Snad nejpozoruhodnější věcí na nedávno vydaném Ubuntu 13.04 je to, že není vůbec pozoruhodné. Ubuntu 13.04 obsahuje nejnovější verze softwaru a další vylepšení, ale nejsou zde žádné nezbytné funkce, které by vás nutily spěchat s upgradem.

V určitém okamžiku se jednotlivá vydání Ubuntu stala spíše možností pro nadšence. Stránka pro stahování Ubuntu tlačí Ubuntu 12.04 LTS jako nejvýznamnější možnost, software jako Valve’s Steam je navržen tak, aby podporoval Ubuntu 12.04 LTS především a verze LTS je neustále aktualizována s podporou nejnovějšího hardwaru.

Co je Ubuntu LTS?

LTS znamená „dlouhodobou podporu“. Vydání LTS byla původně určena pro podnikové uživatele, což jim poskytlo stabilní platformu, kterou si mohli nainstalovat a která by byla podporována bezpečnostními aktualizacemi po celá léta.

Ubuntu však také každých šest měsíců produkuje nové verze. Tradičně průměrní uživatelé zůstali u vydání každých šest měsíců. Toto byl standardní způsob, jak získat Ubuntu před vydáním LTS. I po prvních vydáních LTS nabízelo každé nové vydání Ubuntu přesvědčivé funkce, důležité nové verze softwaru a leštění, díky nimž byly přesvědčivé pro průměrné uživatele.

Záplaty podpory a zabezpečení

Verze LTS jsou navrženy tak, aby byly stabilními platformami, na kterých můžete zůstat po dlouhou dobu. Ubuntu zaručuje, že vydání LTS budou dostávat bezpečnostní aktualizace a další opravy chyb a také vylepšení hardwarové podpory (jinými slovy nové verze jádra a X serveru) po dobu pěti let. Aktuální vydání LTS, Ubuntu 12.04, bude podporováno do dubna 2017.

reklama

Pro srovnání, běžné vydání bude podporováno pouze devět měsíců. Vzhledem k tomu, že nové verze Ubuntu jsou vydávány každých šest měsíců, budete mít tři měsíce po vydání nové verze na upgrade, jinak již nebudete dostávat bezpečnostní záplaty. Pravděpodobně budete chtít upgradovat na každou verzi LTS – nové verze LTS jsou vydávány každé dva roky. Pokud zůstanete u verze LTS, každé dva roky získáte nové vydání Ubuntu.

Verze LTS jsou navrženy tak, aby byly dokonalejší, zatímco standardní verze vám přinášejí nejnovější funkce, které ještě nemusí být zcela dokončeny. Například Ubuntu 13.04 odstraňuje klienta sociálních sítí Gwibber, protože není stabilní, ale pravděpodobně bude zpět v příští verzi. Když použijete nejnovější verzi, budete upgradovat každých šest až devět měsíců. Když používáte verzi LTS, můžete upgradovat každé dva roky nebo dokonce vydržet pět let.

LTS: Už nejen pro firmy

Ve svém původním vydání Valve’s Steam pro Linux oficiálně podporoval pouze verzi 12.04 LTS Ubuntu. I když chcete hrát nejnovější hry pro Linux, verze LTS je dost dobrá – ve skutečnosti je preferovaná. Ubuntu vydalo aktualizace na verzi LTS, aby na ní Steam lépe fungoval. Verze LTS zdaleka nestagnuje – váš software na ní bude fungovat dobře.

Mark Shuttleworth dokonce mluví o zpětném portování nejnovější verze Unity desktopu do LTS vydání Ubuntu, čímž demonstruje závazek Ubuntu k vydání LTS tím, že řekl: „Opravdu si myslím, že bychom měli podpořit port unity 7 až 12.04!“ V reakci na to vývojář poznamenal: „Už jsme backportovali téměř všechna „bezpečná“ vylepšení rychlosti.

Vývojáři systému Mythbuntu PVR založeného na Ubuntu se standardizovali na vydání LTS a vydávají pouze verze Mythbuntu založené na Ubuntu LTS. Neexistuje žádný pádný důvod vydávat novou verzi Mythbuntu každých šest měsíců, když verze LTS obdrží vylepšení, která jí umožní podporovat nejnovější hardware.

Upgrade na pozdější verze vám poskytne nejnovější verze softwaru, ale to není tak důležité jako kdysi – i když používáte počítač se systémem Linux pro hraní her nebo multimédia. Pokud potřebujete nejnovější verzi kritické aplikace, můžete vždy použít PPA třetí strany k instalaci pouze tohoto jednoho programu, aniž byste museli upgradovat celou platformu Ubuntu.

Proč byste mohli chtít používat nejnovější verzi

Pro koho je tedy nejnovější verze určena? No, pokud chcete být na pokraji krvácení, mít nejnovější verze veškerého softwaru a používat nejnovější funkce, než se dostanou do LTS verze Ubuntu, upgradujte na vydání každých šest měsíců. Pokud jste vývojář, který potřebuje nejnovější verze určitých balíčků, možná budete chtít upgradovat, pokud je získání na LTS verzi Ubuntu příliš velkým problémem. Pokud používáte Linux, protože rádi vrtáte a experimentujete s nejnovějším softwarem – a nechcete, aby věci byly příliš nudné a předvídatelné – upgradujte na nejnovější verzi.

reklama

Používáním vydání LTS však o mnoho nepřijdete. Už nemusíte upgradovat každých šest měsíců – vydání Ubuntu LTS je dobře podporováno a poběží na něm veškerý software, na kterém závisíte. Je pravidelně aktualizován o novou hardwarovou podporu a vylepšení výkonu, takže byste neměli muset upgradovat, aby vaše Wi-Fi fungovalo správně nebo dramaticky zrychlilo vaši plochu.


Ubuntu 13.04 může být nudné a není to příliš přesvědčivý upgrade, ale to je skutečně triumf Ubuntu a desktopového Linuxu. Již nemusíme aktualizovat každých šest měsíců, protože software, který již používáme, je tak dobrý.

Pokud používáte Ubuntu, zůstali jste u vydání LTS nebo upgradujete na každé jednotlivé vydání?

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?
  • › Co je trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?
  • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?
  • › Jak zobrazit historii sledování produktů na Amazonu