Koldunov / Shutterstock.com

Flash má mezi fotografy špatnou pověst. Mnoho článků pro začátečníky – a pár jsem jich napsal – doporučuje nepoužívat ho, kdykoli je to možné. Ale i když obecně získáte lepší fotografie, když nepoužíváte blesk, existují situace, kdy je to nezbytné. Pojďme se rýpat.

Jak nepoužívat Flash

typická špatná fotografie s bleskem
Poměrně typická špatná fotka s bleskem. Harry Guinness

Velký problém s bleskem je ten, že při jeho použití snadno vzniknou nevzhledné fotky. Věci poblíž fotoaparátu jsou super jasně osvětlené, pozadí je temně černé a kdokoli v něm vypadá vyděšeně. Všechno je to velmi „studentská noc v místním baru“.

A ano, pokud svým chytrým telefonem fotíte lidi v noci v interiéru, je velmi těžké tyto fotografie nezískat. Blesk však můžete používat opatrněji, různými způsoby a v jiných situacích, kdy budou výsledky mnohem lepší.

Kdy použít Flash

Blesk je jedním z mnoha nástrojů, které má fotograf k dispozici. I když vás váš smartphone nebo fotoaparát může přimět k použití režimu „Automatický blesk“, mělo by to být z vaší strany záměrná volba. Některé z případů, kdy byste měli zvážit jeho použití, jsou:

Když nemáte jinou možnost

Budu upřímný: Mimo studio je pro mě použití blesku nejčastěji tou poslední možností. To je to, na co se obrátím, když ostatní nástroje, které preferuji, nebudou fungovat. Některé z dalších možností, na které se nejprve podívat, jsou:

  • Noční režim, Night Sight nebo jak to nazývá váš smartphone. Tyto režimy poháněné umělou inteligencí mohou dosáhnout vynikajících výsledků v situacích se slabým osvětlením. Ve většině případů vám dají lepší fotky než blesk.
  • Ovládání expozice vašeho fotoaparátu. K fotografování v noci můžete použít nižší rychlost závěrky, širší clonu a vyšší ISO. Někdy to nepůjde, ale stojí za to to nejprve vyzkoušet.
  • Stativ, takže můžete použít opravdu dlouhou rychlost závěrky. Pokud fotíte krajinu při slabém osvětlení, je to první věc, na kterou byste se měli obrátit. Blesk stejně neosvětlí celou scénu.
  • Environmentální osvětlení. Jen to vypadá přirozeněji. Pokud jste uvnitř, vyzkoušejte okenní osvětlení nebo jakákoli dostupná svítidla. Venku mohou skvěle fungovat pouliční osvětlení a rozsvícené výlohy.
dobrý environmentální světelný portrét
Byl jsem schopen použít širokou clonu, vysoké ISO a pouliční osvětlení, abych pořídil tento snímek bez blesku. Harry Guinness

Máte také možnost nestřílet. Pokud víte, že s výsledky nebudete spokojeni, můžete fotoaparát odložit. Ale – pokud vy mít Chcete-li získat fotografii, budete muset použít blesk.

PŘÍBUZNÝ: Jak funguje „noční režim“ na fotoaparátech smartphonů?

Když potřebujete vysokou rychlost závěrky

blesková fotografie lyžaře
K pořízení tohoto snímku byly použity tři záblesky. Jeden můžete vidět v rámu. Harry Guinness

Někdy, abyste získali požadovanou fotografii, budete muset použít mnohem rychlejší rychlost závěrky, než umožňuje dostupné světlo. K tomu obvykle dochází, když se snažíte zmrazit nějakou akci nebo vyfotit něco, co se rychle pohybuje. Může to být lyžař (jako na obrázku výše) nebo váš pes běžící po pláži. V těchto situacích může být blesk opravdu užitečný a – když je proveden správně – vám může poskytnout opravdu dramatický snímek.

Je však důležité poznamenat, že toto je také jeden z nejobtížnějších okamžiků pro použití blesku. Automatické ostření si ne vždy hraje dobře s bleskem a může být obzvláště složité při slabém osvětlení. Nejlepší možností je často ručně zaostřit a připravit záběr.

Když je venku opravdu slunečno

Někdy potřebujete blesk ne proto, že je příliš málo světla, ale proto, že je ho příliš mnoho. Ve velmi jasných slunečných dnech vám přirozené světlo může vytvořit ošklivé, drsné stíny. Proto vám při fotografování portrétů doporučujeme najít nějaký převislý stín od stromu nebo budovy.

