V 64bitových verzích Windows máte dvě samostatné složky Program Files. Tím to ale nekončí. Máte také dva samostatné systémové adresáře, kde jsou uloženy DLL knihovny a spustitelné soubory: System32 a SysWOW64. Navzdory jménům je System32 plný 64bitových souborů a SysWOW64 je plný 32bitových souborů. Co tedy dává?

Co je System32?

PŘÍBUZNÝ: Co jsou soubory DLL a proč jeden chybí v mém počítači?

Adresář System32 obsahuje systémové soubory Windows, jak soubory knihovny .DLL používané programy, tak obslužné programy programu .EXE, které jsou součástí Windows. Zatímco většina souborů, které zde najdete, je součástí operačního systému Windows, softwarové programy třetích stran někdy instalují své vlastní soubory DLL i do této složky.

Aplikace spuštěné ve vašem systému mohou být nainstalovány ve vaší složce Program Files nebo jinde, ale často načítají celosystémové knihovny ze složky System32.

Oddělení 32bitových a 64bitových knihoven

PŘÍBUZNÝ: Jaký je rozdíl mezi složkami „Program Files (x86)“ a „Program Files“ ve Windows?

V 64bitové verzi systému Windows máte složku C:Program Files obsahující 64bitové programy a jejich soubory a složku C:Program Files (x86) obsahující 32bitové programy a jejich soubory. Je užitečné, aby byly tyto soubory odděleny, protože 64bitové programy potřebují 64bitové soubory DLL a 32bitové programy potřebují 32bitové soubory DLL.

Pokud 32bitový program načte soubor DLL, který potřebuje, najde 64bitovou verzi a pokusí se ji načíst, dojde k chybě. Oddělením 64bitového a 32bitového softwaru do dvou různých složek Program Files systém Windows zajišťuje, že se nepletou a nezpůsobují problémy.

reklama

Ne všechny soubory DLL jsou však uloženy v Program Files. Mnoho celosystémových knihoven, které jsou součástí Windows, je uloženo v C:System32 a některé programy zde také ukládají své vlastní soubory knihoven. Takže stejně jako Windows má samostatné 32bitové a 64bitové složky Program Files, má také samostatné 32bitové a 64bitové verze složky System32.

System32 a SysWOW64

Na 32bitovém počítači všechny 32bitové programy ukládají své soubory do C:Program Files a umístění knihovny pro celý systém je C:System32.

Na 64bitovém počítači ukládají 64bitové programy své soubory do C:Program Files a složka C:WindowsSystem32 v celém systému obsahuje 64bitové knihovny. 32bitové programy ukládají své soubory do C:Program Files (x86) a celosystémová složka je C:WindowsSysWOW64.

To je rozhodně kontraintuitivní. Navzdory „32“ v názvu složka System32 obsahuje 64bitové knihovny. A navzdory 64 v názvu složka SysWOW64 obsahuje 32bitové knihovny – alespoň na 64bitových verzích Windows.

Obecně to nemusíte vědět. Operační systém Windows a programy, které používáte, automaticky umístí své soubory do správného umístění a použijí správnou složku. Pokud však budete někdy potřebovat ručně nainstalovat soubor DLL do správného umístění nebo zjistit, kde je nainstalován – což je velmi vzácné – budete potřebovat vědět, který je který.

WOW64, vysvětleno

PŘÍBUZNÝ: Proč je většina programů stále 32bitových v 64bitové verzi systému Windows?

Část názvu „WOW64“ zde odkazuje na software „Windows 32-bit on Windows 64-bit“ společnosti Microsoft, který je součástí operačního systému. To umožňuje systému Windows spouštět 32bitové programy v 64bitové verzi systému Windows. WoW64 přesměruje přístup k souboru, aby bylo zajištěno, že programy budou fungovat správně.

reklama

Pokud například nainstalujete 32bitový program na 64bitovou verzi Windows a ten se pokusí zapisovat do složky C:Program Files, WoW64 jej nasměruje na C:Program Files (x86). A pokud chce získat přístup ke složce C:WindowsSystem32, WoW64 jej nasměruje na C:WindowsSysWOW64. Systém Windows to provádí pomocí přesměrovače systému souborů.

To vše se děje automaticky a transparentně na pozadí. Program ani nemusí vědět, že běží na 64bitovém operačním systému, což umožňuje starším 32bitovým programům běžet bez úprav na 64bitových verzích Windows. WOW64 také přesměrovává přístup k registru a zajišťuje, že existují samostatné oblasti registru pro 64bitové a 32bitové programy.

Proč je tedy System32 64bitový a SysWOW64 32bitový?

To vše nás přivádí zpět k otázce za milion: Proč je složka „System32“ 64bitová a SysWOW64 32bitová?

Zdá se, že odpovědí je, že mnoho 32bitových aplikací bylo napevno zakódováno pro použití adresáře C:WindowsSystem32. Když vývojáři překompilovali tyto aplikace pro 64bitové verze Windows, nadále používali adresář C:WindowsSystem32.

Spíše než přejmenování adresáře a nucení vývojářů k přesunu do nového, čímž se rozbije mnoho aplikací v procesu, Microsoft ponechal „System32“ jako standardní adresář systémové knihovny. Vytvořili nový adresář knihovny pro aplikace běžící pod vrstvou WoW64, který pojmenovali „SysWOW64“. Když se nad tím zamyslíte tímto způsobem, název dává větší smysl.

Ano, je trochu hloupé, že adresář s „32“ v názvu je nyní 64bitový. Možná to měl Microsoft vidět, když to v 90. letech pojmenovali C:WindowsSystem32. Ale ačkoliv by bylo hezké přímočařejší schéma pojmenování, nemá cenu rozbíjet spoustu programů a vytvářet více práce pro vývojáře, jen aby se tam dostali. To znamená, že v dohledné budoucnosti zůstaneme u System32 a SysWOW64.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak omezit váš Chromebook na určité uživatele
  • › Jak změnit svůj Yahoo! Heslo k účtu
  • › Jak používat ovládací prvky hudby v Mapách Google pro Spotify, Apple Music nebo YouTube Music
  • › Jak rychle začít s poznámkami ke schůzce v Dokumentech Google
  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?