Zpráva Microsoftu pro Windows 10 nebyla vždy jasná. Prohlásili, že upgrade na Windows 10 bude první rok zdarma a že v budoucnu budou prosazovat „Windows 10 jako službu“.

Některé zvěsti říkají, že Windows 10 bude v budoucnu vyžadovat placené předplatné nebo poplatek, pokud jej chcete nadále používat nebo přijímat aktualizace. Ale Microsoft řekl, že se to nestane.

Ano, Windows 10 je opravdu zdarma pro většinu počítačů, není vyžadováno žádné předplatné

PŘÍBUZNÝ: Windows 10 je téměř tady: Zde je to, co potřebujete vědět

Windows 10 je k dispozici zdarma pro většinu počítačů. Za předpokladu, že váš počítač používá Windows 7 Service Pack 1 nebo Windows 8.1, uvidíte vyskakovací okno „Získat Windows 10“, pokud máte povolenou službu Windows Update. To vám umožní rezervovat si tento bezplatný upgrade.

I když používáte Windows 7 bez Service Pack 1 nebo původní verzi Windows 8, můžete zdarma upgradovat na nejnovější verze Windows 7 nebo 8 a poté získat upgrade na Windows 10.

Microsoft již dříve uvedl, že tento upgrade Windows 10 bude „první rok zdarma“. To znamená, že tato bezplatná nabídka trvá rok — od 29. července 2015 do 29. července 2016. Na bezplatný upgrade máte rok. Pokud neprovedete upgrade do 29. července 2016 a pokusíte se upgradovat 30. července, Microsoft vám Windows 10 nedá zdarma.

reklama

Pokud upgradujete během prvního roku, získáte Windows 10 zdarma, trvale. Nemusíte nic platit. I po roce bude vaše instalace Windows 10 nadále fungovat a přijímat aktualizace jako obvykle. Nebudete muset platit za nějaké předplatné nebo poplatek Windows 10, abyste jej mohli nadále používat, a dokonce získáte všechny nové funkce Microsftadds.

Kopie Windows 10 v krabici a nové počítače jsou stejné

Kromě bezplatného upgradu to funguje stejně u všech licencí Windows 10. Pokud si zakoupíte krabicovou kopii Windows 10 – například pokud si stavíte svůj vlastní počítač a potřebujete licenci Windows – bude to stát 119 $ předem a nikdy nebudete vyžadovat předplatné ani jinou platbu. Pokud si koupíte nový počítač s Windows 10, nebude nikdy vyžadovat předplatné ani poplatek.

Firmy mohou i nadále platit za multilicenční předplatné, což je jediný typ předplatného systému Windows, který skutečně existuje. To je relevantní pouze pro podniky, které provádějí rozsáhlá nasazení systémů Windows.

Co tedy přesně je „Windows 10 jako služba“?

Pokud je Windows 10 zcela zdarma, co se potom mluví o tom, že Windows je „služba“ do budoucna?

Jak to říká MIcrosoft, mění způsob, jakým vyvíjí a dodává Windows. To je spojeno s tím, že Windows 10 je „poslední verzí Windows“, jak někteří říkají.

Windows 10 bude průběžně aktualizován a vyvíjen. Microsoft nebude tři roky fungovat na Windows 11 s novými funkcemi a pokusí se vám prodat upgrade. Místo toho budou průběžně přidávat funkce a vylepšení do samotného Windows 10. Za tyto funkce nebudete muset platit. Windows 10 bude dostávat pouze pravidelné aktualizace s funkcemi, které by jinak byly zachovány pro Windows 11.

PŘÍBUZNÝ: Nebudete moci zakázat (nebo zpozdit) aktualizace systému Windows ve Windows 10 Home

Tímto způsobem se Windows 10 stává více podobným Google Chrome – něco, co se neustále aktualizuje na pozadí. To je důvod, proč nemůžete zakázat službu Windows Update ve Windows 10 Home a můžete pouze zpozdit aktualizace ve Windows 10 Professional. Microsoft chce dostat všechny moderní počítače se systémem Windows na stejnou verzi systému Windows a udržovat je v aktuálním stavu, čímž vytvoří jedinou platformu, na kterou se vývojáři zaměří, a jedinou platformu, kterou musí podporovat pomocí aktualizací zabezpečení.

reklama

Windows 10 je více podobný operačním systémům na aMacbooku, Chromebooku, iPhonu nebo iPadu. Nemusíte se bát platit za upgrade na další verzi operačního systému – tato vylepšení získáte zdarma.

Zdarma na „podporovanou životnost vašeho zařízení“

Microsoft neříká, že váš počítač bude i nadále dostávat bezplatné aktualizace navždy. Místo toho říkají, že tyto aktualizace funkcí a aktualizace zabezpečení budou pokračovat „po dobu podporované životnosti vašeho zařízení“.

Microsoft ve skutečnosti nevysvětlil, co tato fráze znamená, ale má pro to trochu zřejmé vysvětlení. Windows nemůže navždy podporovat starý hardware – Windows 10 nebude fungovat na počítačích z doby před 20 lety. Ať už za dvacet let existuje jakákoli verze Windows, pravděpodobně nebude podporovat dnešní počítače s Windows 10. Společnost Microsoft vytyčila hranici, kdy chtějí s budoucími aktualizacemi přestat podporovat starý hardware.

