Windows 10 od Microsoftu se jeví jako velká změna. Samotné číslo verze je oproti Windows 7 velký skok a většina výchozích aplikací jsou „univerzální aplikace“ nového stylu, nikoli tradiční desktopové aplikace.

Ale pokud jste závislí na tradičních desktopových aplikacích Windows, neměli byste si dělat starosti. Nenechte se zmást novým vzhledem Windows 10 – pokud aplikace běžela na Windows 7, měla by běžet i na Windows 10.

Pod kapotou je to podobné jako ve Windows 7 a 8

PŘÍBUZNÝ: Windows 10 je téměř tady: Zde je to, co potřebujete vědět

Ano, ve Windows 10 lze spouštět tradiční desktopové aplikace Windows. Windows 10 je velmi podobný Windows 8 pod kapotou a Windows 8 byl velmi podobný Windows 7. Nedochází k žádným velkým změnám v modelu zabezpečení aplikací nebo architektuře ovladačů, jako tomu bylo při přechodu z Windows XP na Windows Vista nebo Windows XP na Windows 7.

Jinými slovy, pokud běží na Windows 7 nebo 8, je téměř zaručeno, že poběží na Windows 10.

reklama

Ano, Windows 10 obsahuje zcela nový aplikační model, ale tradiční desktopové aplikace Windows běží bok po boku s těmito novými aplikacemi.

Windows RT je pryč

Microsoft dokonce zabil Windows RT, takže i Surface 3 od Microsoftu nyní umí spouštět tradiční desktopové aplikace, i když Surface 2 to nedokázal.

Všechny notebooky a tablety se systémem Windows o velikosti 8 palců nebo větší mají přístup k celé ploše systému Windows. Zařízení s Windows 10 menší než 8 palců používají „Windows Mobile“ a nemají plochu. To se trochu liší od Windows 8, kde byly 7palcové tablety s plnohodnotnou plochou Windows. Ale pokud se díváte na 7,9palcový tablet s Windows, pravděpodobně na něm stejně nechcete spouštět desktopové aplikace.

Režimy kompatibility

PŘÍBUZNÝ: Použití režimu kompatibility programů v systému Windows 7

Stejně jako Windows 7 má Windows 10 možnosti „režimu kompatibility“, díky kterým si aplikace myslí, že běží na starších verzích Windows. Mnoho starších desktopových programů Windows bude při použití tohoto režimu fungovat dobře, i když by jinak nefungovaly.

Windows 10 automaticky povolí možnosti kompatibility, pokud zjistí aplikaci, která je potřebuje, ale tyto možnosti kompatibility můžete povolit také kliknutím pravým tlačítkem na soubor .exe nebo zástupce aplikace, výběrem Vlastnosti, kliknutím na kartu Kompatibilita a výběrem verze systému Windows. program fungoval správně. Pokud si nejste jisti, v čem je problém, „nástroj pro odstraňování problémů s kompatibilitou“ vás může provést výběrem optimálního nastavení.

Co nepoběží

Některé věci, které fungovaly v předchozích verzích Windows, nebudou fungovat správně ve Windows 10.

Jakákoli aplikace nebo hardware, který vyžaduje starý ovladač, bude problém. Pokud jste závislí na aplikaci, která je propojena s hardwarovým zařízením z éry Windows XP, a výrobce nikdy neposkytl ovladač, který by fungoval v systému Windows 7, pravděpodobně máte potíže. Na druhou stranu, pokud existuje ovladač, který funguje v systému Windows 7, váš hardware by měl v systému Windows 10 nadále správně fungovat.

PŘÍBUZNÝ: Jak získat režim Windows XP v systému Windows 8

Jakákoli aplikace, která fungovala pouze na Windows XP a pokazila se při upgradu na Windows 7, nebude fungovat ani na Windows 10 – neočekávejte, že to bude. Profesionální verze Windows 10 nenabízejí funkci „XP Mode“ nabízenou společností Microsoft. v systému Windows 7. Pokud jste absolutně závislí na softwaru systému Windows XP, který nefunguje správně v systému Windows 7 nebo novějších verzích systému Windows, můžete si nastavit svůj vlastní virtuální počítač se systémem Windows XP.

16bitové aplikace – tedy jakékoli aplikace z dob Windows 3.1 – také nebudou fungovat na 64bitových verzích Windows 10. Pokud byste měli 32bitovou verzi Windows 7, běžely by na ní. Pokud jste závislí na starých 16bitových aplikacích, ujistěte se, že nainstalujete 32bitovou verzi Windows 10. Je to stejné jako u Windows 7 – 16bitové aplikace by nefungovaly ani na 64bitových verzích Windows 7. . Zkuste spustit 16bitovou aplikaci v 64bitové verzi Windows 10 a zobrazí se zpráva „Tuto aplikaci nelze spustit na vašem PC“.

Jak zjistit, zda je aplikace kompatibilní

PŘÍBUZNÝ: Windows 10 je téměř tady: Zde je to, co potřebujete vědět

Společnost Microsoft nabízí nástroj Upgrade Advisor, který prohledá váš systém a informuje vás, pokud najde nějaké aplikace nebo hardwarová zařízení, která nebudou správně fungovat ve Windows 10. Toto je zabudováno do nové aplikace „Get Windows 10“, která byla zavedena pro uživatele Windows 7 a Windows 8.1. přes Windows Update. Klikněte na ikonu „Získat Windows 10“ na hlavním panelu a projděte procesem.

Pokud máte důležité aplikace, které používáte pro obchodní účely nebo cokoli jiného nenahraditelného, ​​měli byste zvážit kontaktování vývojáře nebo společnosti, která je vyrobila, a zeptat se, zda budou aplikace kompatibilní s Windows 10. Tyto aplikace by měly být, pokud byly kompatibilní s Windows 7 a 8.

Pokud jste na těchto aplikacích opravdu závislí, možná budete chtít upgrade na několik týdnů odložit a zjistit, zda ostatní lidé s aplikacemi říkají, že fungují správně na Windows 10. Nemusíte nutně upgradovat hned první den, kdy je Windows 10 k dispozici — nabídka bezplatného upgradu trvá celý rok.


Windows 10 odstraňuje kompatibilitu s některými funkcemi zabudovanými do systému Windows. Windows Media Center, vestavěné do Windows 7 a placené stažení pro Windows 8, již není k dispozici. Tradiční desktopové verze her Hearts, Solitaire a Minesweeper již nejsou zahrnuty, ale moderní náhrady za Solitaire a Minesweeper ano. Přehrávání DVD již není vestavěno, ale stačí nainstalovat VLC. Miniaplikace pro stolní počítače jsou pryč, ale stejně nebyly nikdy řádně zabezpečené.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Co je to trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?
  • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?
  • › Jak zobrazit historii sledování produktů na Amazonu
  • › Jak se přihlásit na Facebooku