Před několika lety lidé předpovídali smrt počítačových her, jak je známe. Tito lidé si pochutnávají na hojnosti skromného koláče, protože počítačové hry zůstávají základním kamenem tohoto odvětví: digitální doručování nám poskytuje větší rozmanitost než kdykoli předtím a dokonce i relativně úzký trh výkonného herního hardwaru nebyl nikdy zdravější. Ale i ti nejskromnější PC hráči potřebují grafickou kartu (no, tak nějak), a je to jedna z nejčastějších upgradů, které hráči dělají. Je ale nyní vhodná doba si ho pořídit?

Stručná odpověď:Ne. Od doby, kdy AMD i NVIDIA aktualizovaly své řady grafických karet, uplynula dlouhá doba, což znamená, že novější a výkonnější možnosti jsou hned za rohem. A až tyto nové karty dorazí, měly by současné karty (které jsou na všech úrovních více než dostačující) o něco levnější. Zkombinujte to s nafouknutým trhem díky těžbě kryptoměn a jediné karty, které má smysl kupovat právě teď, jsou low-end, základní GPU pro základní hry a média.

Karty NVIDIA GTX 900 a AMD RX 400/500 jsou překvapivě výkonné

Řada GeForce GTX 900 byla představena na konci roku 2014, ačkoli NVIDIA již používala některé ze svých výrobních technik třídy „Maxwell“ pro karty střední třídy GTX 750 a 750 Ti. Kromě obvyklých nárůstů čisté rychlosti procesorů a místní paměti, GPU řady 900 také rozšířily podporu výkonu při vyšším rozlišení 4K a aplikací VR pro HTC Vive a Oculus Rift. Řada NVIDIA předchozí generace se skládá z následujících karet, od nejlevnějších po nejdražší a výkonné, v různých balíčcích přizpůsobených OEM prodejci:

 • GTX 950
 • GTX 960
 • GTX 970
 • GTX 980
 • GTX 980 Ti
 • GTX TITAN X

GTX 970 zde stojí za zvláštní zmínku: jedinečný design její paměťové sběrnice znamená, že k udávané kapacitě paměti 4 GB na referenční kartě nelze přistupovat při nejvyšší 224bitové rychlosti sběrnice. To snižuje výkon oproti podobnému systému s vysokorychlostním přístupem k celé paměti. Spotřebitelé byli naštvaní, když se to zjistilo, a NVIDIA kvůli této záležitosti urovnala hromadnou žalobu. Přesto se GTX 970 prodávala dobře a nadále je dobrou volbou pro herní sestavy.

Ekvivalentní generací karet AMD Radeon je řada R 300, která byla poprvé uvedena na trh koncem roku 2015. Ale protože je AMD na vzdáleném druhém místě, pokud jde o podíl na trhu, jejich novější karty bývají cenově mnohem konkurenceschopnější, takže novější generace se stále střetává se staršími návrhy NVIDIA. Řada RX 400, která byla poprvé uvedena na trh koncem roku 2016, je logickým doplňkem ke GTX 900, přičemž je stále levnější na všech úrovních:

 • RX 460
 • RX 470
 • RX 480

NVIDIA a AMD tvrdě bojují o high-end po vydání Vega

Řada GTX 1000, která byla poprvé uvedena na trh v květnu 2016 s GTX 1080, přidává podporu pro nové funkce CUDA, standardy DisplayPort 1.4 a HDMI 2.0b, podporu rychlejší paměti a systém dynamického vyvažování zátěže. Architektonická řada „Pascal“ je značnou podporou oproti Maxwellovi. Aktuální nabídka stolních karet je následující:

 • GTX 1050
 • GTX 1050 Ti
 • GTX 1060
 • GTX 1070
 • GTX 1080
 • GTX 1080 Ti
 • GTX Titan XP
 • GTX Titan V

reklama

Karty značky NVIDIA lze obecně rozdělit do tří kategorií: levné (X50 a X60), špičkové (X70 a X80) a super špičkové (karty X80 TI a vyšší). Dokonce i rozpočtové karty zvládnou většinu nových her. v rozlišení 1080p s výkonem 60 snímků za sekundu. Upgrade na rychlejší a robustnější karty je možností pro ty, kteří chtějí hrát s extrémně vysokým vizuálním nastavením, v rozlišení 2K a 4K a s náročnými náhlavními soupravami pro virtuální realitu.

Řada RX Vega od AMD, která byla nově uvedena na trh v srpnu 2017, je závanem čerstvého vzduchu a nabízí konkurenci kartám NVIDIA řady GTX 1000. Nový 14nm design GPU je nabízen ve dvou vrstvách, Vega 56 a Vega 64, s o něco výkonnější variantou Vega 64 Liquid vybavenou z výroby instalovanou kapalinovou chladicí smyčkou a chladičem. Třem novým kartám je přidělena doporučená cena 400 USD, 500 USD a 600 USD* v tomto pořadí.

