Mám pro vás nějakou depresivní zprávu: držák nebo stojan, který byl dodán s monitorem, je pravděpodobně na hovno. Oh, udrží obrazovku a postaví se na váš stůl…ale to je tak vše.

Většina stojanů na monitory, které pocházejí od výrobců, jsou barebone, postrádají možnosti pro prohlížení i ergonomii (až na pár výjimek u prémiových a herních modelů). Výměna za samostatný stojan, zejména pokud používáte více monitorů, je snadný způsob, jak zlepšit svůj pracovní prostor. Zde je návod, jak vybrat ten správný.

Ujistěte se, že jsou vaše monitory kompatibilní s VESA

Než budeme pokračovat: vězte, že abyste mohli používat v podstatě jakýkoli stojan nebo držák třetí strany, váš monitor musí být kompatibilní s VESA. To znamená mít standardní montážní otvory vyvrtané do zadní části, obvykle přímo do ocelového rámu samotného monitoru, což umožňuje zašroubování jakéhokoli kompatibilního držáku.

Co je držák VESA?PŘÍBUZNÝCo je držák VESA?

Standardem je VESA 100 (se čtvercovým vzorem otvorů o šířce 100 mm na každé straně), ačkoli některé supervelké monitory nad 35 palců mohou mít větší požadavky. Mnoho menších, levnějších nebo tenčích monitorů nemusí být kompatibilních s VESA a bude fungovat pouze s vlastními stojany, které pocházejí od výrobce.

Monitor na levé straně obsahuje 100mm VESA držák, ale ten napravo má zakřivená záda, do které se jeden nevejde.

Volně stojící držáky: Ergonomie za rozumnou cenu

Jsou jednoduše náhradou za standardní držák monitoru nebo stojan – připevňují se k monitoru nahoře a spočívají na povrchu vašeho stolu, jako obvykle. Ale výměna stojanu za stojan od jiného výrobce vám může poskytnout více možností, včetně mnohem větší výšky (ideálně umístění středu obrazovky na úroveň vašich očí nebo těsně pod ni), posouvání a naklánění a dokonce i otočení samotné obrazovky do formát na šířku.

reklama

Propracovanější modely jsou dodávány s pružinovými zvedacími mechanismy a integrovaným vedením kabelů, ale pokud hledáte volně stojící držák, obecně chcete nejlevnější variantu. Stojany na jeden monitor se všemi výše uvedenými funkcemi lze mít za pouhých 30 USD.

Boční držáky na stůl: Maximální prostor na stole a flexibilita

Mezilehlou možností je použití držáku ve stylu svorky, který připevní tyč nebo rameno ke straně stolu. To vám dává výhodu uvolnění místa na stole bezprostředně pod monitorem, aniž byste se museli uchýlit k trvalé nebo polotrvalé instalaci. Budete potřebovat pracovní plochu, která přesahuje nohy nebo podporuje několik palců – většina moderních počítačových stolů to zvládne, ale starší styly s „krabicovou“ konstrukcí mohou být nekompatibilní. Instalace je snadná a vyžaduje pouze šroubovák a trochu maziva na lokty k zajištění svorek na místě.

Boční úchyty mohou být jednoduché, pouze s několika kusy oceli, nebo propracované, s vícekloubovými rameny podepřenými utaženými šrouby nebo dokonce plynovými pružinami, které zavěšují monitor nad stůl a blíže k vašemu obličeji. Některé mají dokonce průchozí porty pro praktické doplňky, jako je USB a audio. Ve skutečnosti je konstrukce natolik jednoduchá, že si ji můžete postavit sami, pokud máte k dispozici několik základních elektrických nástrojů.

Stojany na průchodky přes stůl: Šampioni v těžké váze

Pro semipermanentní držák, který na vašem stole zabere minimum místa, může stačit držák přes stůl. Tyto stojany využívají jeden odolný šroub, který prochází otvorem ve stole, aby zajistil váhu stojanu i monitoru. To přirozeně omezuje vaše možnosti, protože budete muset buď vyvrtat svůj vlastní otvor, nebo mít stůl se stávajícím, jako je standardní otvor pro kabelovou průchodku. Samozřejmě neexistuje žádná záruka, že budou na ideálním místě pro upevnění vašeho monitoru.

Stojany přes stůl bývají oblíbené u uživatelů, kteří potřebují namontovat maximální hmotnost v kombinaci s minimálním množstvím překážek na pracovní ploše. Běžná jsou nastavení dvou, tří a čtyř monitorů s montáží na stůl. Některé modely nabízejí na výběr: buď standardní šroubový držák připevněný ke stolu, svorku pro boční stranu stolu nebo obrovskou zátěžovou desku, která je volně stojící na stole, aby vyvážila váhu více monitorů. V konfiguracích s jedním monitorem bývají poměrně levné, u propracovanějších modelů se ceny zvyšují.

Nástěnné držáky: Pro nejhezčí nastavení v okolí

Nástěnné držáky jsou oblíbenou možností pro uživatele, kteří chtějí zcela volný prostor na stole a atraktivní pracovní plochu. Ale díky omezenějším ergonomickým pozicím, nutnosti trvalé instalace na stěnu (s cvočkem) a jejich nevhodnosti pro většinu kanceláří a pronajímatelů potřebují spoustu předpokladů.

reklama

Přesto jsou držáky na stěnu k dispozici v mnoha variantách, velmi podobně jako stejné držáky pro televizory. Nejjednodušší a nejlevnější montáž přímo na jedno místo bez možnosti posouvání nebo naklánění. Složitější varianty přidávají jednoduché posouvání, posouvání a naklánění plus rotaci pro režim na šířku, jednoduchá kloubová prodlužovací ramena a opět vícekloubová stabilizační ramena s plynovými pružinami. Ceny budou přibližně stejné jako u svorkových odrůd.

Jedna věc, kterou držáky na stěnu nezvládají dobře, je více monitorů. Po dvou monitorech (a ne velkých) je hmotnost příliš velká na to, abyste je mohli připevnit na jeden bod, a budete se muset uchýlit k více držákům (na více čepů).

Nastavení více monitorů mají omezené možnosti

Pokud máte rádi podporu multitaskingu více monitorů jako já, vaše možnosti pro držáky třetích stran budou obecně čím dál tím méně, čím více monitorů přidáte. Modely se dvěma monitory jsou k dispozici ve všech výše uvedených kategoriích, ale nastavení se třemi monitory obecně nejsou nabízeny jako možnosti montáže na stěnu kvůli extra hmotnosti. Mnohem běžnější jsou volně stojící držáky (s protizávažím z těžkého ocelového stojanu) a držáky přes stůl.

Jakmile rozšíříte na čtyři nebo více monitorů, budete víceméně muset použít prémiové, odolné možnosti ve variantách volně stojící, přes stůl nebo (méně často) s bočními svorkami. A nebudou levné: verze s kvalitními ocelovými trubkami a rameny začínají na zhruba 100 dolarech, u modelů s plynovými pružinami dosahují až 400 $ nebo více.

Obrazový kredit: Amazon

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?
  • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?
  • › Jak zobrazit historii sledování produktů na Amazonu
  • › Jak se přihlásit na Facebooku
  • › Jak smazat aplikace na iPhone a iPad