Namáháte se, abyste viděli věci na obrazovce vašeho MacBooku? Pokud máte Retina displej s vysokým rozlišením (jako MacBook Pro nebo 12″ MacBook), je snadné upravit vše – text, ikony, tlačítka atd. – na displeji tak, aby byl větší.

Po desetiletí lidé s problémy se zrakem upravovali rozlišení systému tak, aby věci jako text a prvky rozhraní byly větší. To je hrozný nápad, protože to zkresluje v podstatě všechno na vaší obrazovce. Pokud váš Mac nabízí Retina displej, Systémové předvolby nabízejí lepší způsob.

Namísto změny rozlišení systému může macOS škálovat věci, jako jsou prvky rozhraní a text, což umožňuje fotkám a další grafice stále plně využívat nativní rozlišení displeje. Je to trochu podobné škálování DPI ve Windows 10, ale mnohem méně matoucí.

Jak upravit měřítko zobrazení vašeho Macu

Chcete-li prozkoumat tato nastavení, přejděte na Předvolby systému > Zobrazení.

V části „Rozlišení“ zaškrtněte možnost „Scaled“. Zobrazí se vám čtyři až pět možností v závislosti na velikosti vaší obrazovky.

reklama

Používám 13palcový MacBook Pro s rozlišením 2560 x 1600 pixelů. Jsou mi předloženy čtyři možnosti, z nichž všechny „vypadají jako“ hypotetické rozlišení na Macu předchozí generace. Výchozí například „vypadá jako“ 1440 x 900 pixelů, což můžete zobrazit najetím ukazatele myši na možnost.

Dvě možnosti pod výchozím „vypadají jako“ 1280 x 800 a 1024 x 640, jak postupuji dolů. Možnost nad výchozím „vypadá jako“ 1680 x 1050.

Tato čísla jsou poněkud libovolná, protože souvisí s tím, jak se Macy předchozí generace dívaly na konkrétní rozlišení. Přesné nabízené možnosti se budou lišit v závislosti na vašem konkrétním modelu Macu. A aby bylo jasno, rozlišení vašeho systému se ve skutečnosti nezmění, pokud zvolíte jiné nastavení: změní se pouze škálování věcí, jako je text a prvky rozhraní. Výsledek je podobný změně rozlišení na starších počítačích Mac, ale bez vizuálních zkreslení.

Zajímá vás, jak to vypadá? No, tady je moje plocha nastavená na výchozí nastavení, které „vypadá jako“ 1440 x 900 pixelů.

A je to tady, když vyberu možnost „Více prostoru“, která „vypadá jako“ 1680 x 1050 pixelů:

Jak můžete vidět, okno prohlížeče nyní zabírá na mé ploše mnohem méně místa a panel nabídek vypadá o něco menší. Pokud máte dobrý zrak, toto nastavení může způsobit, že se displej vašeho Macu bude zdát o něco větší, což vám umožní mít na obrazovce více věcí najednou.

Na druhou stranu je zde o jednu velikost menší než výchozí hodnota, která „vypadá jako“ 1280 na 800:

reklama

Všechno je trochu větší a okno prohlížeče (jeho velikost jsem nezměnil) nyní zabírá většinu obrazovky. Pojďme ještě o krok dále, aby displej „vypadal jako“ 1024 x 640 pixelů:

Prohlížeč nyní zabírá celou obrazovku a panel nabídek je nyní zatraceně obrovský. Nikdy bych takhle pracovat nemohl, ale někdo s mnohem horšíma očima než já by z toho mohl mít prospěch.

Opět platí, že žádné z těchto nastavení ve skutečnosti nemění rozlišení displeje: vše, co dělají, je změna relativní velikosti věcí.

Poznámka k externím monitorům

U svého stolu používám externí monitor – takový, který mám léta. Když zamířím na panel Displeje v Předvolbách systému s tímto připojeným displejem, macOS otevře dvě okna: jedno pro můj vestavěný displej a druhé pro můj externí displej. V mém případě externí displej nemá vysokou hustotu, takže mohu ovládat rozlišení.

Co se tedy stane, když přetáhnu okno z obrazovky s vysokou hustotou na obrazovku s nízkou hustotou? Okno se plynule pohybuje a při přetahování se provádí úprava měřítka. To platí bez ohledu na to, jakou volbu měřítka jste zvolili pro svůj displej s vysokou hustotou. Zdá se to jako maličkost, ale věřte mi: je to zázrak techniky.

Za zmínku také stojí, že si váš Mac „pamatuje“, jaký druh škálování chcete na displeji Retina, když je připojen konkrétní externí displej, a když není připojen žádný externí displej. Je to jemná věc, ale může být velmi užitečná.

reklama

Líbí se mi například nastavení měřítka na displeji mého MacBooku Pro na „Více místa“, když není připojen k žádnému externímu displeji, abych měl co nejvíce místa pro práci. Když jsem u svého stolu, stojím o něco dále od displeje. To v kombinaci s nižším rozlišením mého externího znamená, že bych chtěl, aby se Retina displej po připojení externího trochu zvětšil.

Abych toho dosáhl, nastavil jsem měřítko na „Více místa“, zatímco displej nebyl připojen. Poté jsem připojil displej a nastavil měřítko na mém vestavěném displeji na „Výchozí“. Nyní se měřítko automaticky přepne, když připojím nebo odpojím externí displej.

Chcete více možností? Podívejte se na nabídku Retina Display

Pět možností škálování není příliš mnoho, i když podle mého názoru nabízený rozsah pravděpodobně pokryje většinu případů použití. Pokud však chcete věci nastavit přesněji, měli byste si stáhnout Retina Display Menu, bezplatnou aplikaci na liště nabídek, která vám umožní nastavit relativní rozlišení na cokoliv, co chcete na displeji Retina. Chcete-li nainstalovat, budete muset obejít Gatekeeper tak, že kliknete pravým tlačítkem myši a poté kliknete na „Otevřít“. Jakmile bude spuštěna, uvidíte ikonu na liště nabídek.

Klikněte na toto a můžete si vybrat libovolné rozlišení – nejvhodnější pro váš displej jsou označeny bleskem. Tímto způsobem můžete získat opravdu směšná nastavení – například takto vypadá můj MacBook Pro v plném rozlišení bez změny měřítka:

Okno prohlížeče zde má pro srovnání stejnou velikost jako předtím a panel nabídek není téměř vidět. To není vůbec praktické – text je stěží čitelný – ale když už nic jiného, ​​je to dobrá věcná lekce, proč displeje Retina potřebují škálování.

Pro většinu lidí budou fungovat výchozí možnosti změny velikosti. To ale neznamená, že by hraní s takovou aplikací nebylo zábavné, tak to zkuste.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak někoho odblokovat na Facebook Messengeru
  • › Jak obnovit smazané soubory a složky v Microsoft OneDrive
  • › Jak omezit váš Chromebook na určité uživatele
  • › Jak změnit svůj Yahoo! Heslo k účtu
  • › Jak používat Google Maps Music Controls pro Spotify, Apple Music nebo YouTube Music