 • RX Vega 56
 • RX Vega 64
 • RX Vega 64 kapalina

Na základě počátečních recenzí nabízejí GPU Vega 56 a Vega 64 konkurenci designů GTX 1080 a 1070 od NVIDIA, po kterých fanoušci AMD touží již několik cyklů, a šikovně porážejí starší karty Radeon Fury nejvyšší úrovně. I s mírně zvýšenými takty jádra a vyšší spotřebou energie však benchmarky ukazují, že kapalinou chlazený RX Vega 64 se nemůže tak úplně měřit s GTX 1080 Ti. Ještě výkonnější varianta Vega, možná oživující označení Fury, by se zdála být slušnou sázkou někdy příští rok, protože se čára plní nahoře a dole.

Odstup od GTX 1080 Ti by mohl být pro mnoho uživatelů přijatelným kompromisem, protože MSRP je na straně AMD o 150–200 dolarů levnější… ale karty AMD také vyžadují větší spotřebu energie než jejich konkurenti NVIDIA, čímž se vymazávají skromné ​​úspory. více než dva až čtyři roky cyklu upgradu. Někteří kupující si dokonce budou muset pořídit výkonnější zdroj napájení nebo upgradovat na lepší v novém sestavení, aby mohli používat karty Vega. Mějte to tedy na paměti.

Ještě důležitější je, že AMD nyní nabízí skutečnou konkurenci nejnovějším kartám NVIDIA, jejich ceny budou nafouknuté, protože výrobci spěchají dostat malé množství počátečních jednotek na pulty prodejců. Bude pravděpodobně trvat několik měsíců, než bude AMD schopno uspokojit zvýšenou poptávku. NVIDIA má tak dlouho na to, aby přišla s odpovědí s novou generací karet… což se zdá nepravděpodobné (viz níže). Místo toho tedy sníží ceny, aby si udrželi konkurenceschopnost s AMD. Na vyšší úrovni by hráči, kteří chtějí ušetřit peníze, měli počkat na konec posledního čtvrtletí tohoto roku, než udělají tento velký nákup.

reklama

Aktualizace:Poté, co byla aktualizována nejnovější verze tohoto článku, několik webů pro milovníky počítačových her objevilo program maloobchodních poukazů na první várku karet značky Vega. Základní podstatou je, že poté, co se velmi omezená várka úvodních karet vyprodá, ceny těchto karet vzrostou o přibližně 100 USD za každou na 500, 600 a 700 USD. To je samozřejmě zklamáním, ale nemění to naše současné doporučení, protože jsme očekávali, že ceny karet Vega budou vyšší než MSRP díky vysoké poptávce a nízké výtěžnosti čipů.

Karty řady RX 400 a 500 jsou skvělou koupí

Zatímco NVIDIA a AMD to zlevňují od 200 USD výše, trh základní úrovně patří přímo AMD. Karty RX 460 a RX 550/560, začínající těsně pod 100 dolary a dosahujícími přibližně 200 USD, obecně zvládnou nové hry v rozlišení 1080p s několika exotičtějšími grafickými možnostmi, které byly odmítnuty. Pro nízkorozpočtové stavitele, kteří chtějí získat herní stroj s nejnižší cenou, jsou vynikající volbou.

Radeon RX 460 je schopná karta, kterou lze mít za 100 dolarů nebo méně.

Střední třída je bitevní pole, pokud prominete slovní hříčku, a nové karty AMD RX 570 a RX 580 soupeří s GTX 1060 a staršími ekvivalenty, a to jak cenou, tak hodnotou. Úpravy dodavatelů na referenčních kartách, jako je mírné přetaktování nebo nárůst paměti GDDR5, mohou znamenat rozdíl v přímé bitvě. Ať už ale preferujete kteréhokoli výrobce, zjistíte, že tyto nové karty bez problémů zvládnou téměř všechny hry v rozlišení 1080p a 2560p. Je vhodná doba být hráčem střední třídy.

Na této úrovni trhu získáte bonus: těžaři kryptoměn (viz níže) nemají zájem o GPU s relativně nízkou spotřebou, takže ceny tak moc nenarostly.

