardwaru. Zde vidíme, jak importovat režim XP z Windows 7 Professional, Enterprise nebo Ultimate do VirtualBoxu, abyste v něm mohli spouštět XP zdarma.

Poznámka: Abyste mohli režim XP tímto způsobem používat, musíte mít Windows 7 Professional nebo vyšší. V našich testech jsme byli schopni spustit jej také na Home Premium, ale porušíte tím licenční smlouvy Windows 7.

Začínáme

Nejprve si stáhněte a nainstalujte režim XP (odkaz níže). Není nutné stahovat Virtual PC, pokud jej váš počítač nemůže spustit, takže stačí stáhnout XP Mode z odkazu vlevo.

reklama

Nainstalujte režim XP; postupujte podle výchozích pokynů jako obvykle.

Nyní si stáhněte a nainstalujte VirtualBox 3.1.2 nebo vyšší (odkaz níže). Nainstalujte jako obvykle a jednoduše postupujte podle výchozích pokynů.

VirtualBox vás může upozornit, že vaše síťové připojení bude během instalace resetováno. Pokračujte stisknutím Ano.

Během instalace se může zobrazit několik vyskakovacích oken s dotazem, zda si přejete nainstalovat ovladače zařízení pro USB a síťová rozhraní. Jednoduše klikněte na nainstalovat, protože ty jsou potřeba pro správný běh VirtualBoxu.

Nastavení trvalo jen několik minut a nevyžaduje restart.

Nastavení režimu XP ve VirtualBoxu:

Nejprve musíme zkopírovat výchozí režim XP, aby VirtualBox neovlivnil původní kopii. Přejděte do C:Program FilesWindows XP Mode a zkopírujte soubor 淲indows XP Mode base.vhd? Vložte jej do jiné složky dle vašeho výběru, například do složky Dokumenty.

reklama

Jakmile soubor zkopírujete, klikněte na něj pravým tlačítkem a klikněte na Vlastnosti.

V tomto dialogu zrušte zaškrtnutí políčka 淩ead-only a poté klikněte na OK.

Nyní ve VirtualBoxu klikněte na Nový a vytvořte nový virtuální stroj.

Zadejte název svého virtuálního počítače a ujistěte se, že je vybraný operační systém Windows XP.

Vyberte, kolik paměti chcete virtuálnímu počítači povolit. Výchozí hodnota VirtualBoxu je 192 Mb ram, ale pro lepší výkon si můžete vybrat 256 nebo 512 Mb.

Nyní vyberte pevný disk pro virtuální počítač. Vyberte možnost „Použít stávající pevný disk? poté klepněte na tlačítko složky a vyberte virtuální jednotku režimu XP.

reklama

V tomto okně klikněte na Přidat a poté vyhledejte kopii režimu XP, kterou jste dříve vytvořili.

Ujistěte se, že je vybrána správná virtuální jednotka, a poté stiskněte Vybrat.

Po výběru VHD by vaše obrazovka měla vypadat následovně a poté klikněte na Další.

Ověřte správnost provedených nastavení. Pokud ne, můžete se vrátit a provést jakékoli změny. Když vše vypadá správně, klikněte na Dokončit.

Nastavte režim XP

Nyní ve VirtualBoxu kliknutím na tlačítko Start spusťte režim XP.

Windows XP na této virtuální jednotce ještě není plně nastaven, takže budete muset projít procesem nastavení.

Pokud jste dříve ve vlastnostech VHD nezrušili zaškrtnutí políčka 淩ead-only, může se zobrazit následující chyba. Pokud jej uvidíte, vraťte se a zkontrolujte soubor, abyste se ujistili, že není jen pro čtení.

reklama

Když kliknete do virtuálního počítače, ve výchozím nastavení zachytí vaši myš. Jednoduše stiskněte pravou klávesu Ctrl, abyste uvolnili myš, abyste se mohli vrátit k používání Windows 7. To bude pouze případ během procesu nastavení; po instalaci doplňků pro hosty se bude myš bez problémů pohybovat mezi operačními systémy.

Nyní přijměte licenční smlouvu v XP.

