Pokud chcete Linux vyzkoušet, budete si muset vybrat distribuci Linuxu. Existují stovky různých distribucí Linuxu, ale některé jsou pro začátek lepší než jiné.

„Linux“ je vlastně jen jádro, základní část operačního systému. Grafická plocha, nástroje příkazového řádku a další části systému jsou samostatné projekty. „Linuxové distribuce“ berou software s otevřeným zdrojovým kódem z různých projektů a spojují jej do kompletního operačního systému, který můžete nainstalovat a používat.

PŘÍBUZNÝ: Jak vytvořit spouštěcí linuxový USB flash disk, snadný způsob

Linuxové distribuce je nyní velmi snadné vyzkoušet. Stačí si je stáhnout a pomocí nástroje vytvořit bootovací USB disk nebo vypálit bootovací DVD. Poté můžete restartovat počítač a zavést systém z vyměnitelného média, abyste mohli používat distribuci Linuxu v „živém“ režimu. V živém režimu bude distribuce Linuxu spuštěna ze spouštěcího zařízení bez zásahu do vašeho systému. Pokud se rozhodnete, že chcete nainstalovat distribuci Linuxu na svůj počítač, můžete to udělat z živého prostředí.

Na nových počítačích možná budete muset deaktivovat Secure Boot, aby se spustil Linux. Některé distribuce Linuxu lze na počítačích s povoleným bezpečným spouštěním normálně zavést, ale ne všechny.

Ubuntu je vysoce kvalitní a dobře podporovaná linuxová distribuce

Ubuntu má nejblíže k domácímu jménu mezi desktopovými distribucemi Linuxu. Pro začátek je to skvělá linuxová distribuce – a dokonce je to skvělá linuxová distribuce, kterou můžete používat i poté, co budete zkušenější, pokud s ní budete spokojeni.

reklama

Ubuntuis je uživatelsky přívětivý v mnoha ohledech. Nabízí jednoduchou plochu a snadnou instalaci. Poskytuje zaškrtávací políčko během procesu instalace, které automaticky nainstaluje zásuvný modul prohlížeče Flash a různé kodeky, které potřebujete pro podporu multimédií. Existuje nástroj „Další ovladače“, který zjistí ovladače s uzavřeným zdrojovým kódem, které mohou být nezbytné pro zprovoznění veškerého hardwaru a snadnou jejich instalaci. Tento dodatečný software není vždy tak snadné získat v jiných distribucích Linuxu.

Popularita Ubuntu znamená, že má velkou komunitu, která je ochotná pomoci. pokud narazíte na problém nebo máte otázku, můžete obecně prohledat web a najdete někoho jiného, ​​kdo měl stejný problém nebo otázku, spolu s odpovědí, protože tolik lidí používá Ubuntu.

PŘÍBUZNÝ: Jak instalace softwaru a správci balíčků fungují v systému Linux

Tato obrovská komunita také znamená spoustu dostupného softwaru, a to jak ve standardních softwarových úložištích Ubuntu, tak v úložištích softwaru třetích stran známých jako PPA. Dodavatelé softwaru třetích stran se ujistili, že podporují Ubuntu. Stránka pro stahování Valve na Steamu říká: „Ubuntu je naše oblíbená verze Linuxu“. Aplikace jako Google Chrome a Microsoft Skype oficiálně podporují Ubuntu, zatímco v menších distribucích Linuxu nemusí být podporovány. Ubuntu nabízí snadný způsob, jak získat nejnovější grafické ovladače NVIDIA, pokud chcete, zatímco tyto mohou být více práce pro získání dalších distribucí Linuxu.

Pokud si zvolíte vydání „Long Term Support“ (LTS), které doporučujeme, získáte dokonce dlouhodobou podporu. Vydání LTS jsou podporována bezpečnostními aktualizacemi po dobu pěti let od data vydání a Ubuntu vydává novou verzi LTS každé dva roky. To znamená, že budete muset provést zásadní upgrade pouze každé dva roky, a pokud chcete, můžete to odložit na pět let. Ne všechny distribuce Linuxu nabízejí tak dlouhou dobu podpory.

Ubuntu bylo nedávno kontroverzní, když oznámilo opuštění telefonu Ubuntu, vizi „konvergence“ a nový desktopový a zobrazovací server Unity 8 a Mir. Ale opuštění Unity 8 a Mir a budoucí posun ke standardnějším linuxovým technologiím, jako je desktop GNOME a zobrazovací server Wayland, znamená, že Ubuntu by se mělo stát ještě pevnějším, protože přestane objevovat kolo a staví na tom, co ostatní komunita open source dělá.

Ubuntu nabízí řadu různých „příchutí“, které přicházejí s různými desktopovými prostředími a aplikacemi ve stejném základním operačním systému Ubuntu. Můžete je použít k experimentování s jinými desktopovými prostředími, při zachování stejného základu s dobrou technickou podporou a dostupností softwaru. Pokud máte například starší počítač, který chcete oživit, možná budete chtít vyzkoušet Lubuntu. Poskytuje desktopové prostředí LXDE, které je mnohem lehčí než plnohodnotnější desktop na Ubuntu.

