Pokud máte čtečku elektronických knih, je pravděpodobné, že již máte sbírku elektronických knih, které synchronizujete do čtečky z vašeho domácího počítače. Co když jste mimo domov nebo nesedíte u počítače? Naučte se stahovat knihy ze své osobní sbírky kdekoli na světě (nebo jen ze svého dvorku).


Máte čtečku elektronických knih, máte sbírku elektronických knih, a když si vzpomenete na synchronizaci knih se sbírkou v počítači, je vše růžové. Co když zapomenete nebo když je proces synchronizace vašeho zařízení trochu obtížný? (Díváme se na vás, iPad.) Dnes vám ukážeme, jak stahovat e-knihy do vaší čtečky e-knih odkudkoli na světě pomocí řešení pro více platforem.

Co potřebuješ

Potřebuji pár věcí, aby tento trik s knihami na dálku fungoval. Ujistěte se, že máte:

  • Počítač se systémem Windows, Mac nebo Linux s přístupem k vaší knihovně elektronických knih.
  • Vždy připojené k internetu
  • Čtečka elektronických knih nebo aplikace elektronických knih na přenosném zařízení, které má přístup k webu nebo ke vzdálené sbírce – jako je Kindle, iPad/iPhone, rootovaný Nook nebo zařízení Android.
  • Kopie open source a multiplatformního nástroje pro správu elektronických knih Calibre.

Pokud jste nikdy předtím nepoužívali Calibre, tak o to přicházíte. Je to jeden z nejrobustnějších nástrojů pro správu elektronických knih a synchronizuje se s desítkami čteček a aplikací elektronických knih. V tomto návodu se nebudeme vrtat do instalace a nastavení (ujišťujeme vás, že je to jednoduché), ale nasměrujeme vás směrem k jejich úvodnímu videu a uživatelské příručce Calibre. Zatímco jste u toho, podívejte se na naše průvodce pomocí Calibre k převodu e-knih PDF na ePub a dokumentů Wordu na ePub.

Nastavení Calibre pro síťové sdílení

V tomto okamžiku předpokládáme, že jste si nainstalovali Calibre a přidali do něj několik knih buď ručně, nebo nasměrováním do adresáře e-knih. Calibre je skvělý nástroj pro přímou synchronizaci, když jste se svou čtečkou elektronických knih přímo u počítače, ale my uděláme věci bezdrátově, abyste měli do své knihovny přístup odkudkoli.

reklama

Stojí za zmínku, že se nejedná o synchronizační hack. Až budete hotovi, budete si moci stáhnout naše knihy odkudkoli, kde budete mít přístup k internetu prostřednictvím kompatibilní čtečky elektronických knih – ale nemůžete je odeslat ze čtečky elektronických knih zpět do své sbírky.

Klikněte na Předvolby (ikona ozubeného kola na konci panelu nástrojů) a pak dál Sdílejte přes síť v sekci sdílení. Měli byste vidět obrazovku, která vypadá jako ta níže:

Udělejte si chvilku na přizpůsobení portu, uživatelského jména a hesla, jak uznáte za vhodné. Protože jsme měli jinou aplikaci používající port 8080, přešli jsme tu naši na 2600. Nezapomeňte přidat heslo (pokud nechcete svou sbírku knih zveřejnit). Zaškrtněte políčko 淩un server automaticky při spuštění a poté klikněte na 淪start Server?

V tuto chvíli budete pravděpodobně muset nastavit výjimku ve firewallu vašeho místního počítače a firewallu vašeho routeru (nebo v obou), abyste měli přístup ke sbírce elektronických knih, když jste mimo vaši privátní síť. Podívejte se na tuto příručku pro přidávání výjimek do brány firewall systému Windows a na část tohoto průvodce streamovanou hudbou o přesměrování portů, kde se dozvíte, jak nakonfigurovat počítač a směrovač tak, aby umožňoval vnější přístup.

Přístup ke sbírce elektronických knih na vaší čtečce elektronických knih

Jakmile budete mít server Calibre v provozu, stačí k němu přistupovat z vaší čtečky elektronických knih. Základní funkcí vaší čtečky elektronických knih nebo aplikace elektronických knih je možnost přístupu na web a stahování knih. Budeme demonstrovat přístup k serveru Calibre pomocí iPadu se softwarem pro čtení elektronických knih Stanza a Kindle pomocí experimentálního webového prohlížeče Kindle. Nejprve se podívejme na iPad.