Pokud však není k dispozici žádný odstín, můžete použít výplňový blesk pro přidání světla a vyplnění nejtvrdších stínů. Je to opravdu oblíbená technika v redakční a módní fotografii. Když se to udělá správně, vypadá to naprosto přirozeně.

PŘÍBUZNÝ: Jak radikálně vylepšit své fotografie pomocí bleskového difuzéru

Když fotíte skupinové fotky

skupinový portrét
Blesky jsou velmi vhodné pro skupinové portréty. Harry Guinness

Fotit skupiny lidí je za těch nejlepších okolností těžké. Lidé se nebudou všichni dívat do fotoaparátu ve stejnou chvíli, pohnou se, jakmile stisknete spoušť, a rozhodně se nebudou držet, abyste udělali další snímek. Bohužel, pokud jste určeným fotografem, je to něco, k čemu budete vyzváni – hodně.

reklama

Ve skupinových situacích, kdy nemůžete ovládat osvětlení nebo přimět lidi, aby se pohybovali nebo pózovali, a chcete mít fotku rychle hotovou a s co nejmenším zmatkem, je vaším přítelem blesk. Jasně, fotky nebudou nejhezčí, ale ukážou, že každý vypadá dobře a baví se.

Poznámka: Poznámka: Fotografování skupinových fotografií v nočních klubech, barech a na akcích je jedním z nejjednodušších způsobů, jak začít vydělávat peníze jako fotograf.

Když chceš

Jakkoli jsem znevážil drsný záblesk, těžké stíny vypadají na začátku tohoto článku, je to návrat. Je to charakteristický znak jednorázového fotoaparátu/fotografií Polaroid, které byly v posledních několika letech populární. Pokud je to něco, co se vám líbí, pokračujte a použijte blesk, abyste to získali.

Podobně, pokud nastane jiná situace, kdy chcete použít blesk, buď abyste si usnadnili život, nebo jen proto, že si myslíte, že to bude vypadat skvěle, udělejte to. Absolutně nejhorší možný výsledek je, že uděláte špatnou fotku, o kterou se nemůžete obtěžovat sdílet. To je něco, co dělám pokaždé, když vytáhnu fotoaparát.

Tipy pro používání Flash

Pokud se chystáte používat blesk, existuje několik věcí, které můžete udělat pro dosažení lepších výsledků.

bleskové odrážení
Tady jsem odrazil blesk od stropu. Umožňuje mnohem lepší střelbu. Harry Guinness

Přímý blesk na fotoaparátu je nejotřesnější. To vytváří skutečně zřejmý vzhled fotografií s bleskem. Pokud můžete ke změně úhlu světla použít externí blesk mimo fotoaparát, okamžitě dosáhnete lepších výsledků.

Také rozptýlení blesku pomocí softboxu, deštníku nebo jiného modifikátoru osvětlení jde hodně dopředu.

reklama

Pokud jste uvnitř, můžete blesk „odrazit“ od stropu nebo blízké zdi. Mění úhel světla a rozptyluje ho.

Bohužel tyto rady platí opravdu jen v případě, že fotíte na dedikovaný fotoaparát a máte samostatné blesky. Pokud používáte svůj smartphone, nemáte tolik kontroly. Přesto existuje několik věcí, které můžete udělat.

Ustupte od svých předmětů. Blesk je jasnější blíže k fotoaparátu, takže s trochou vzdálenosti věci vypadají méně dramaticky.

Pohrajte si s bleskem a čas od času si jej procvičte. Nechcete si lámat hlavu nad tím, jak to funguje, když jste pod tlakem, abyste získali fotku. Čím více se s ním seznámíte, tím lepší budou výsledky.

Upravená flashová fotografie
Trocha úprav může hodně zajít. Harry Guinness

Po pořízení své fotografie upravte. K vyrovnání osvětlení, snížení části kontrastu a odstranění artefaktů blesku, jako jsou červené oči, můžete použít editor obrázků. Fotografie budou pravděpodobně stále vypadat jako fotografie s bleskem, ale nebudou tak přehnané.

Je velmi vzácné, že se ocitnete v situaci, kdy máte pouze jednu šanci na střelu. Zkuste použít blesk a pokud to nepůjde, zjistěte, zda bez něj pořídíte dobré fotky. Zkoušet věci oběma způsoby nemá žádnou nevýhodu.

PŘÍBUZNÝ: Jak radikálně vylepšit své fotografie pomocí bleskového difuzéru

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak používat ovládací prvky hudby v Mapách Google pro Spotify, Apple Music nebo YouTube Music
  • › Jak rychle začít s poznámkami ke schůzce v Dokumentech Google
  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?
  • › Co je to trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?