Linux Mint nabízí tradičnější desktop

Linux Mint je také extrémně populární a nemůžeme doporučit Ubuntu, aniž bychom poznamenali, že spousta lidí místo toho preferuje Linux Mint. Linux Mint je částečně založen na Ubuntu, ale místo toho používá desktopy Cinnamon nebo MATE. Jedná se o tradičnější linuxová desktopová prostředí doplněná hlavním panelem se seznamem oken a vyskakovací nabídkou aplikací. Poměrně málo lidí prostě hledá vyleštěný desktop, který se nesnaží dělat nic nového, a desktopy Cinnamon a MATE od Linux Mint to poskytují.

reklama

Pokud to zní, jak chcete – nebo pokud vyzkoušíte Ubuntu a rozhodnete se, že byste dali přednost tradičnějšímu desktopovému prostředí – podívejte se na Linux Mint.

Linux Mint býval trochu odlišnější od Ubuntu a nabízel různé mediální kodeky v balíčku pro pohodlnější uživatelský zážitek. Ale Ubuntu nyní usnadňuje jejich instalaci a Linux Mint je instaluje samostatně (ale podobně snadným způsobem). A protože Mint je založen na Ubuntu, stále pro něj můžete získat spoustu aplikací a podporu.

Fedora je vše o Bleeding Edge, Open Source softwaru

„Vyzkoušejte Ubuntu nebo Mint“ je docela běžná rada. Jsou to skvělé linuxové distribuce pro začátek a učení. Ale pokud hledáte něco trochu jiného, ​​možná budete chtít Fedora zatočit.

Fedora má několik filozofických rozdílů od Ubuntu, Mintu a mnoha dalších distribucí. Na rozdíl od ostatních je Fedora nadšená pouze zahrnutím softwaru s otevřeným zdrojovým kódem. Nezahrnuje například hardwarové ovladače s uzavřeným zdrojovým kódem. Budete-li je potřebovat, musíte si je později najít sami.

Vývojáři Fedory také pracují přímočařeji s projekty s otevřeným zdrojovým kódem, jako je GNOME, provádějí méně změn a pouze vám dodávají nejnovější software z těchto projektů. Toto distro vám poskytuje nejnovější a nejlepší věci z komunity.

reklama

Obraz plochy Fedory je nyní známý jako „Fedora Workstation“ a nabízí se vývojářům, kteří potřebují používat Linux, a poskytuje snadný přístup k vývojovým funkcím a softwaru. Ale může to použít každý.

Tato komunitní linuxová distribuce také tvoří základ pro Red Hat Enterprise Linux, komerční linuxový produkt, pro který Red Hat poskytuje dlouhodobou podporu. Fedora je opakem – projekt vydává nové verze přibližně každých šest měsíců a každé vydání bude podporováno bezpečnostními aktualizacemi přibližně každých třináct měsíců. Abyste zůstali podporováni, budete muset upgradovat alespoň na každé druhé vydání Fedory. Pokud chcete bezplatnou verzi pomaleji se pohybujícího Red Hat Enterprise Linuxu, použijte místo toho CentOS. Je to stejný kód jako v RHEL, ale bez brandingu a komerční podpory.

Další distribuce Linuxu, které byste mohli chtít vyzkoušet

Existuje mnoho dalších solidních linuxových distribucí, které můžete vyzkoušet. Cokoli, co je na stránce DistroWatch dostatečně oblíbené, je pravděpodobně vynikající distribucí Linuxu, která má fanoušky z dobrého důvodu.

Často zde najdete distribuce Linuxu, které jsou vyvíjeny malým týmem, jako je Elementary OS. Elementary OS nabízí leštěnou, jednoduchou pracovní plochu díky vlastnímu uživatelskému desktopovému prostředí Pantheon. Vypadá dobře a je zcela odlišný od mnoha jiných linuxových desktopů, ale nemusí být tak pevný a podporovaný jako osvědčené distribuce. Webová stránka Elementary žádá o dar, než si ji stáhnete, ale můžete zadat „$0“, pokud si ji chcete stáhnout zdarma.

Debian je skvělá linuxová distribuce a vlastně tvoří základ pro Ubuntu, který zase tvoří základ pro mnoho dalších linuxových distribucí. Debian je dobrá volba, pokud chcete stabilní prostředí, ale Ubuntu je aktuálnější a zaměřené na desktop.

Arch Linux vás nutí špinit si ruce a je to dobrá linuxová distribuce, kterou si můžete vyzkoušet, pokud se opravdu chcete naučit, jak všechno funguje…protože si vše musíte nakonfigurovat sami. Nedoporučujeme začínat zde – vážně, to není dobrý nápad –, ale jakmile se seznámíte s něčím, jako je Ubuntu, Arch může být skvělý způsob, jak se naučit jemnosti a nevýhody Linuxu. Jen se ujistěte, že máte při instalaci po ruce instalační příručku.

reklama

Tailsis prostředí živého CD, které poskytuje maximální soukromí a zabezpečení. Tails používá Edward Snowden, stejně jako političtí disidenti a novináři, kteří potřebují maximální ochranu. Automaticky směruje vaši webovou aktivitu přes Tor a poskytuje další bezpečnostní nástroje. Vzhledem k tomu, že běží v živém prostředí, zajišťuje, že všechny vaše stopy budou po restartu vymazány. Nejedná se o linuxovou distribuci pro obecné použití, ale pokud se díváte na Linux, protože potřebujete něco spolehlivého, pokud jde o soukromí, Tails je ten, kdo si vybere. Jedná se o druh účelového operačního systému, který lze postavit pouze na open source softwaru.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak zobrazit historii sledování produktů na Amazonu
  • › Jak se přihlásit na Facebooku
  • › Jak smazat aplikace na iPhone a iPad
  • › Jak přizpůsobit polici na Chromebooku
  • › Jak někoho odblokovat na Snapchatu