Levnější GPU NVIDIA Volta jsou stále ještě dlouhá cesta

Další revize architektury GPU NVIDIA má kódové označení „Volta“ a obecně se předpokládá, že pro názvy značek bude používat „GTX 20X0“ (na rozdíl od 11X0). Ale s pouze jedním nedávno oznámeným čipem serverové třídy jsou herní modely pro spotřebitele stále pravděpodobně čtyři až pět měsíců v nejlepším případě. Nová GPU TITAN V, oznámená v prosinci a prodávaná za neuvěřitelných 3 000 $, je jedinou kartou Volta pro spotřebitele na trhu. Očekávejte nové špičkové karty v řadě 70 a 80 někdy v létě nebo na podzim 2018.

Vzhledem k tomu, že tyto špičkové karty mají poměrně nízké produkční výnosy, protože továrny na čipy se přizpůsobují novým návrhům, můžete se vsadit, že tyto karty budou drahé a pevné. Bude to trvat několik měsícůpože cena současných GPU řady GTX 1000 začne klesat, protože drahé modely GTX 2000 se snáze shánějí a možnosti rozpočtu jsou na trhu.

reklama

Volta bude pravděpodobně znamenat výrazný nárůst výkonu na všech úrovních, a to díky posunu k 12nanometrovému výrobnímu procesu. Se svými staršími 14nm čipy se AMD bude muset držet své konkurenční cenové strategie, aby mohla prodávat uživatelům, kteří chtějí alternativu ke kartám GTX XX80 a vyšším. Až dorazí Volta, hráči, pro které cena není žádným cílem, budou mít novější a extravagantnější možnosti a ti, kteří doufají, že ušetří haléře, si budou moci vyzvednout kartu Vega za píseň.

Těžba kryptoměn zdražuje celý trh s GPU

Pokud jste ještě neslyšeli o bitcoinu a dalších kryptoměnách, dobře, je to docela velký problém. Nemáme odborné znalosti ani zájem vám radit ohledně investování, ale ať už je váš názor na nový trh s kryptoměnami jakýkoli, zdá se, že to má inflační vliv na ceny grafických karet v celém odvětví.

Bitcoin a podobné standardy kryptoměn založené na blockchainu mohou velmi těžit ze sekundárního zpracování prostřednictvím grafických procesorových jednotek. Díky tomu jsou grafické karty relativně levným způsobem, jak „dolovat“ digitální mince… což zase znamená, že grafické karty, zejména ty nejvýkonnější a nejúčinnější, jsou velmi žádané pro jiné aplikace než hry.

Špičkové karty může být těžké sehnat v nejlepší době, a to díky úzkému trhu a někdy nízkým výnosům při výrobě GPU. Nyní, kdy „těžaři“ staví PC a někdy dokonce i plná datová centra speciálně pro těžbu kryptoměn, je poptávka po výkonných grafických kartách vyšší než kdy jindy, což zvyšuje ceny pro hráče.

Podívejte se na tento design pro „těžařský“ rack od Amazonu: je určen až pro šest GPU plné délky, dvojitý zdroj napájení a další chladicí ventilátory. Pokud je každé z těchto GPU na úrovni 500–600 $, je to stroj za 4000 $ a více, vše pro počítání kryptografických hashů… a rozhodně ne pro hraníKrize. To je důvod, proč v dohledné době nenajdete žádné slevy na tuto zbrusu novou grafickou kartu.

Dobrou zprávou je, že s rostoucí složitostí kryptoměnových standardů bude pro těžaře stále méně ekonomické hromadně získávat vysoce výkonné a ekonomické karty. Špatnou zprávou je, že zájem o kryptoměny pouze roste a může to trvat další rok nebo dva, než bublina praskne a poptávka po všech kromě nejlevnějších karet se vrátí na úroveň ovlivněnou čistě hraním. Pokud tedy nechcete vytvořit nejlevnější herní systém, je opravdu špatný čas jít ven a skutečně hledat nabídky na grafické karty.

reklama

Mezi příchozími kartami nové generace později v roce 2018, trhem uměle nafouknutým těžbou kryptoměn, a vývojáři, kteří dělají PC hry stále efektivnějšími na úrovni enginu, je docela špatný čas hledat upgrade GPU nebo zcela nový systém. . To znamená, že to není všechno zkázy: pokud jste prostě v bodě, kdy chcete koupit nebo postavit, nebude nemožné najít kartu, kterou chcete. Jen si uvědomte, že vás to bude stát víc, než by jinak mohlo, a jakmile přijde nový křemík od NVIDIA a AMD, budete za křivkou.

Obrazový kredit: NVIDIA, Amazon, Newegg, AMD

ČTĚTE DALŠÍ

 • › Jak omezit váš Chromebook na určité uživatele
 • › Jak změnit svůj Yahoo! Heslo k účtu
 • › Jak používat ovládací prvky hudby v Mapách Google pro Spotify, Apple Music nebo YouTube Music
 • › Jak rychle začít s Poznámky ze schůzek v Dokumentech Google
 • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?