Nainstalujte Stanza na svůj iPad a otevřete jej. Vidíte dvě knihy dodávané s aplikací: Alenka Dobrodružství v říši divů a uvítacího průvodce od týmu Stanza. Seznam četby je trochu řídký; nechte si to načíst z naší osobní sbírky.

reklama

Klikněte na ikonu 淕set Books ve spodní části rozhraní. Stanza prohledá vaši místní síť, aby zjistila, zda tam není počítač, který sdílí knihy. Pokud nenajde váš počítač, není to žádný velký problém. Soukromou i veřejnou tvář vašeho knižního serveru přidáme ručně.

Klikněte na symbol + v pravém horním rohu. Nechte nejprve zadat místní informace, když jste ve svém domě nebo na dvorku, chcete se připojit přímo k Wi-Fi namísto směrování stahování knih přes větší (a pomalejší) internet. Zadejte název a adresu URL počítače v místní síti hostující vaše knihy. V našem případě zadáme Win7Desk, aby nám připomněl, na kterém počítači jsou knihy, a interní IP adresu následovanou číslem portu:

Opakujte tento postup pro veřejnou stránku vašeho knižního serveru. Nahraďte externí IP svou interní IP adresu a port, který jste přiřadili během nastavení přesměrování portů na vašem routeru.

Jakmile budete mít oba servery přihlášené do Stanza, je čas otestovat připojení. Nejprve klikněte na připojení k místní síti, abyste se ujistili, že Calibre funguje tak, jak má. Poté, co zjistíte, že místní přenos knih funguje, otestujte přístup z internetu. Nejprve si stáhněte knihu přes místní síť Wi-Fi. Klikněte na místní připojení a poté vyberte, jak chcete knihy prohlížet. Podíváme se na ně seřazené podle názvu.

Kliknutím na knihu zobrazíte další informace a poté kliknutím na Stáhnout získáte kopii pro svou čtečku elektronických knih. Informace, které zde vidíte (název, shrnutí, štítky, autor), jsou všechny poskytovány prostřednictvím Calibre; pokud chcete podrobné shrnutí, ujistěte se, že jste aktualizovali svou knihovnu v Calibre a všechny knihy měly úplný kompliment doplňkových informací.

Jakmile si stáhnete nějaké knihy, je čas vrátit se na obrazovku Knihovna a podívat se na výsledky, které teď na seznamu četby nevypadají o něco méně sparťansky.

reklama

Úspěch! Stáhli jsme si knihu pro naši čtečku elektronických knih bez kabelu nebo dokonce i v mírné blízkosti našeho počítače.

Vzdálený přístup ke knihovně elektronických knih na Kindle a dalších jednoduchých čtečkách elektronických knih není úplně stejný zážitek, jako když používáte plnobarevný tablet, jako je iPad, ale funguje to. Chcete-li získat přístup ke své knihovně z Kindle klikněte na Menu ?gt; Experimentální ?gt; Spusťte webový prohlížeč a zadejte IP a číslo portu vašeho serveru Calibre. Ujistěte se, že si jej okamžitě uložíte do záložek, psaní čísel na Kindle je extrémně únavné.

Rozhraní na Kindle je výrazně spartánštější než na iPadu pomocí Stanzy. Můžete vyhledávat knihy, měnit pořadí řazení, procházet sbírkou dolů a stahovat knihy kliknutím na tlačítko formátu vedle nich. Stojí za zmínku, že Kindle může stáhnout pouze .MOBI. Soubory AZW, .PRC a .TXT, takže pokud chcete vzdálený přístup, musíte předem převést jakékoli jiné formáty, jako je .EPUB.

Proces pro ostatní čtečky elektronických knih, které mají webové prohlížeče, je podobný jako u jednoduchého webového rozhraní Kindle®, kde si můžete stáhnout formáty vhodné pro zařízení.

I když vaše čtečka elektronických knih vyžaduje použití aplikace k jejich synchronizaci nebo ručnímu přenosu přes připojení USB, server Calibre vám stále může pomoci. Stačí si půjčit kamarádův počítač na dovolenou a přistupovat k serveru Calibre pomocí tradičního webového prohlížeče pro stolní počítače, abyste mohli získat soubory před jejich přenesením do vaší čtečky elektronických knih. Není to tak úžasné, jako když to děláte s modelem server-to-device, ale je to lepší, než když ke svým knihám nemáte vůbec žádný přístup.


Máte zkušenosti s Calibre a vzdáleným přístupem k e-knihám? Máte jiné řešení problému s přístupem k e-knihám na dálku? Podělte se o své tipy a triky s ostatními čtenáři v komentářích.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak používat Google Maps Music Controls pro Spotify, Apple Music nebo YouTube Music
  • › Jak rychle začít s poznámkami ke schůzce v Dokumentech Google
  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?
  • › Co je to trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?