Pokud uvažujete o koupi nového pevného disku, protože vám dochází kapacita, můžete rychle uvolnit spoustu místa tím, že velké soubory přenesete do cloudu.

Cloudové úložiště je levné, opravdu levné a bude jen levnější. V současné době poskytují tři hlavní poskytovatelé cloudového prostoru, Dropbox, Google Drive a Microsoft OneDrive, jeden terabajt úložného prostoru za přibližně 10 USD měsíčně.

To znamená, že bez ohledu na to, kolik cloudového úložiště máte, je pravděpodobné, že se do něj vejde spousta věcí. Faktem je, že Google i Microsoft rozdávají 15 GB zdarma, což znamená, že pokud je váš místní pevný disk namáhavý, můžete si snadno koupit prostor pro dýchání přesunem některých věcí do cloudu.

Poznámka:je důležité mít na paměti, že pokud své soubory umístíte do cloudu a nebudou uloženy nikam jinam, nepovažuje se to za zálohu, a pokud má poskytovatel cloudového hostingu problém, můžete o soubory přijít. Nejlepší je nahrát důležité soubory na dvě místa nebo uložit místní kopii na záložní pevný disk.

Chcete-li synchronizovat nebo Ne, nesynchronizovat

Obvykle, když používáte cloudovou službu, můžete nainstalovat desktopového klienta, který vytvoří skupinu místních složek, které se synchronizují pokaždé, když přidáte, změníte nebo odeberete soubor. To je úžasné, protože to znamená, že ať jste kdekoli, vaše cloudové soubory jsou vždy aktuální. Možná však nebudete vždy chtít každý soubor v cloudu také ve svém počítači, nebo možná nebudete chtít soubor v počítači, ale místo toho v cloudu.

PŘÍBUZNÝ: Jak ušetřit místo na disku přenesením místních souborů do cloudu

Cílem tohoto článku je ukázat vám, jak ukládat soubory na dálku tak, že je nahrajete do složky ve vaší cloudové službě a poté je desynchronizujete, aby na vašem počítači dlouho nebyly. Budeme diskutovat o tom, jak to udělat s každou ze tří výše uvedených cloudových služeb: Dropbox, Disk Google a Microsoft OneDrive.

reklama

Je důležité si pamatovat, že i když jednu nebo dvě složky z místního úložiště odeberete ve prospěch cloudového řešení, stále můžete k těmto zdrojům přistupovat a dokonce je sdílet. Stačí k nim přistupovat prostřednictvím preferovaného prohlížeče.

Dropbox

Na Dropboxu je první věcí, kterou chceme udělat, vytvořit složku v naší místní složce Dropbox. Udělejme z toho něco zřejmého jako Big Files.

Dále přesuňte (nekopírujte) soubor nebo soubory, které chcete přemístit, do této složky. Zde vstupuje do hry trpělivost. Nahrávání velkých souborů nebo dokonce mnoha souborů může nějakou dobu trvat. Pokud používáte základní kabelové připojení, bude vaše rychlost odesílání stínem rychlosti stahování, takže i nahrání několika gigabajtů dat může trvat několik hodin nebo dokonce dní, pokud nahráváte desítky nebo stovky gigabajtů.

Varování stranou, jakmile jsou vaše soubory nahrány, je čas vypnout synchronizaci této složky. Klikněte pravým tlačítkem na ikonu Dropbox v oznamovací liště a kliknutím na 淧references︹€ otevřete Předvolby Dropboxu.

V předvolbách Dropbox klikněte na kartu „Účet“ a poté na „Volitelná synchronizace“. Na obrazovce Selektivní synchronizace zrušte zaškrtnutí políčka vedle složky nebo složek, které chcete desynchronizovat.

reklama

Dropbox vás upozorní, že jakmile aktualizujete nastavení selektivní synchronizace, složka bude smazána z vašeho počítače, ale bude stále dostupná online a na jiných zařízeních. Nezapomeňte, že když používáte jiná zařízení s nainstalovaným Dropboxem, aktualizujete nastavení selektivní synchronizace, protože jinak se stáhne vaše složka Big Files.

Jakmile jsou vaše předvolby synchronizace aktualizovány, místní složka bude odstraněna a místo na vašem pevném disku bude uvolněno.

Disk Google

Postup na Disku je podobný jako na Dropboxu, nejprve vytvořte nový cíl v místní složce Disku.

Poté klikněte pravým tlačítkem na ikonu Disku na panelu oznámení a poté kliknutím na 淧references︹€ otevřete předvolby Disku Google.

Automaticky se otevře okno předvoleb na kartě Možnosti synchronizace. Ujistěte se, že je zaškrtnuto políčko Synchronizovat pouze některé složky do tohoto počítače a poté zrušte zaškrtnutí složky nebo složek, které chcete desynchronizovat.

Klikněte na Použít změny a zobrazí se potvrzovací pole s upozorněním, že vaše složka bude odebrána z místního úložiště, ale zůstane zachována na Disku Google.

reklama

A to je vše, vaše složka a její prostorově náročný obsah budou bezpečně uloženy v cloudu.

Microsoft OneDrive

Konečně je tu OneDrive, který je integrován do Windows 8.1 (ale ne Windows 8). Pojďme se podívat na metody, které chcete použít pro Windows 8.1 a poté pro desktopového klienta OneDrive ve Windows 7, což bude stejný proces ve Windows 8.

