Macbooky Apple M1 jsou tak účinné, že nepotřebují velké baterie ani hlasité ventilátory

Opravím to

Nová řada MacBooků společnosti Apple uvrhla Intel do prospěchu nového systému Apple M1 na čipech (SOC). Navenek vypadají až podezřele podobně jako klasické Intel MacBooky. Pokud vás zajímá, co se změnilo uvnitř, naši přátelé z iFixit nové notebooky roztrhali. Jsou to věci, které tam nejsou, co vás může překvapit.

MacBook Air například vůbec nemá ventilátor. Pozitivní je, že odstranění ventilátoru znamená, že stroj běží zcela tiše. Jeho odstranění však nepřidalo další baterii, jak možná někteří doufali. Místo toho Apple přidal rozvaděč tepla, který pomáhá udržovat stroj v chladu.

Na první pohled se nemít ventilátor může zdát jako nevýhoda, ale musíte si uvědomit, že iPhony a iPady od Applu už nějakou dobu nakopávají zadky a nemají v nich ani ventilátory. S množstvím výkonu, který z tohoto stroje získáte, můžete potenciálně vyhodit svůj starý notebook.

Na druhou stranu byste si na základě dřívějších recenzí mysleli, že MacBook Pro bude mít úplně jiný chladicí systém. Mýlili byste se. iFixit zjistil, že ventilátor použitý v M1 Pro jepřesněstejný jako u nejnovější generace modelu Intel. Ale díky mnohem lepší účinnosti od Apple SoC se ventilátor neotáčí tak často. A když se to stane, je to šeptem tiché.

Oba notebooky používají stejný čip M1, ale Apple používá metodu zvanou „binning“, aby odlišil svůj nižší koncový počítač. Abychom to řekli laicky, všechny čipy M1 mají osm jader GPU, ale některé z nich mají osmé jádro, které buď nefunguje úplně, nebo nesplňuje standardy společnosti Apple. Takže místo toho, aby je jen vyhodila, společnost prostě deaktivuje osmé jádro a dodává ho jako sedmijádrový model. Proto existuje verze MacBooku Air se sedmijádrovým GPU, zatímco všechny ostatní modely mají osm.

Samozřejmě, že ani jeden z těchto notebooků nebyl v minulosti upgradovatelný a to se kvůli M1 najednou nemění. To znamená, že budete muset být velmi opatrní na to, co kupujete, když si poprvé objednáváte počítač. To, co vidíte, je to, co dostanete. A tentokrát nebudete mít na výběr procesor a RAM je integrována přímo do SoC. Jediné, z čeho si můžete vybrat, je úložiště a paměť, které jsou omezeny na 2 TB a 16 GB.

Jako vždy odvádí iFixit mistrovskou práci, když trhá nejnovější vychytávky a dává nám představu o tom, jak těžké je opravit a co se změnilo. Podívejte se na úplný rozklad a uvidíte srovnání nových vnitřních částí MacBooku s modely Intel.

Zdroj: iFixit

Leave a Comment