Výchozí systémové písmo systému Windows 10, Segoe UI, vypadá docela pěkně. Pokud jej však chcete nahradit něčím lepším, můžete změnit výchozí systémové písmo na počítači se systémem Windows 10. Ukážeme vám, jak na to.

Jak změnit výchozí systémové písmo pomocí Editoru registru

V době psaní tohoto článku v březnu 2021 nemají Nastavení ani Ovládací panely možnost změnit výchozí systémové písmo. To znamená, že při změně výchozího písma počítače se musíte spolehnout na hack registru.

Naštěstí je to snadné. Chcete-li změnit výchozí písmo systému Windows 10, musíte vytvořit soubor hackerů registru, přidat do něj název nového písma a spustit soubor.

PŘÍBUZNÝ: Jak si vytvořit vlastní hacky registru Windows

Chcete-li začít, musíte znát oficiální název písma, které chcete nastavit jako výchozí systémové písmo. Tento název najdete pomocí aplikace Nastavení.

Otevřete nabídku „Start“, vyhledejte „Nastavení“ a klikněte na první výsledek. Okno Nastavení můžete také rychle otevřít stisknutím kláves Windows+i.

Otevřete aplikaci Nastavení

reklama

V Nastavení klikněte na „Personalizace“ a poté na levém postranním panelu vyberte „Písma“. V pravém podokně vyhledejte písmo, které chcete nastavit jako výchozí, a klikněte na název písma.

Vyberte písmo

V horní části obrazovky můžete vidět oficiální název svého písma. Všimněte si tohoto jména.

Poznamenejte si název písma

Nyní musíte vytvořit hack registru, který přidá toto písmo do registru systému Windows. K hackování registru můžete použít textový editor, jako je Poznámkový blok.

Chcete-li začít, otevřete nabídku „Start“, vyhledejte „Poznámkový blok“ a klikněte na první výsledek.

Otevřete Poznámkový blok

Zkopírujte následující kód a vložte jej do nového dokumentu programu Poznámkový blok. Potom nahraďte „NEW-FONT“ v kódu názvem fontu, který jste si poznamenali dříve. Ujistěte se, že jste kolem názvu písma nechali dvojité uvozovky, jak je již uvedeno v kódu.

Windows Registry Editor Version 5.00[HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionFonts]"Segoe UI (TrueType)"="""Segoe UI Bold (TrueType)"="""Segoe UI Bold Italic (TrueType)"="""Segoe UI Italic (TrueType)"="""Segoe UI Light (TrueType)"="""Segoe UI Semibold (TrueType)"="""Segoe UI Symbol (TrueType)"=""[HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionFontSubstitutes]"Segoe UI"="NEW-FONT"

Kód pro změnu výchozího písma v systému Windows 10

V programu Poznámkový blok klikněte na Soubor > Uložit jako. Poté zadejte název následovaný „.reg“ do pole „Název souboru“. Chcete-li například soubor uložit jako „mynewfont“, zadejte „mynewfont.reg“. Z rozbalovací nabídky „Uložit jako typ“ vyberte „Všechny soubory“, vyberte umístění, kam chcete soubor uložit, a klikněte na „Uložit“.

Uložte nový hack výchozího písma

reklama

Otevřete složku, do které jste uložili nově vytvořený hack registru. Klikněte pravým tlačítkem na tento soubor a vyberte „Sloučit“. To přidá hodnoty ve vašem souboru do registru Windows.

Použijte nový hack výchozího písma

Ve výzvě klikněte na „Ano“ a poté znovu klikněte na „Ano“ pro přidání nových hodnot do registru Windows.

Přijměte výzvu registru

Nakonec klikněte na nabídku „Start“, vyberte ikonu napájení a kliknutím na „Restartovat“ restartujte počítač. Tím se vaše změny projeví.

Restartujte počítač

Když se váš počítač zálohuje, zjistíte, že vybrané písmo je nyní výchozím písmem pro téměř všechny panely a nástroje Windows.

Chcete-li jako výchozí písmo použít jiné písmo, klikněte pravým tlačítkem na hack registru a vyberte „Upravit“. Nahraďte název aktuálního písma novým názvem písma a kliknutím na Soubor > Uložit soubor uložte.

Upravit výchozí hack fontu

Poté klikněte pravým tlačítkem na soubor a vyberte „Sloučit“ a poté „Ano“ (dvakrát), abyste změnili výchozí písmo.

Jak se vrátit k původnímu výchozímu písmu v systému Windows 10

Chcete-li obnovit své změny a použít původní výchozí písmo na vašem PC, stačí vytvořit další hack registru a zadat do něj nějaký kód (kód je uveden níže.). Poté stačí provést několik kliknutí a vrátíte se zpět k výchozímu písmu systému Windows.

reklama

Chcete-li to provést, otevřete nabídku „Start“, vyhledejte „Poznámkový blok“ a poté klikněte na aplikaci ve výsledcích.

Zkopírujte následující text a vložte jej do nového dokumentu Poznámkový blok. V tomto textu nemusíte provádět žádné změny.

Windows Registry Editor Version 5.00[HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionFonts]"Segoe UI (TrueType)"="segoeui.ttf""Segoe UI Black (TrueType)"="seguibl.ttf""Segoe UI Black Italic (TrueType)"="seguibli.ttf""Segoe UI Bold (TrueType)"="segoeuib.ttf""Segoe UI Bold Italic (TrueType)"="segoeuiz.ttf""Segoe UI Emoji (TrueType)"="seguiemj.ttf""Segoe UI Historic (TrueType)"="seguihis.ttf""Segoe UI Italic (TrueType)"="segoeuii.ttf""Segoe UI Light (TrueType)"="segoeuil.ttf""Segoe UI Light Italic (TrueType)"="seguili.ttf""Segoe UI Semibold (TrueType)"="seguisb.ttf""Segoe UI Semibold Italic (TrueType)"="seguisbi.ttf""Segoe UI Semilight (TrueType)"="segoeuisl.ttf""Segoe UI Semilight Italic (TrueType)"="seguisli.ttf""Segoe UI Symbol (TrueType)"="seguisym.ttf""Segoe MDL2 Assets (TrueType)"="segmdl2.ttf""Segoe Print (TrueType)"="segoepr.ttf""Segoe Print Bold (TrueType)"="segoeprb.ttf""Segoe Script (TrueType)"="segoesc.ttf""Segoe Script Bold (TrueType)"="segoescb.ttf"[HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionFontSubstitutes]"Segoe UI"=-

Kliknutím na Soubor > Uložit jako v poznámkovém bloku uložíte nový hack. Poté zadejte název a do pole „Název souboru“ zadejte „.reg“. Z rozbalovací nabídky „Uložit jako typ“ vyberte „Všechny soubory“ a poté klikněte na „Uložit“.

Uložte hack a obnovte výchozí písmo

Pomocí Průzkumníka souborů najděte nově vytvořený hack registru. Klikněte pravým tlačítkem na tento soubor a vyberte „Sloučit“.

Obnovte výchozí písmo ve Windows 10

Kliknutím na „Ano“ v obou výzvách na obrazovce přidáte výchozí písmo do registru.

reklama

Nakonec restartujte počítač a nyní máte původní písmo jako výchozí v počítači.

Kromě Windows můžete výchozí písmo změnit také ve svých prohlížečích. Možná to budete chtít udělat, abyste zachovali konzistentnost písem ve všech aplikacích.

PŘÍBUZNÝ: Jak změnit výchozí písma ve webovém prohlížeči

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Co je to trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?
  • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?
  • › Jak zobrazit historii sledování produktů na Amazonu
  • › Jak se přihlásit na Facebooku