Jak tedy Microsoft plánuje vydělávat peníze?

Microsoft stále plánuje zpoplatnění licencí Windows. Když si koupíte nový počítač, výrobce bude muset za tuto licenci zaplatit společnosti MIcrosoft. Pokud si postavíte vlastní počítač, budete muset zaplatit 119 USD za licenci Windows. Firmy budou i nadále muset platit za multilicence – Enterprise verze Windows 7 a 8.1 nemají nabídku bezplatného upgradu.

reklama

Ano, Microsoft přichází o příjmy z upgradu – lidé nebudou platit za upgrade počítačů Windows 7 a 8.1 na Windows 10. Ale jen velmi málo lidí si ve skutečnosti koupí krabicovou kopii Windows, aby upgradovali ty staré počítače.

Windows 10 obsahuje mnoho aplikací a služeb společnosti Microsoft. Windows 10 sám o sobě není služba, ale doporučuje vám platit za jiné věci, včetně:

 • Aplikace Windows Store: Windows 10 zahrnuje Windows Store, který prodává různé aplikace. Windows 10 rozšíří Windows Store o aplikace pro stolní počítače a umožní vývojářům snadno přenést aplikace pro iPad a aplikace pro Android do Windows. Dokonce i nové „univerzální aplikace“ nyní běží v oknech na ploše a jsou atraktivnější než ve Windows 8.
 • Nákupy v aplikaci: Aplikace z obchodu mohou zahrnovat mikrotransakce, známé také jako nákupy v aplikaci. Candy Crush Saga se dokonce automaticky nainstaluje na Windows 10. Pokaždé, když uživatel Windows zaplatí za mikrotransakci Candy Crush, Microsoft dostane škrt.
 • Digitální hudba a videa: Windows Store vám také umožňuje nakupovat digitální kopie skladeb, filmů a televizních pořadů – stejně jako iTunes. Microsoft vydělává nějaké peníze, pokud si koupíte média přes jejich obchod.

PŘÍBUZNÝ: Jaký je rozdíl mezi Office 365 a Office 2016?

 • Úložiště OneDrive: OneDrive je integrován do Průzkumníka souborů ihned po vybalení a Microsoft prodává více místa na OneDrive za měsíční poplatek. Je to jako Dropbox, Disk Google a další podobné služby – ale integrované přímo do Windows.
 • Streamování hudby z Xboxu: Microsoft prodává „Xbox music pass“, který vám umožňuje poslouchat veškerou hudbu, kterou chcete za měsíční poplatek – je to něco jako Spotify, Apple Music, Rdio nebo Google Play Music. Navzdory názvu to funguje v aplikaci Hudba na Windows 10 i na dalších zařízeních, od Androidu po iPhone. Nepotřebujete Xbox.
 • Microsoft Office: Windows 10 bude mít zástupce pro rychlé získání desktopové verze Microsoft Office a Microsoft prodává předplatné Office 365 i jeho krabicové kopie.
 • Skype: Windows 10 bude obsahovat zástupce pro rychlé získání desktopové verze Skype a Microsoft vám prodá Skype minuty, abyste mohli volat na pevné linky a mobilní telefony ze svého počítače.

Microsoft pravděpodobně časem přidá i další služby. Zprávy naznačují, že „Microsoft Wi-Fi“ bude rozšířenou a přeznačenou verzí Skype Wi-Fi, která vám umožní připojit se online na hotspotech Wi-Fi po celém světě pomocí jednoduchého platebního systému. Bezplatný upgrade umožňuje společnosti Microsoft zpřístupnit tyto služby mnoha a mnoha dalším uživatelům Windows najednou.


Microsoft také těží z toho, že vás vtáhne do svého ekosystému Windows. Pokud máte rádi Windows 10, můžete si pořídit telefon s Windows, abyste mohli spouštět tytéž „univerzální aplikace“, nebo si dokonce jen vybrat aplikace Microsoftu pro váš iPhone nebo telefon Android. Místo Macu, iPadu, tabletu Android nebo Chromebooku si můžete koupit tablet nebo PC se systémem Windows. Můžete si vybrat Xbox One před PlayStation 4. Pokud se vám váš současný systém Windows 8.1 tolik nelíbí, společnost MIcrosoft sází na to, že se vám bude líbit více Windows 10 a díky tomu budete šťastní a pravděpodobně budete i nadále nakupovat produkty společnosti Microsoft budoucnost.

Microsoft by samozřejmě mohl v budoucnu změnit taktiku, vydat Windows 11 za pět let a prohlásit, že starší zařízení již nedosahují své „podporované životnosti“. Ale to je nyní zjevně v plánu společnosti Microsoft – neměli byste se bát, že byste v budoucnu museli utrácet peníze za stávající instalaci systému Windows 10. Je to zdarma.

ČTĚTE DALŠÍ

 • › Jak omezit váš Chromebook na určité uživatele
 • › Jak změnit svůj Yahoo! Heslo k účtu
 • › Jak používat Google Maps Music Controls pro Spotify, Apple Music nebo YouTube Music
 • › Jak rychle začít s poznámkami ke schůzce v Dokumentech Google
 • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?