Larry Page tajně stojí za dvěma startupy s elektrickými letadly a financuje je více než 100 miliony dolarů

wid-184-2-e1465496953550

Začátkem tohoto roku jsme napsali profil o zajímavém startupu Zee Aero, který vyvíjí letadlo s vertikálním vzletem a přistáním (VTOL) na baterie poblíž laboratoře X společnosti Google. Společnost upoutala naši pozornost, když začala najímat talenty z NASA, Tesly a Stanfordu.

Tehdy jsme nemohli potvrdit, odkud peníze pocházejí, ale dnes se dozvídáme, že za startupem s elektrickými letadly tajně stojí miliardářský generální ředitel Alphabetu Larry Page, který ho údajně financuje více než 100 miliony dolarů, a dokonce založil konkurenční startup, Kitty Hawk, otestovat další model.

Blízkost skupiny ke Googlu vedla mnoho lidí k domněnce, že byla financována technologickým gigantem, ale ve skutečnosti Page financuje iniciativu sám a ne prostřednictvím Alphabet nebo Google Ventures.

Jak jsme diskutovali na našem profilu v březnu, Zee Aero bylo založeno profesorem letectví a kosmonautiky na Stanfordu a bývalým výzkumníkem NASA u Ames Ilan Kroo. Pro spuštění svého startupu, kterému se podařilo vyvinout několik prototypů bateriově poháněných a samopilotních letadel, naverboval překvapivý počet studentů a kolegů z obou organizací.

Zatímco Kroo byl v podáních uveden jako zakladatel od založení společnosti v roce 2010, nyní se dozvídáme, že Page byl pro založení zásadní, protože poskytl veškerý kapitál a požádal, aby jeho účast zůstala utajena.

Vance and Stone napsal:

Musk zmínil, že aby se elektrická letadla stala realitou, energetická kapacita baterií se musí zlepšit na 400 Wh/kg, zatímco se předpokládá, že jeho vozidla Tesla jsou poháněna bateriovými články s ~240 Wh/kg.

Zatímco kapacita baterie se musí zlepšit, v letectví je třeba vyvinout několik dalších technologií na podporu nového elektrického pohonného ústrojí. Přesně o to se Page snaží se svými startupy: Zee.Aero a Kitty Hawk. Ano, také založil další společnost, aby vyzval svůj vlastní startup:

„Minulý rok zahájil činnost druhý start-up létajícího auta podporovaný stránkou, Kitty Hawk, a zaregistroval své sídlo ve dvoupatrové kancelářské budově na konci slepé ulice lemované stromy asi půl míle od Zee.檚 kanceláře. Zaměstnanci Kitty Hawk檚, vyčlenění z týmu Zee.Aero, pracují na konkurenčním návrhu. Jejím prezidentem byl podle obchodních záznamů z roku 2015 Sebastian Thrun, kmotr Google programu samořídících vozů a zakladatel výzkumné divize Google. Page a Google odmítly mluvit o Zee.Aero nebo Kitty Hawk, stejně jako Thrun.“

Letadla jsou často označována jako „létající auta“, protože prototypy jsou často pouze pro 1 až 4 cestující a mohou cestovat jen na relativně krátké vzdálenosti. Co je obzvláště zajímavé a něco, co jsme zaznamenali v naší poslední zprávě, je to, že většina z těchto konceptů jsou v podstatě „drony s lidskou posádkou“, což znamená, že jde o autonomní vozidla.

Samopilotování je mnohem snazší než samořízení, na čemž Page také pracuje prostřednictvím Googlu, protože nemusíte řešit všechny rohové případy dvourozměrných silnic. Je mnohem snazší autonomně řešit letecký provoz, vzlet a přistání.

Zajímavé je, že některé společnosti dotazované agenturou Bloomberg hovoří o podobné časové ose jako samořídící auta: 5 až 10 let. I když není ani slovo o tom, kdy budou Zee.Aero a Kitty Hawk připraveny odhalit svou technologii. Je zvláštní, že Bloomberg uvádí, že Page jednou slíbil kolegovi, že pokud se jeho zapojení do těchto dvou startupů někdy stane veřejným, mohl by získat podporu od společností. Doufejme, že bude i nadále financovat tyto zajímavé projekty.

Celou zprávu Bloombergu si můžete přečíst zde. Mluví o několika dalších prototypech elektrických letadel:

Galerie přes Bloomberg – Doporučený obrázek:EhanPrototyp g 184

Larry Page

Abeceda

Při získávání obsahu ze zdroje RSS došlo k problému. Zkusíme to znovu později

Leave a Comment