OneDrive v systému Windows 8.1

V systému Windows 8.1 najdete složku OneDrive v Průzkumníkovi souborů. Jak jsme řekli, je začleněn do systému, takže nepotřebujete samostatného klienta. Stejně jako u všech našich ostatních cloudových služeb vytváříme naši složku Big Files a přesouváme do ní naše soubory pouze pro cloud.

OneDrive ve Windows 8.1 má funkci, kterou u jiných cloudových služeb běžně neuvidíte. S OneDrive můžete soubory zpřístupnit „pouze online“, což znamená, že je stále můžete vidět lokálně (dokonce k nim máte přístup, ale musíte je nejprve stáhnout).

Chcete-li, aby byla vaše složka Big Files pouze online, klikněte pravým tlačítkem myši a v kontextové nabídce vyberte možnost „Zpřístupnit pouze online“.

Pokud je složka pouze online, všechny soubory, které do ní přesunete, budou nahrány a fyzicky odstraněny z vašeho pevného disku. Můžete to provést také s jednotlivými soubory nebo skupinou souborů. Jednoduše vyberte soubory ve složce OneDrive, klikněte pravým tlačítkem a zpřístupněte je pouze online.

reklama

Proces používání aplikace OneDrive Windows Store je snadný. Dlouze stiskněte (nebo klikněte pravým tlačítkem) na složku nebo složky, aby byly vybrány.

Na výsledném pruhu možností podél spodního okraje obrazovky vyberte možnost „Vytvořit pouze online“.

Pamatujte, že všechny tyto funkce jsou již integrovány ve Windows 8.1 a připravovaném Windows 10, takže nemusíte nic instalovat ani konfigurovat. Pokud však používáte Windows 7 nebo Windows 8, budete muset nainstalovat desktopového klienta OneDrive stejně jako Dropbox nebo Drive.

OneDrive v systému Windows 7 nebo Windows 8

Pokud používáte Windows 7 nebo s Windows 8 stále zdržujete, budete si muset stáhnout a nainstalovat samostatného desktopového klienta OneDrive, který službu integruje do vašeho počítače.

Pro přístup ke svým složkám a souborům se budete muset přihlásit pomocí svého účtu Microsoft.

Pokud jste již nastavili složku Velké soubory jinde, můžete si vybrat, které složky chcete synchronizovat. V opačném případě vyberte „Všechny soubory a složky na mém OneDrive“.

reklama

Po instalaci postupujte stejně jako u ostatních služeb. Vytvořte si složku Big Files ve složce OneDrive a přesuňte do ní své cloudové soubory.

Dále klikněte pravým tlačítkem na ikonu OneDrive v oznamovací liště a z výsledných možností vyberte „Nastavení“.

Po otevření nastavení OneDrive klikněte na kartu „Vybrat složky“ a poté klikněte na tlačítko „Vybrat složky“.

Na další obrazovce klikněte na „Vybrat složky k synchronizaci“ a zrušte zaškrtnutí složky nebo složek, které chcete desynchronizovat, a klikněte na „OK“. Stejně jako u Disku Google a Dropboxu bude vaše složka bezpečně uložena v cloudu, ale odstraněna z vašeho místního úložiště.

Už jsme skoro hotovi, pojďme se na chvíli podívat, jak můžete nahrávat soubory do vámi vybrané cloudové služby pomocí jejich webových stránek. To bude užitečné v situacích, kdy chcete něco nahrát do své online složky, ale nechcete si pohrávat s nastavením synchronizace, abyste k ní měli místní přístup.

Webové stránky

Zde je scénář: úspěšně jste přesunuli své velké soubory do cloudu a místní složka byla odstraněna. Později objevíte další soubor, který byste chtěli vložit do této složky, ale ten již není k dispozici.

reklama

Mohli byste projít celou tu rigmarole a znovu synchronizovat svou složku pouze online, umístit do ní soubor, aby byl nahrán do cloudu, a pak složku znovu desynchronizovat, ale to není příliš pohodlné, že?

Lepším způsobem, pokud se jedná pouze o jeden nebo dva soubory, je jednoduše použít web cloudové služby k nahrání souboru (souborů).

Na webu Dropbox můžete soubor buď přetáhnout do složky, nebo můžete kliknout na tlačítko „Nahrát“.

Pomocí Disku Google můžete také přetáhnout soubory do okna složky nebo můžete kliknout na červené tlačítko s bílou šipkou vedle tlačítka Vytvořit.

A konečně, OneDrive také umožní funkce přetahování a podobně je zde pohodlné tlačítko „Nahrát“, na které můžete kliknout.

Mějte na paměti, že webové stránky můžete vždy použít k nahrávání souborů pouze online, ale musíte mít otevřená okna prohlížeče. Zavření prohlížeče nebo vypnutí počítače by mohlo přerušit vaši činnost a později byste museli pokračovat tam, kde jste přestali. Preferovanou metodou je použití desktopového klienta pro vaši službu a desynchronizaci, jak jsme popsali.

reklama

Bez ohledu na cloudovou službu, kterou primárně používáte, byste měli být schopni provádět stejný druh operace šetřící místo. Věnujte chvíli kontrole nastavení klienta, abyste viděli, jak se věci synchronizují.

Používáte již cloud pro úsporu místního místa? Pomohl vám tento článek? Rádi bychom slyšeli váš názor v našem diskusním fóru!

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?
  • › Co je to trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?
  • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?
  • › Jak zobrazit historii prohlížení produktů na Amazonu