Vyberte správné národní prostředí a nastavení klávesnice.

Zadejte název virtuálního XP a heslo správce.

Zkontrolujte nastavení data, času a časového pásma a pokud jsou nesprávná, upravte je. Čas a datum jsou obvykle správné, ale často je nutné opravit časové pásmo.

XP nyní automaticky dokončí nastavení vašeho virtuálního počítače a poté se automaticky restartuje.

Po restartu vyberte nastavení automatické aktualizace.

Může se zobrazit výzva ke kontrole ovladačů; jednoduše stiskněte Storno, protože všechny potřebné ovladače se nainstalují později pomocí doplňků pro hosty.

Vaše poslední nastavení budou dokončena a nakonec uvidíte svou plochu XP ve VirtualBoxu.

reklama

Upozorňujeme, že režim XP nemusí po importu do VirtualBoxu zůstat aktivován.

Když jej aktivujete, použijte klíč, který se nachází v C:Program FilesWindows XP Modekey.txt.

Poznámka: Během našich testů jsme nebyli schopni aktivaci provést. Problémem se zabýváme a brzy budeme mít revidovaný článek ukazující správný způsob, jak zajistit správné fungování režimu XP ve VirutalBoxu.

Nyní máme poslední věc k instalaci doplňků pro hosty VirtualBox. V okně VirtualBox klikněte na „evices“ a poté vyberte „Nstall Guest Additions“?

To by se mělo automaticky spustit v XP; pokud tomu tak není, klikněte na Start, poté na Tento počítač a nakonec dvakrát klikněte na jednotku CD, na které by mělo být uvedeno VirtualBox Guest Additions.

Jednoduše nainstalujte s normálními předvolbami.

Můžete si vybrat instalaci experimentálního ovladače 3D grafiky, pokud chcete zkusit spouštět hry v XP ve VirtualBoxu; mějte však na paměti, že tato funkce není plně podporována a v současnosti se jedná o testovací funkci.

reklama

Může se zobrazit výzva, která vás informuje, že ovladače neprošly testováním loga; jednoduše stiskněte 淐pokračovat a pokračujte v instalaci.

Po dokončení instalace budete vyzváni k restartování virtuálního počítače.

Nyní můžete přesunout myš přímo ze systému Windows XP na systém Windows 7 bez stisknutí klávesy Ctrl.

Integrace s Windows 7

Jakmile je váš virtuální počítač restartován, můžete jej integrovat s vaší plochou Windows 7. V okně VirtualBox klikněte na Stroj a poté vyberte „bezešvý režim?

V bezproblémovém režimu budete mít nabídku Start a hlavní panel XP umístěnou nad Start a hlavním panelem systému Windows 7.

Zde vidíme XP běžící na Virtual Boxu v bezproblémovém režimu. Máme starý XP WordPad vedle nové Windows 7 verze WordPadu.

reklama

Další pohled na vše, co hladce běží společně na stejné ploše Windows 7.

Umístěním ukazatele na hlavní panel XP vytáhněte položky nabídky Virtual Box.

Bezproblémový režim můžete ukončit z nabídky VirtualBox nebo pomocí 淐trl+L?

Poté se vrátíte k tomu, že jej budete mít na ploše znovu spouštět samostatně.

Závěr

Spuštění režimu XP ve virtuálním počítači je skvělý způsob, jak tuto funkci vyzkoušet na počítačích bez možností virtualizace hardwaru.

Pokud dáváte přednost VMware Player, pak se chcete podívat na naše články o tom, jak spustit režim XP na počítačích se systémem Windows 7 bez virtualizace hardwaru a jak vytvořit režim XP pro Windows 7 Home Premium a Vista.

Stáhněte si VirtualBox

Stáhněte si režim XP

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak obnovit smazané soubory a složky v Microsoft OneDrive
  • › Jak omezit váš Chromebook na určité uživatele
  • › Jak změnit svůj Yahoo! Heslo k účtu
  • › Jak používat ovládací prvky hudby v Mapách Google pro Spotify, Apple Music nebo YouTube Music
  • › Jak rychle začít s poznámkami ke schůzce v Dokumentech Google